Aktuālais krūmmelleņu šķirņu apskats – saldākās, izdevīgākās un ražīgākās 2
Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis
Gandrīz visas mūsdienās pieejamās krūmmelleņu šķirnes ir selekcijas ceļā radīti sugu hibrīdi, kas pielāgoti patērētāju vēlmēm ražas, garšas un ogu lieluma ziņā.
Latvijas apstākļiem piemērotas
Svarīgi izvēlēties Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas šķirnes, jo ne visas pasaulē izveidotās pie mums labi aug, pārziemo un spēj veiksmīgi ražot. “Pērkot ievestos krūmmelleņu stādus lielveikalos, jāpievērš uzmanība šķirnes nosaukumam un jānoskaidro, kādam reģionam piemērota. Labāk tomēr pirkt stādus kādā no Latvijas stādaudzētavām, kur var iegūt visu nepieciešamo informāciju par šķirnēm un audzēšanu,” norāda audzētāja, SIA Arosa-R īpašniece Māra Rudzāte.
Lielākā daļa melleņu šķirņu ir pietiekami pašauglīgas, tāpēc pietiek tikai ar vienu krūmu. Tomēr stādot vairākas šķirnes ar agru, vidēji agru un vēlu nogatavošanās laiku, piemēram, ‘Duke’, ‘Patriot’ un ‘Bluecrop’, var vākt ražu ilgāku laiku.
Ja vietas apstākļi ir piemēroti, labi iesakņojušies melleņu krūmi vienā sezonā saražos piecus vai vairāk kilogramu ogu.
Šķirņu izvēli atvieglos lielo krūmmelleņu dārzu apmeklējums, kur ogas var degustēt un uzklausīt audzētāju viedokli.
Iesaka audzētāja
‘Patriot’
Latvijā visbiežāk audzētā šķirne. Tai ir garš un pakāpenisks ienākšanās periods. Ogas jāsāk lasīt, tiklīdz tās ir pilnībā zilas. Paliekot pie zariem ilgāku laiku, kļūst mīkstas un nobirst. Nedrīkst lasīt arī par agru, kad pie kātiņa vēl ir gaiši sarkans krāsojums. Šķirne nav piemērota ļoti karstam laikam. Ražu var vākt trīs un pat četras nedēļas. Rudenī lapas krāsojas no koši dzeltenām līdz koši sarkanām, tāpēc var stādīt apstādījumos.
‘Duke’
Agra šķirne, vēlu zied, bet ogas agri nogatavojas. Tās ienākas no jūlija vidus, ražu var vākt trīs nedēļas. Krūms līdz 2 m augsts. Ogas lielas, ķekaros, gaiši zilas, ļoti garšīgas, turklāt atdzesētas ļoti labi uzglabājas ledusskapī. Piemērotas saldēšanai.
‘Bluecrop’
Visplašāk audzētā šķirne Eiropā, ražo augustā un septembra sākumā, ienākšanās laiks garš – divas trīs nedēļas. Ogas nemēdz plaisāt, ir ļoti saldas un garšīgas. Krūms var sasniegt līdz divu metru augstumu, labi pacieš mitruma trūkumu augsnē.
‘Chandler’
Slavena kā pasaulē lielākā krūmmelleņu oga. Īpaši saldas desertogas, stingras. Viens no garākajiem ražas novākšanas periodiem: līdz pat mēnesim ražo regulāri un daudz. Krūmi izplesti, ar vidēju salcietību.
‘Chippewa’
Ziemcietīga un stabili ražojoša šķirne, bet ogas nelielas. Kompaktā izmēra dēļ var stādīt ciešāk nekā citu šķirņu krūmus. Izaug līdz 1,2 m augsts. Ogas stingras, saldas.
‘Polaris’
Agra, vidēji ražīga šķirne. Viena no retajām svešapputes melleņu šķirnēm, kam blakus jāstāda jebkura cita vienā laikā ziedošā šķirne. Ogas nelielas, izteikti aromātiskas, stingras, gaiši zilas. Ļoti ziemcietīga krūmmelleņu šķirne.
‘Northland’
Vidēji agra, ar ļoti saldām vidēja izmēra ogām. Ļoti ražīga šķirne ar augstu salcietību.
‘Elizabeth’
Vidēji vēla šķirne. Tiek uzskatīts, ka šīs šķirnes ogas vienas no garšīgākajām pasaulē. Garša maiga, bagātīga, ar vīnogu pēcgaršu. Ogas vidēji lielas, labi glabājas. No krūma var iegūt ap 7 kg ogu. Ražu ievāc aptuveni trīs nedēļas.
‘Toro’
Vidēji agra šķirne. Aug lēni, labi nobriest ziemas sezonai, dzinumi nav bieži jāizgriež. Sāk ražot salīdzinoši vēlu, 5.–6. gadā. Ogas lielas, stingras, aromātiskas, saldas, nogatavojas vienmērīgi. Krūmam laba salcietība.
‘Blueray’
Pati vēlākā Latvijas apstākļiem piemērotā šķirne. Mežonīgi zarojas un veido dzinumus. Sezonā dzinumi izaug pat 1,2 m gari, taču daļa jāizgriež, citādi tie nenobriedīs.
Šķirnes ar īpaši saldām ogām ir ‘Elizabeth’, ‘Spartan’, ‘Blue Gold’, ‘Blueray’ , ‘Toro’ un ‘Bluecrop’.