Pārmērīgi tauku uzkrājumi aknās spēj izraisīt nopietnus, neatgriezeniskus šī orgāna bojājumus 8
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Aknu šūnām piemīt brīnumainas spējas atjaunoties, taču pārmērīgi tauku uzkrājumi spēj izraisīt nopietnus, neatgriezeniskus šī orgāna bojājumus. Aknas nesāp, tādēļ bieži vien slimību atklāj pilnīgi nejauši, piemēram, veicot vēdera dobuma ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.
Aknu aptaukošanās
Aknas ir lielākais un svarīgākais vēdera dobuma orgāns. Tas nodrošina gan olbaltumu, ogļhidrātu un tauku vielmaiņu, gan organisma atindēšanu jeb detoksikāciju. Caur aknām nepārtraukti plūst asinis – diennakts laikā tās tiek attīrītas simtiem reižu.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs profesors Aleksejs Derovs stāsta, ka attīstītajās Rietumu valstīs 20–30%, bet ASV – līdz pat 35% iedzīvotāju cieš no taukainās hepatozes. Tiek lēsts, ka Latvijā katram piektajam pieaugušajam aknās varētu būt uzkrājušies tauku pilieni.
Kas ir tie faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē aknu veselību? “Izšķir alkohola un nealkohola taukaino hepatozi, kuras rašanos veicina neveselīgs dzīvesveids, aptaukošanās, kaitīgi ieradumi, arī atsevišķu medikamentu, piemēram, nesteroīdo pretiekaisuma preparātu un nekontrolēta uztura bagātinātāju lietošana.
Tas ir ceļš uz metabolā sindroma un cukura diabēta attīstību,” skaidro gastroenterologs.
Lai gan nealkohola taukainā hepatoze parasti saistīta ar aptaukošanos, pēdējo desmit gadu laikā parādījusies negatīva tendence – ceturtajai daļai pacientu nav pārmērīga liekā svara.
Zināms arī, ka tauku šūnas aknās pastiprināti uzkrājas tad, ja strauji tiek samazināts ķermeņa svars, piemēram, īsā laikā nomesti 20 vai vairāk kilogramu.
Taukainā hepatoze attīstās tad, kad taukskābju piegāde aknām pārsniedz pieprasījumu un viss liekais tiek noglabāts aknās.
“Pēc būtības tauku pilieni sastāv no specifiskiem lipīdiem – triglicerīdiem, jo organismam tā ir visvērtīgākā “valūta”.
Sliktākais ir tas, ka katra tauku šūna ir metaboli aktīva un sintezē ļoti daudz dažādu substanču, kas var izraisīt iekaisumu ne tikai aknās, bet visā organismā,” stāsta ārsts.
Kā nodzert aknas
Alkohola taukainā hepatoze ir viena no biežākajām aknu slimībām pasaulē. Pagaidām nav precīzi noskaidrots, cik lielam jābūt izdzertā alkohola daudzumam, lai sāktu attīstīties taukainā hepatoze.
Pieļaujamās alkohola devas svārstās no 20 līdz 60 g tīrā alkohola dienā. Tiek rēķināts, ka 20–30 gadus būtu jāuzņem apmēram 100 grami vai vairāk stipro dzērienu dienā, taču ir cilvēki, kuri sabojā aknas jau desmit gadu laikā, turklāt alkohola veidam nav nozīmes slimības attīstībā.
Slimībai ir vairākas stadijas: aknu aptaukošanās, alkohola hepatīts jeb aknu iekaisums, fibroze un ciroze, kad aknu šūnas neatgriezeniski aiziet bojā un tās aizstāj saistaudi.
Ja alkohola lietošana turpinās, ievērojami pieaug aknu fibrozes un cirozes attīstības risks. Statistika liecina, ka vairāk nekā pusei pacientu, kuru aknu veselības problēmas saistītas ar dzeršanu, attīstās ciroze. Slimības gaita ir atkarīga no aknu spējas pielāgoties palielinātam tauku daudzumam.
Problēmas aknu darbībā visbiežāk atklāj, veicot bioķīmisko asins analīzi un nosakot to enzīmu līmeni, kuri pārsvarā atrodas aknu šūnās (ALAT un ASAD) vai vēdera dobuma ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā, konstatējot, ka aknas ir palielinātas.
Nieze, dzelte, zemādas asinsizplūdumi, slikta dūša parādās tikai tad, kad aknas jau stipri bojātas, tādēļ ārsti iesaka vismaz reizi pāris gados profilaktiski pārbaudīt galvenos aknu darbības rādītājus.
Ko ēst aknām par prieku
“Cilvēks ir visēdājs, tādēļ viņam vajadzīgi gan gaļā esošie proteīni, gan dārzeņi un augļi, bet uzturā jābūt sabalansētam. Tiklīdz krītam galējībā, tā sākas problēmas,” uzsver Aleksejs Derovs.
Kad tiek diagnosticēta taukainā hepatoze, pats galvenais ir panākt, lai slimība vairs neprogresē. Tad sākas terapija, sākot ar dzīvesveida izmaiņām un beidzot ar medikamentu lietošanu ilgākā laika periodā.
Lai palīdzētu aknām atveseļoties, 6–12 mēnešu laikā rekomendē pakāpeniski samazināt lieko svaru vismaz par 7–10%, pēc ārsta ieteikumiem samazinot dienā uzņemto kaloriju daudzumu un pievēršoties fiziskajām aktivitātēm, bet ilgtermiņā – mainot ēšanas paradumus un dzīvesveidu.
Speciālisti iesaka ikdienas uzturā ieviest šķīvja principu, pusi no šķīvja aizpildot ar dārzeņiem vai augļiem, vienu ceturtdaļu – ar gaļu vai citiem olbaltumvielas saturošiem produktiem, bet otru – ar ogļhidrātiem, piemēram, kartupeļiem, griķiem.
Tauki, kas satur nepiesātinātās taukskābes, piemēram, olīveļļa, tiek pievienota ēdienam gatavošanas procesā, bet piesātinātās taukskābes, kuras ir treknajā gaļā, sviestā, palmu eļļā, tiek uzņemtas minimāli.
Profesors Aleksejs Derovs iesaka arī atturēties no dažādu uzturu bagātinātāju lietošanas, arī to, kuri satur augu valsts sastāvdaļas un paredzēti “aknu attīrīšanai”.
Uzturs aknu slimību gadījumā
* Vēlamie produkti:
• kafija līdz 3 tasītēm dienā (nav ieteicams lietot kafijas dzērienus ar pievienotu cukuru un pienu, sīrupiem);
• zaļā tēja;
• pilngraudu produkti, piemēram, auzu pārslas, griķi, pilngraudu pārslas, pilngraudu maize;
• visda veida dārzeņi gan svaigi, gan termiski apstrādāti (īpaši ieteicami brokoļi, spināti);
• visāda veida rieksti (īpaši mandeles);
• garšvielas (oregano, rozmarīns, kanēlis, kumīns, karijs u. c.);
• fermentēti piena produkti jeb skābpiena produkti, piemēram, jogurts, kefīrs, paniņas.
* Nevēlamie produkti uzturā:
• cukurs, saldināti dzērieni, limonādes;
• “sliktie” tauki – transtauki un piesātinātie tauki (rūpnieciski pārstrādātie tauki, gaļas izstrādājumi, pārkarsēti tauki);
• sāls;
• alkohols (aknu slimību pacientiem alkoholu no uztura ieteicams izslēgt pavisam);
• pirms jebkura uztura bagātinātāja lietošanas ieteicams konsultēties ar savu ārstējošo ārstu;
• piesardzība jāievēro, lietojot lielas A vitamīna (retinola) preparātu devas, taču aknu darbības traucējumus nerada karotenoīdu (A vitamīna provitamīna) saturošu pārtikas produktu lietošana (piemēram, burkāni, ķirbji, apelsīni).
Avots: Veselības ministrija