Aktuāla aptauja; Kā vērtējat vēlēšanu rezultātus? 0
Reinis Ronis, Liepājas vieglatlētikas kluba vadītājs: “Rezultāti nepārsteidz. Tie lielā mērā saskan ar manām prognozēm. Vienīgais pārsteigums bija tas, ka piecu procentu barjeru pārvarējušas tikai trīs partijas. Biju domājis, ka sadalījums būs nedaudz sadrumstalotāks. Pilsēta attīstās, tāpēc cilvēki balsoja par Ulda Seska partiju.
Vilnīša kunga samērā labie panākumi savukārt skaidrojami ar to, ka daļa cilvēku tomēr pārmaiņas vēlas. Pašreizējā pilsētas vadība nav slikta, taču cilvēkiem ir dabiska tieksme pēc pārmaiņām. Vilnītis ir aktīvs, veiksmīgs uzņēmējs ar savu viedokli, kurā cilvēki ieklausās. Tiesa, tas nav līderu nopelns vien – komandas ļoti spēcīgas. Neliels pārsteigums ir mazais atbalsts “Saskaņas centram” Liepājā. Šobrīd šķiet, ka pilsēta zaudētājos nepaliks. Ceru vien, ka jaunais deputātu sastāvs varēs sastrādāties, neklups viens otram matos un domās par visu liepājnieku, nevis tikai savu labumu.”
Loreta Bērziņa, Dobeles novada Centrālās bibliotēkas direktore: “Man kā novada iedzīvotājai, četru bērnu māmiņai, pašvaldības darbiniecei ir ļoti svarīga stabilitāte. Milzu pārmaiņas ne vienmēr nes labu rezultātu, reizēm, tieši pretēji, sākas lielas reformas, kas strādājošajiem un ģimenes cilvēkiem nekādu stabilitāti nerada. Tāpēc esmu apmierināta ar vēlēšanu rezultātiem, kuri gan arī nav sevišķi pārsteidzoši. Šajā sasaukumā stabili darbojās kā Zaļo un zemnieku savienība, tā “Vienotība”. Deputātu sastāvs nedaudz pamainīsies, taču kodols paliek nemainīgs. Tas nozīmē, ka līdzšinējā vadība bijusi progresīva un iedzīvotāji tai uzticas. Ļoti žēl, ka Zemgalē cilvēki balsojuši ļoti kūtri. Tā ir sava veida vieglprātība, pat bezatbildība, jo pēc tam parasti seko liela pukstēšana par to, ka kaut kas atkal nav labi. Mani nedaudz arī kaitina televīzijas, kas gan vēlēšanu dienā, gan pirms un pēc tās ziņo tikai par Rīgu. Latvija nesastāv tikai no Rīgas, un būtu jāpievēršas arī provincei. Arī Rīgas rezultāti bija paredzami. Gan jau, ka Ušakovs kaut ko labu ir darījis, jo ne par velti iedzīvotāji par viņu vēlēja.”
Juris Zarāns, Līvānu Romas katoļu draudzes prāvests: “Vēlēšanu rezultātus vērtēju ļoti pozitīvi. Priecājos par Līvānu novada iedzīvotāju spēju izvērtēt lietas un nepakļauties kaut kādai demagoģijai un tukšiem solījumiem. Man patīk Valsts prezidenta nesen teiktais, ka nevajag klausīties solījumos, bet vērtēt darbus. Līdzšinējā pašvaldības pārvalde bijusi ļoti laba, tāpēc nav brīnums, ka iedzīvotāji ar skaidru skatienu novērtējuši to un izrādījuši savu uzticību, atdodot visvairāk balsu tieši par Zaļo un zemnieku savienību, kas varēs turpināt visu iesākto. Es redzu šīs partijas pārstāvjus kā nopietnus, nobriedušus cilvēkus ar stingru morālo stāju un stabilu vērtību izpratni. Rīgā savukārt visdrīzāk nostrādāja spēcīga reklāmas kampaņa un vairākas pozīcijas, kas iedzīvotājus apmierina līdzšinējā pašvaldības politikā. Cilvēki atdeva savas balsis par “Saskaņas centru”, tātad viņi šādu varu vēlas un atbalsta tās ieņemto virzienu.”
Andris Felss, zemnieks Krustpils novadā: “Principā rezultāti ir diezgan likumsakarīgi, loģiski un tie mani neizbrīna. Abi visvairāk balsis saņēmušo partiju līderi ir kārtīgi, pieredzējuši cilvēki un ir ievēlēta ļoti normāla koalīcija. Nav svarīgi, no kāda saraksta nāk deputāti, bet gan kādi viņi ir cilvēki un ko var darīt novada labā. Arī par Rīgas rezultātiem nav ko brīnīties. Taču, manuprāt, daļa partijā startējušo kandidātu to dara tāpēc, ka šī ir vienīgā iespēja izdzīvot, nevis tāpēc, ka būtu nopietni pašaizliedzīgi plāni attīstīt Rīgu. Rīdziniekiem ir piegriezies tas, kā saimniekojuši mēri no citām partijām. Cēloņus tam lai partijas meklē savā darbībā un izvirzītajos līderos. Daļai vēlētāju tas bija protesta balsojums.”
Anda Līce, rakstniece un publiciste, Madonas novada iedzīvotāja: “Pārsteigums nav ne par rezultātiem, ne to, ka tik maza vēlētāju aktivitāte. Tas ir pilnīgi saprotams – pēc neskaitāmām vilšanās reizēm un manipulācijām citādi nevar būt. Sabiedrība pēdējā laikā izvēlas nevis tāda tipa politiķus kā Jānis Čakste, bet kā Berluskoni. Diemžēl arī labējie un nacionālie spēki nespēj nolikt malā savas nenormālās ambīcijas. No vienas puses, iespējams, cilvēki, domājot, ka neko jaunu un labu sagaidīt nevar, balso par esošajiem. Tas tikai liecina, ka arī paši negrib mainīties. No otras puses, katram ir savas labās puses un savi trūkumi. Runājot par vēlēšanām Rīgā – tas ir mūsu politiķu ilgstošas pašpazemošanās rezultāts, jo kā gan tas nākas, ka cilvēki, kas balso par citas valodas ieviešanu mūsu valstī, uzskata sevi par lojāliem valstij. Tā ir milzu pretruna. Tur esam paši vainīgi, jo tam ļaujamies.”