Kādās aktivitātēs iesaistīties un kurās labāk ne mēnešreižu dienās. Plus vingrojumi, ja sāp 0
Nav pilnībā jāatsakās no ikdienas aktivitātēm
Kaut gan sievieti mēnešreižu laikā nevar uzskatīt par slimu, organismā notiekošās hormonālās pārmaiņas nereti pasliktina vai pat stipri bojā pašsajūtu. Mēdz parādīties pinnes, svārstās garastāvoklis, ir velkošas sāpes un spazmas vēderā. Vai tas nozīmē, ka nepieciešams ierobežot fiziskās aktivitātes un sporta nodarbības?
Manos skolas gados meitenes mēneša īpašajās dienās neatkarīgi no pašsajūtas un asiņošanas stipruma fizkultūras stundās nepiedalījās. Dažām menstruācijas patiešām bija mokošas, taču iespēju nevingrot vienmēr izmantoja arī citas, kurām vienkārši nepatika sportot.
“Laiks, kad sievietes mēnešreižu laikā atteicās no ikdienas aktivitātēm, ir beidzies. Man zīmes atbrīvošanai no sporta nodarbībām meitenes neprasa, varbūt tās lūdz ģimenes ārstam,” stāsta ginekoloģe Ineta Vasaraudze.
“Pēdējā laikā sabiedrības priekšstats ir mainījies un menstruācijas vairs netiek uzskatītas par slimīgu stāvokli. Ja sieviete ir vesela un viņai izteikti nepasliktinās pašsajūta, mēnešreižu laikā nav jāievēro nekādi ierobežojumi. Tēlaini runājot, sievietes īpašajās dienās, tāpat kā grūtnieces, nav jāliek stikla kupolā,” saka ārste.
Fizioterapeite Līga Līdumniece pieļauj, ka atsevišķu aktivitāšu laikā, piemēram, izdarot straujus lēcienus basketbola spēlē, kad saraujas vēdera muskuļi, varētu rasties vai pastiprināties spazmas, taču, ja sieviete pirms tam būs kārtīgi iesildījusies, pēc brīža tās pāries.
“Mēnešreižu laikā ir pieļaujama jebkāda fiziska slodze, kas neizraisa diskomfortu. Ja sieviete ir pastāvīgi trenējusies un pazīst savu organismu, var skriet arī maratonu,” uzskata fizioterapeite.