Foto – instagram.com

Aktrises lēmums dzemdēt 54 gados izraisa plašu rezonansi 0

Nesenās ziņas, ka dāņu izcelsmes Holivudas aktrise, slavenā amerikāņu aktiera Silvestra Stallones bijusī sieva Brigita Nīlsena 54 gadu vecumā laidusi pasaulē savu piekto bērnu, ASV un Lielbritānijā izraisījušas kritiku un karstas debates par pieaugošo vēlīno dzemdētāju skaitu, vēsta vietne “bbc.com”.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Aktrise, kas 22. jūnijā dzemdēja meitiņu Frīdu, jutās spiesta aizstāvēties cilvēkiem, kuri kritizējuši viņas lēmumu dzemdēt bērnu tik lielā vecumā.

“Vairākas sievietes domā: “Ak, mans Dievs, es esmu pārāk veca”. Bet cik daudz ir vīriešu, kuriem viņu pirmie bērni piedzimst 60 un 70 gados, un viņi par to nekad netiek šaustīti? Es pilnībā respektēju, ka ne visiem tas patīk, bet tā ir mana dzīve, un man un manam vīram ir ciešas attiecības,” Nīlsena sacīja intervijā amerikāņu žurnālam “People”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nīlsena, kas apprecējās ar savu piekto vīru itāliešu bārmeni Matiu Desi (39) 2006. gadā, 40 gadu vecumā sāka iesaldēt savas olšūnas. Aktrise atklāja, ka viņai dotas 3-4% lielas izredzes, ka mākslīgā apaugļošana (IVF) notiks ar viņas pašas olšūnām. Pēc 14 gadu ilgiem pūliņiem IVF procedūra izrādījās veiksmīga.

Frīda ir Desi pirmais bērns, bet Nīlsenai no iepriekšējām laulībām jau ir četri pieauguši dēli vecumā no 23 līdz 34 gadiem.

Kļūšana par māti pēc menopauzes

Lielbritānijā pieaug gados vecāku māšu skaits, un kopš 1990. gada ir divkāršojies tādu grūtnieču skaits, kas vecākas par 40 gadiem.

Lielbritānijas Nacionālais statistikas birojs šogad publicēja jaunākos pieejamos datus, kas liecina, ka 2016. gadā visās vecuma grupās grūtniecību skaits ir samazinājies, izņemot par 40 gadiem vecāku sieviešu grupu, kur šis rādītājs pieaudzis par 2%.

Datos nav atsevišķi apkopotas grūtniecības mātēm, kam ir vairāk nekā 50 gadu, bet apaugļošanas klīniku eksperti atklāj, ka pieaug vēlīno četrdesmitgadnieču un piecdesmitgadnieču skaits, kuras vēlas veikt mākslīgo apaugļošanu.

Lielbritānijas vadošās mākslīgās apaugļošanas klīnikas “CARE Fertility Group” pārstāve ārste Džanīne Elsone apstiprina, ka arvien vairāk sieviešu, kas vecākas par 50 gadiem, vēršas šajā iestādē, lai saņemtu apaugļošanu, tāpēc klīnika ir pat izdevusi jaunu informatīvu bukletu, kas domāts īpaši šīm sievietēm.

Viņa uzsvēra – lai gan daudzām vecākām sievietēm dzimst pilnīgi veseli bērni, ar vecumu riski pieaug. Sievietēm pēc 50, visticamāk, ir jāizmanto donora olšūna, ja vien viņas nav iesaldējušas pašas savas olšūnas, kad bija jaunākas.

Reklāma
Reklāma

Neraugoties uz tendenci pieaugt gados vecāku māšu skaitam, tiek uzskatīts, ka ikvienai sievietei, kas dzemdē pēc 40 gadiem, ir paaugstināts asinsspiediena, preeklampsijas un gestācijas diabēta risks. Ja viņas izmanto savas olšūnas, ar vecumu pieaug ģenētiskās anomālijas risks.

Atbalsta trūkums

Vēl viena problēma gados vecākām mātēm ir tā, ka viņas nesaņem citu sieviešu atbalstu. Lai gan ap 40 gadu vecas mātes, kas sagaida savas atvases pie skolas, tagad ir parasta lieta, ir daudz mazāk tādu māmiņu, kuras būtu vēlīnas četrdesmitgadnieces vai piecdesmitgadnieces.

“Visām mātēm nepieciešams citu sieviešu atbalsts, un viens no jautājumiem ir tas, ka vecākām mātēm nav atbalsta grupu,” komentēja Londonas sieviešu klīnikas vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un Kembridžas universitātes ģimenes pētījumu centra viespētniece Zīnepa Gērtina.

Viņš ir vienisprātis ar aktrisi Nīlsenu, ka sabiedrībā vecākas mātes tiek vērtētas daudz bargāk nekā gados veci tēvi.

“Neviens pat aci nepamirkšķināja, kad Džordžs Klūnijs 56 gados kļuva par dvīņu tēvu. Kad runa ir par tēviem, mēs pieņemam, ka viņi var būt mazāk iesaistīti bērna audzināšanā. No otras puses, sievietes tiek apsūdzētas par savtīgām, jo atliek mātes lomas pildīšanu uz pārāk vēlu laiku,” pauda pētnieks.

Londonas sieviešu klīnika sniedz palīdzību sievietēm ar donora olšūnām vecumā līdz 54 gadiem, vadoties no apsvērumiem par bērna labklājību.

Turklāt klīnikā informēja, ka laika periodā no 2004. līdz 2015. gadam ir trīskāršojies tādu gados jaunāku sieviešu skaits, kas iesaldē savas olšūnas.

Avots: BBC

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.