AKSEDO plāno attīstīt divus elektroenerģijas hibrīda ražošanas parkus 6
Šī gada vasarā SIA AKSEDO noslēdza ilgtermiņa attīstības pakalpojumu sadarbības līgumu ar vienu no pasaules lielākajiem vēja elektrostaciju ražotājiem par hibrīdprojektu attīstīšanu Latvijas teritorijā ar kopējo jaudu līdz 600 MW. Divu parku būvniecība paredzēta Latgales reģionā, konkrēti Jēkabpils un Līvānu novados.
Abus parkus attiecīgi attīstīs divi AKSEDO meitas uzņēmumi – PurpleGreen Solwin un PurpleGreen Solwin1. Tie būs moderni, nākotnē vērsti hibrīda tipa parki, kombinējot saules, vēja un bateriju enerģijas tehnoloģijas, lai izveidotu inovatīvu elektroenerģijas ražošanas portfeli.
Ieplānotie parki kopā būs lielākais alternatīvās enerģijas projekts, kāds potenciāli tiks uzbūvēts Latvijā un ir nozīmīgs solis Latvijas enerģētikas transformācijā, veicinot atjaunīgās enerģijas izmantošanu un ilgtspējīgu attīstību.
Attīstības pakalpojumu līgums ir pamats visaptverošiem plānošanas, projektēšanas un izpildes posmiem SolWin 400 MW un SolWin1 200 MW hibrīda saules un vēja parka izveidē un nodrošinās to sekmīgu realizēšanu.
AKSEDO valdes loceklis Vigars Kaktinieks, skaidrojot projekta nozīmi, uzsver: “Lai arī mūsu valstī nav liels elektroenerģijas patēriņš, joprojām esam elektrības importētāji. Un arī pašā elektrības ražošanā joprojām lielā mērā esam atkarīgi no fosilā kurināmā – gāzes dedzināšanas termo elektro centrālēs. Savukārt, Eiropas Savienības uzstādījums un arī Latvijas Enerģētikas ilgtermiņa stratēģija 2030 paredz pāreju uz alternatīvajiem vai zaļajiem energoresursiem. Mūsu plānotais divu parku hibrīdprojekts būs ļoti nozīmīgs pienesums mūsu iedzīvotāju un tautsaimniecības vajadzībām pēc pieejamas zaļās elektroenerģijas. Hibrīdprojekts ļaus arī sabalansēt elektroenerģijas piegādi ņemot vērā katra ražošanas veida īpatnības.”
Ņemot vērā Latvijas Republikas Klimata un enerģētikas ministrijas šobrīd izstrādāto tiesisko regulējumu, šie projekti būs arī būtisks ieguvums Jēkabpils un Līvānu novadiem. Noteikumi par vēja parku ieguldījumu vietējā kopienā, paredz ieviest maksu 2500 eiro apmērā par katru uzstādītās jaudas megavatu gadā, ja vēja turbīna pārsniedz 100 m augstumu un tā atrodas 2 km attālumā no dzīvojamās ēkas. Atbalsts vietējām kopienām ir ļoti populārs un tiek izmantots daudzās Eiropas valstīs, un praksē pierādījies, ka pašvaldības, kurās ir uzbūvēti vēja parki, ilgtermiņā kļūst ekonomiski spēcīgākas, veicinot kopējās uzņēmējdarbības vides uzlabošanos.
Līdz šim AKSEDO īstenojis šādus AER projektus: Lauksaimniecības biogāzes projekti Latvijā – Līvānu, Litenes, Lestenes un Skrīveru novados, kas ražo elektrību 5 MW apjomā un siltumu 8 MW apjomā. Horvātijā AKSEDO īstenojis koksnes koģenerācijas projektus Beliškes, Vrpoljes un Šibenikas apriņķos ar elektrības jaudu 6.5 MW apjomā un siltuma jaudu 15 MW apjomā. Aksedo komanda ir īstenojusi saules un veja elektronstaciju projektus Latvijā, Vācijā un citur Eiropā ar kopējo jaudu, kas ievērojami pārsniedz 100 MW jaudu.
Uzņēmuma ieskatā atjaunīgo energoresursu cikls sākās ar zaļās enerģijas ražošanu saules, vēja vai hibrīdparkos un iegūtā enerģija tiek izmantota zaļā ūdeņraža, zaļā amonjaka vai zaļā metanola ražošanā.