Vai palīdzēs pret sāpēm? 0
Daudzām vēlme nodarboties ar sportiskām aktivitātēm zūd galvenokārt pirmsmenstruālā sindroma laikā, kad ir mainīgs garastāvoklis, paaugstināta uzbudināmība un veidojas tūska. Tad kā pirmās zāles varētu noderēt tieši mērena slodze, piemēram, riteņbraukšana, peldēšana vai skriešana, jo organisms tiks labāk apgādāts ar skābekli. Novērots, ka, regulāri nodarbojoties ar šādām aktivitātēm, ar laiku mēdz mazināties krūšu jutīgums pirms mēnešreizēm. Turklāt kustību ietekmē izdalās endorfīni jeb labsajūtas hormoni, kas novērš drūmu garastāvokli. Protams, smagu menstruāciju gadījumā vajadzētu konsultēties ar ārstu, jo sportošana problēmu neatrisinās.
Kā stāsta Līga Līdumniece, ir veikti vairāki pētījumi, bet nav drošu pierādījumu, vai fiziskas aktivitātes mēnešreižu laikā ir ieteicamas. Taču atklājies, ka, regulāri sportojot, menstruācijas kļūst mazāk sāpīgas. Jo muskuļi spēcīgāki, jo labāka vielmaiņa un organisma apgāde ar skābekli.
Sandra Rozenštoka gan savā praksē novērojusi, ka arī profesionālām sportistēm mēdz būt sāpīgas un apjomīgas menstruācijas. Par laimi, pēc bērna piedzimšanas hormonālais līdzsvars parasti stabilizējas un mēnešreizes kļūst vieglākas.
Pieredze liecina, ka gan vēdera, gan muguras sāpes mēnešreižu laikā mazinās, uzlīmējot teipus, taču to efektivitāte nav zinātniski pierādīta.
“Spazmas un sāpes vēderā var novērst ar piemērotiem vingrojumiem, kas atkarīgi no dzemdes novietojuma, tāpēc tos varētu ieteikt speciālists. Diskomfortu var mazināt sēdēšana uz līdzsvara pūšļiem vai bumbām, kas palīdz atbrīvot iegurņa muskulatūru, vai arī jogas pozā, pievelkot kājas sev klāt,” iesaka daktere Sandra Rozenštoka. Vēl sāpju gadījumā var aizlikt rokas aiz muguras un ar dūrēm pamasēt muguras lejasdaļu. Palīdz lēnas iegurņa muskulatūru stiepjošas kustības, mierīgi un dziļi elpojot.