Vecums nav šķērslis! Aktīva dzīvesveida pasniedzēji senioriem 0
Marta vidū Rīgas Stradiņa universitātē bija neparasts izlaidums – sertifikātus, kuri apliecina gatavību darbam ar pirmspensijas un pensijas vecuma auditoriju, ieguva 52 lektori, no kuriem daudzi arī paši ir seniori. Vairākus mēnešus ilgajā mācību kursa laikā iegūtas padziļinātas zināšanas, kuras viņi izmantos, lai vadītu un apmācīt senioru grupas dažādos Latvijas novados.
Lekciju saturu pārbauda praksē
Tā bija daudzveidīga un pavēra iespējas būt radošai, piemēram, zināšanas par mazo uzņēmējdarbību vai iespējām saņemt sociālo palīdzību taču noder visām paaudzēm. Dzīves pieredze ļauj runāt par pašas piedzīvoto pirmspensijas periodā un to, kā dzīvot aktīvu un piepildītu ikdienu, jo pati dejoju Bauskas kultūras centra senioru deju kopā “Vēlreiz”. Esmu jau tikusies ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju, pilsētas sociālā dienesta un Vecsaules pagasta pārvaldes vadītājiem, lai pārrunātu, kā varu palīdzēt dažādu mērķauditoriju izglītošanai. Pēc sarunas ar Bauskas novada Veselības veicināšanas koordinatori 16. aprīlī jau vadīšu pirmo nodarbību iedzīvotāju grupai vecumā pēc 54 gadiem,” stāsta viena no sertificētajām lektorēm Laimdota Kolberga no Bauskas.
Lai pārliecinātu seniorus arī pensijā turpināt aktīvu dzīvesveidu, 2017. gadā Latvijas Pensionāru federācija sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti, Igaunijas Pensionāru biedrību asociāciju un Lietuvas pensionāru savienību “Bočiai” sāka projektu “Vecums nav šķērslis”, kura mērķis ir izstrādāt visām trim valstīm saskaņotas mācību programmas un metodiku, kā arī apmācīt lektorus darbam pašvaldībās.
Tā ir “NordPlus Adult” finansētā Ziemeļu Ministru padomes izglītības programma, kurā iesaistījās arī RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes un Rehabilitācijas fakultātes mācību spēki, kuru vadībā topošie senioru grupu vadītāji pēc izvēles varēja mācīties kādā no četriem moduļiem, piemēram, kā pielāgoties dzīvei pensijā, apgūt jaunas prasmes un varbūt pat sākt savu uzņēmējdarbību, vai arī kā līdz sirmam vecumam saglabāt fizisko un psiholoģisko veselību.
Turklāt lekcijās dzirdētais obligāti bija jāpārbauda praksē, vadot nodarbību iepriekš nokomplektētai senioru grupai, kuras dalībnieki vērtēja tās saturu un izteica savus priekšlikumus, kā to uzlabot. Pēc tam topošais lektors par saviem panākumiem atskaitījās augstskolā.
“Pirmkārt, ļoti laba, daudzpusīga mācību programma. Piedalījos vairāku speciālistu vadītos semināros vizuāli telpiskās mākslas, deju un kustību, kā arī mūzikas terapijā. Mani ieinteresēja arī semināru tēmas, kas bija par uztveri, atmiņu, domāšanu un stresu saistībā ar cilvēka novecošanu.
Ļoti vērtīgi bija tas, ka pēc lekcijām sekoja nodarbības senioru grupā, kur varēju praksē pārbaudīt jauniegūtās zināšanas,” uzsver veselības psihologs no Mārupes novada Ivars Gaidis.
“Manuprāt, pētnieki šobrīd ir sākuši pastiprināti pievērst uzmanību cilvēka mūža nogalei.
Iespējams, ka nodarbības senioriem, ja vien tas iespējams, varētu tikt organizētas, vadoties pēc šiem kritērijiem. Novecošana neizbēgami saistīta ar domām par aiziešanu no šīs dzīves. Domāju, ka par to vajadzētu runāt atklātāk un saistīt to ar sabiedrības vērtību sistēmu, garīgiem un eksistenciāliem jautājumiem. Turklāt ne jau visi seniori sava rakstura īpatnību dēļ grib vai spēj būt ļoti aktīvi, daudziem ir arī hroniskas slimības, kustību traucējumi. Būtu vēlams meklēt iespējas arī šos cilvēkus iesaistīt kādās līdzīga rakstura sociālās aktivitātēs.”
Krāslavieši apgūst visas tēmas
“Mācības bija labi organizētas, interesantas un attaisnoja manas gaidas,” vērtē Krāslavas Senioru skolas vadītājs Raimonds Lazda, kurš apguva divus mācību moduļus. “Tie bija pieci mēneši intensīva darba visām iesaistītajām pusēm – gan RSU mācību spēkiem, kuri gatavoja nodarbību saturu, gan nākamajiem lektoriem, kuri izmēģināja teorētisko materiālu, lai rezultāts būtu praktiski izmantojams dažādās senioru grupās Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, gan senioriem, kuri aktīvi piedalījās programmas pilnveidošanā.
No sirds esmu viņiem pateicīgs par atbildīgo attieksmi pret jaunās mācību programmas izstrādāšanu un sniegto palīdzību, lai es varētu labāk izprast norises, kuras raksturīgas senioru vecumam. Arī man pašam mācību apmeklējumi Rīgā zināmā mērā bija iespēja pārliecināties, vai vecums nav šķērslis, jo, kursējot starp Krāslavu un Rīgu lielākoties ar sabiedrisko transportu, veicu vairāk nekā 10 000 kilometrus.”
Starp citu, Krāslavas novads šobrīd ir vienīgais Latvijā, kurā ir visu četru mācību moduļu pasniedzēji, jo reizē ar Raimondu Lazdu sertifikātus saņēma arī Tatjana Azamatova un Aleksandrs Lahtionovs.
Novembra sākumā plānots projekta “Vecums nav šķērslis” noslēguma pasākums, kurā piedalīsies arī sadarbība partneri no Lietuvas un Igaunijas. Tie sertificētie lektori, kuri pa šo laiku būs apmācījuši kaut vienu senioru grupu, tiks uzaicināti, lai dalītos savā pieredzē.
Raimonds Lazda: “Apmācība senioriem ir ne tikai izprieca, bet svarīga un nozīmīga lieta, jo viņi savas zināšanas ieguvuši padomju laikā un tās bieži vien ir novecojušas. Seniori ne vienmēr spēj orientēties mūsdienu norisēs un pieņemt lēmumus, domājot arī par jaunāko paaudžu interesēm. Šīs iedzīvotāju grupas izglītošana mazina slodzi sociālajiem dienestiem, veselības aprūpi un rada iespējas iekļaut viņus sociālajās aktivitātēs, tostarp arī brīvprātīgajā darbā, kas ļaus justies vajadzīgiem.”