Foto – Shutterstock

Aizsargāt un atjaunot 0


Gastroenteroloģe Veneranda Duļbinska uzsver, ka aknu patiesās problēmas neviens cilvēks pats nevar apzināt, jo ilgstoši nav nekādu izpausmju. Tāpēc vienkāršākais izmeklējums – fermenta alanīnaminotransferāzes jeb ALAT līmeņa noteikšana asinīs – tiek veikts, kad jau ir sūdzības, tostarp funkcionāli gremošanas traucējumi, retāk to dara profilaktiski. Ja šis rādītājs ir paaugstināts, secinājumi vispārējā stāvokļa kontekstā jāizdara ģimenes ārstam, gastroenterologam, hepatologam vai citam spaciālistam, pie kura ir nonācis pacients.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ja papildus medikamentozajai terapijai nepieciešams uzlabot aknu funkcijas, ārsti mēdz kursu veidā izrakstīt preparātus – hepatoprotektorus, piemēram, esenciālos fosfolipīdus. Tie stabilizē aknu šūnu membrānas, neļauj tām iet bojā un nedaudz mazina fibrozes attīstību.

– Ja par aknu veselību nav sūdzību, bet cilvēks profilaksei izvēlas hepatoprotektorus vai speciālas zāļu tējas, šos līdzekļus lietot nav liegts. Ja rīkojas atbilstīgi instrukcijai, sliktāk no tiem nekļūst. Tomēr situācijas ir dažādas, cilvēka organisms ir individuāls, tāpēc savu izvēli vajadzētu pārrunāt ar ārstu, pat ja zāles nopērkams bez receptes vai noskatīts uztura bagātinātājs, – iesaka daktere Duļbinska.

Augu spēks

CITI ŠOBRĪD LASA

Hepatoprotektori paredzēti slimām vai pārslogotām aknām ar traucētu vielmaiņu. To mērķis – normalizēt funkcijas un fermentu aktivitāti, atvieglot termoregulāciju, veicināt audu reģenerāciju, pārvērst taukus un holesterīnu formās, kas derīgas to pārnešanai un vielmaiņai, stabilizēt žulti.

To īstenot palīdz preparātu aktīvās vielas – viegli izmantojami augstas enerģētiskās vērtības esenciālie fosfolipīdi. Tie spēj iekļūt aknu šūnās, neizmainītu molekulu veidā integrējas šūnu membrānās un aizstāj toksīnu bojātos fosfolipīdus.

Hepatoprotektoru iedarbību nodrošina pietiekami liela esenciālo fosfolipīdu koncentrācija asinīs, un to var sasniegt, preparātus lietojot kursa veidā. Diennaktī ieteicama 1–2 g deva.

Aknu labsajūtai noderīgo produktu un augu saraksts ir plašs. Aknu darbību un gremošanu uzlabo mārdadzis (palīdz atjaunot aknu šūnu membrānas un veicina jaunu šūnu veidošanos), ārstniecības amoliņš (sekmē aknu šūnu atjaunošanos), pienene (stimulē žults veidošanos un pastiprina visu gremošanas orgānu darbību). Šo augu preparāti vairākumā gadījumu nerada blakusparādības.

Tiesa, gastroenterologs Anatolijs Danilāns sev raksturīgā manierē apgalvo, ka hepatoprotektoru nav – šo līdzekļu spēju aizsargāt aknas demonstrē tikai novērojumi, lai gan placebo efekts arī spēj paveikt brīnumus!

! Akūtas aknu slimības var sākties ar sliktu dūšu, vemšanu, nespēku, paaugstinātu temperatūru, smaguma sajūtu labajā paribē. Dzelte ir traucējumu redzamākā specifiskā izpausme.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.