Akts cauri gadsimtiem 0
Līdz 31. oktobrim Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma izstāde “Ādams un Ievas”.
Jūrmalas muzejam ir tradīcija iepazīstināt savus apmeklētājus ar mākslas darbu krājumiem, kuri glabājas muzeja fondos. Šoreiz izstādītie darbi ir akti jeb plikņi. Lai arī kā tos nosauktu, tie ir kaila cilvēka ķermeņa attēlojums. Izstādē piedalās 25 autori ar 39 darbiem. Mākslinieku darbi ir katra autora redzējums par cilvēka ķermeni, kā arī katra darba radītāja tikai viņam raksturīgā izpildījuma maniere, radot šeit redzamos veidojumus, gleznojumus un grafikas darbus. Darbi izpildīti, lietojot dažādus tēlniecības materiālus, kā arī ar atšķirīgiem tehniskiem līdzekļiem un dažādu virsmas apstrādi. Redzamie tēli ir gan klasiski veidotās formās, gan individuālā skatījumā, gan dažādu stilu interpretācijā. Tas pats sakāms arī par glezniecības un grafikas darbiem. Cilvēka ķermenis jau gadu simteņiem iedvesmojis māksliniekus, radot arvien jaunus un jaunus darbus. Šajā izstādē mēs redzam it kā grafikas tehnikas darbu parādi, te ir darbi, kas izpildīti ogles, sangīnas, pasteļa u. c. tehnikās. Tas vēlreiz uzskatāmi parāda, ka šajā tehnikā veiktiem darbiem robeža vēl nebūt nav sasniegta.
Kā jau tas reālā dzīvē mēdz gadīties, “Ievas” ir nospiedošā vairākumā. Tās zīmējuši, gleznojuši un veidojuši gan vienas, gan otras dzimtas pārstāvji. Šajā izstādē daudzi apmeklētāji nosaukumam “Ādams un Ievas” varbūt nepievērsīs sevišķu nozīmi, bet nosaukums izsaka ļoti daudz. Izstādē ir tikai viens stiprā dzimuma pārstāvis “Ādams”, bet pārējie tās eksponāti daiļā dzimuma pārstāves. Šī Ādama autore ir latviešu tēlniecības vecmeistare Marta Lange. Darbs arī novietots goda vietā, pašā izstādes sākumā.
Izstādē redzami dažādu paaudžu mākslinieki. No tēlniecības vecmeistariem Elza Švalbe-Matvejeva, kuru zina tikai vecākā paaudze, tā ir patīkama tikšanās ar viņas darbiem. Tēlnieku Mārtiņu Zauru zina jau vairāk, arī jaunākā paaudze, ja tā apmeklē Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur var aplūkot viņa “Trijaču dzimtu”. Izstādē redzam viņa vispārinātās formās veidoto skulptūru “Meitene”. Bagāti pārstāvēti vidējās un jaunākās paaudzes tēlnieki. Iespaidīga ir glezniecisko un grafisko darbu kolekcija. Šie darbi visi izceļas ar pievilcīgu kompozīciju un izsmalcinātām krāsu toņu niansēm. Apbrīnojami ir darbi, kuri darināti, izmantojot ogli un sangīnu. Kā, izmantojot šīs krāsu standziņas, var uzburt tik pievilcīgu sievietes ķermeni, tie ir brīnumi, kuri redzami šajā izstādē.
Tā dod iespēju skatītājiem iepazīties ar laikmetu, kādā pirms daudziem gadiem gleznoja, zīmēja un veidoja, pašiem neesot tajā.