Nav nekādu brīnumdiētu! Kā ēst veselīgi pandēmijas laikā 0
Cik daudz un kā mums pašlaik var palīdzēt veselīgs uzturs? Uztura speciāliste un žurnāla Ēdiens kā zāles veidotāja Zane Timpare paskaidro, ka nav brīnumproduktu, brīnumdiētu un uztura bagātinātāju, kas mūs varētu pasargāt no koronavīrusa, tāpēc pret šāda veida piedāvājumiem vajadzētu izturēties kritiski.
Galvenais – ievērot higiēnu, sociālo distancēšanos un citas uzticamu avotu (Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Pasaules Veselības Organizācijas) rekomendācijas. Bet, no otras puses, veselīga uztura un dzīvesveida nozīme labas veselības uzturēšanā patlaban tiek izcelta arvien vairāk.
Veselīgs uzturs – pašlaik tas, pirmkārt, ir vienkāršs un taupīgs ēdiens. Otrkārt – maksimāli daudz vietējo produktu un ražojumu.
Treškārt – tas ir ēdiens ar augstu uzturvērtību, minerālvielām, vitamīniem, olbaltumvielām, šķiedrvielām un bioloģiski aktīvām vielām bagāts.
Ziemeļvalstu diētas pamatā ir rudzu maize, zivis, kāposti, auzu pārslas (noteikti arī mieži!), sakņu dārzeņi un augļi, konkrēti – vietējie āboli un bumbieri. Nosauktajiem produktiem droši var pievienot arī skābpiena produktus: jogurtu, kefīru un citus raudzētus piena dzērienus, piemēram, Latvijas zinātnieku radīto Lakto, kas satur probiotikas jeb īpaši vērtīgās labās baktērijas. Bez skābpiena produktiem probiotikas ir arī skābētos kāpostos, sēnēs un citos fermentētos (dabīgi skābētos) dārzeņos.