Aktuālā kino izlase: “Belfāsta”, “Trīs ģimenes” un “Parazīts” 0
Zane Dzene, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
“Belfāsta” (“Belfast”, 2021, Lielbritānija, režisors Kenets Brana) – kinoteātros no 29. aprīļa
Kā atzinis režisors Kenets Brana, “Belfāsta” ir viņa vispersonīgākā filma un tajā ir autobiogrāfiski motīvi – “Belfāstas” notikumi aizved uz 1969. gadu, sekojot deviņgadīgā Badija gaitām, kura rimto bērnību izjauc lielā politika – asiņainie nemieri Ziemeļīrijā.
Oskarots par oriģinālscenāriju, K. Brana filmas notikumus tver puikas acīm un izmanto melnbaltos toņus, bet galvenās lomas atveido Džūda Hils, Ketrīna Belfe, Džeimijs Dornans, Kierens Haindzs (nominācija “Oskaram” kā labākajam otrā plāna aktierim) un Džūdija Denča (izvirzīta “Oskaram” kā labākā otrā plāna aktrise). Amerikas Kinoakadēmijas biedri savai balvai izvirzīja arī “Belfāstu” kā labāko filmu par režiju, mūziku un skaņas ierakstu – pavisam septiņās kategorijās –, taču savā lēmumā šo Vana Morisona mūzikas piepildīto filmu godalgoja tikai vienā kategorijā.
“Trīs ģimenes” (“Tre piani”, 2021, Itālija, režisors Nanni Moretti) – kinoteātros “K. Suns” un “Splendid Palace”
Pērn izrādīta Kannu kinofestivāla konkursa programmā, Nanni Moretti pēdējā filma “Trīs ģimenes” režisora daiļradē gan iezīmē drūmākas notis, gan pirmoreiz ar viņa rokām uz lielā ekrāna pārnes cita autora sarakstītu materiālu – scenārijs veidots pēc Izraēlas rakstnieka Eškola Nevo romāna motīviem. Pats N. Moretti atveido arī vienu no lomām – viņš ir Vitorio, kura dēls, būdams alkohola reibumā, sabrauc sievieti. Traģiskais sākums iezīmē toni notikumu attīstībai, zem viena Romas nama savietojot trīs ģimenes un to locekļu dažnedažādos pārdzīvojumus, ko uz lielā ekrāna izspēlē Margerita Buja, Rikardo Skamarčo, Alba Rorvahere un citi.
“Parazīts” (“Parasite”, 2019, Dienvidkoreja, režisors Džunho Bons) – LTV7 29. aprīlī plkst. 22
Džunho Bona drāma “Parazīts” atstājusi godalgotas pēdas kino vēsturē – tā kļuva par pirmo Korejas filmu, kas Kannu kinofestivālā (tur notika “Parazīta” pirmizrāde) ieguva “Zelta palmas zaru”, savukārt, rezumējot kino gadu un pasniedzot “Oskarus”, triumfēja četrās kategorijās: par režiju, oriģinālscenāriju, kā labākā ārzemju filma, un pirmo reizi Amerikas Kinoakadēmijas vēsturē “Oskaru” kā gada labākā filma saņēma ne Amerikā tapis kino darbs. Daudzās godalgas arī atstāja ļoti pozitīvu ietekmi uz kases rādījumiem, jo, visticamāk, bez tik apjomīgas kino profesionāļu atzinības filma no Dienvidkorejas nebūtu sapulcinājusi tik daudz skatītāju.
Par ko ir stāsts? Slavena arhitekta projektētā mājā dzīvo modernās elites ģimene, pie kuras sāk strādāt viens no Seulas nabadzīgākā rajona neveiksminiekiem Kivū. Iekodies pārtikušā dzīvē, jaunais vīrietis Pārku ģimenes mājā sarūpē darbu arī pārējiem ģimenes locekļiem, un tas, attēlots melno komēdiju tradīcijās, tuvina nenovēršamam postam un vienlaikus kalpo kā alegorija mūsdienu pasaules kārtībai.
“Denkerka” (“Dunkirk”, 2017, Lielbritānija, ASV, Francija, Nīderlande, režisors Kristofers Nolans) – TV6 4. maijā plkst. 13.40
Denkerkas evakuācija, kas vēsturē iegājusi arī kā Denkerkas brīnums, kļuva ar pamatu scenārijam, ko uz lielā ekrāna pārnesa vizionārs Kristofers Nolans, nepilnās divās stundās ekrāna laika Otrā pasaules kara šausmās ieraujot arī skatītājus. “Denkerka” atzīta par vienu no visu laiku labākajām kara filmām, un tās notikumus izdzīvo arī Toms Hārdijs, Kenets Brana, Džeimss d`Ārsijs, Kilians Mērfijs, Marks Railenss un debitants Fions Vaitheds. No astoņām “Oskaru” nominācijām iegūtas trīs – labākā montāža, skaņas mikss un skaņas montāža.