Aktuālā kino izlase 0
Zane Dzene, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
“CODA” (“CODA”, ASV, Francija, Kanāda, režisore Šona Hedere) – “Apple TV+”
Ērika Latigo filma “Beljē ģimene” (“La Famille Bélier”, 2014, Francija) ar kases ieņēmumiem vairāk nekā 70 miljonu eiro kļuva par otru ienesīgāko 2014. gada Francijas filmu, un tās rimeiks – amerikāņu “CODA” – pirmizrādi svinēja Sandensā un ir iekļauts Amerikas Kino institūta pagājušā gada labāko filmu desmitniekā. “CODA” ir abreviatūra no “child of deaf adults” (kurlmēmu vecāku bērns), un šāda pieredze ir Rūbijai Rosai (aktrise Emīlija Džonsa), vidusskolniecei, kura no bērna kājas bijusi tulks starp savu tēvu, māti un brāli un Glosteras sabiedrību, kas citādību neuztver kā normu. Rūbijas dienas paiet ne tā kā vienaudžiem, un viņas īstenais prieks ir dziedāšana. Pieaugšanas filmu stereotipi nav likuši šķēršļus Šonas Hederes filmas panākumiem, un to vidū ir arī trīs nominācijas Amerikas Kinoakadēmijas balvai “Oskars” – labākā filma, adaptētais scenārijs, otrā plāna aktieris (Trojs Kotsurs). Rūbijas mātes lomā – oskarotā Marlī Matlina.
“Bēgšana” (“Flugt”, 2021, Dānija, Zviedrija, Norvēģija, Francija, režisors Jonass Poers Rasmusens) – LUX filmu dienās
Aminam ir 36 gadi, un, no malas skatoties, viņam ir dzīve, kādu vēlētos daudzi. Taču vīrietis ir nonācis dilemmas priekšā – viņš nolēmis savam mīļotajam atklāt patiesību par savu dzīvi, un tas var sagraut viņa iespējami laimīgo nākotni. Dokumentālā animācijas filma “Bēgšana” uzmanību saņēma uzreiz pēc tās iekļaušanas Sandensas kinofestivāla programmā, un nopelni nebija tikai tam, ka izpildproducenti bijuši diviem “Oskariem” nominētais mūziķis un aktieris Rizs Ahmeds un Nikolajs Kosters-Valdau, kuru pavada “Troņu spēļu” atskaņas. Apvienojot animāciju un dokumentālo kino, “Bēgšana” risina stāstu, kas izgaismo Afganistānas bēgļu traģēdijas, un vēsture rāda, ka Afganistānas vietā varētu būtu daudzas citas valstis.
Subjektīvais stāstījums, bērnībā piedzīvoto adaptējot vecuma īpatnībām, konfrontēts ar arhīvu materiāliem. Sarunā ar bijušo klasesbiedru Jonasu Poeru Rasmusenu filmas galvenais varonis Amins – “Bēgšana” tapusi pēc patiesiem notikumiem, tāpēc varoņu vārdi ir mainīti, – ļauj ieskatīties viņa sadrumstalotās dzīves lauskās, kas izgaismo gan kara zvērības, gan Krievijas miliču korumpētību un necilvēcību, gan pārtikušās Skandināvijas neizpratni, kā rīkoties, kad robežai pārkļuvuši bēgļi. “Bēgšana” iekļauta vairākos pērnā kino gada labāko filmu topos, un Amerikas Kinoakadēmijas vēsturē tā kļuvusi par pirmo filmu, kas “Oskaram” nominēta gan kategorijā “Labākā dokumentālā filma”, gan “Labākā animācijas filma”, turklāt tā nosaukta arī kā labākā ārzemju filma. Tā jau saņēmusi “Zelta globusu” un triumfējusi Anesī, kur notiek viens no pasaules nozīmīgākajiem animācijas filmu festivāliem.
No 17. līdz 20. martam Rīgā norisināsies LUX filmu dienas, kuru laikā skatītāji bez maksas varēs noskatīties trīs filmas: mākslas filmas “Quo vadis, Aida?” (17.03. plkst. 18.30 un 20.03. plkst. 17) un “Lielā brīvība” (18.03. plkst. 18.30) un dokumentālo animācijas filmu “Bēgšana” (“Flugt”, 19.03. plkst. 17). Pieteikties filmu seansiem iespējams, rakstot pa e-pastu [email protected] un norādot seansa datumu, apmeklētāju vārdu un uzvārdu. Kino seansi notiek zaļajā režīmā, uzrādot Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu. Pēc seansiem skatītāji aicināti balsot, lai kopā ar Eiropas Parlamenta deputātiem noteiktu šī gada LUX skatītāju balvas ieguvēju.