Kā zināt, kā klājas aknām? Vai zāļu tējas tām var palīdzēt? 0
“Kāds ir pareizais aknu blīvuma rādītājs? Kas jālieto, ja tas ir samazināts? Vai būs līdzēts arī ar zāļu tējām?” LILIJA Z. MADONAS NOVADĀ
Aknām ir liela funkcionālā rezerve, un tās par sevi liek manīt tikai tad, kad jau ir stipri bojātas, tāpēc pacienti pie ārsta bieži vien nonāk novēloti, turklāt slimības dažkārt atklājas pavisam nejauši, veicot izmeklējumus citu veselības problēmu dēļ.
Viens pats nav rādītājs
Viens no vienkāršākajiem un jutīgākajiem rādītājiem, kas liecina par aknu slimību slēptu norisi un pārmaiņām šajā orgānā jau sākumstadijā, ir ferments ALAT, ko nosaka asinsanalīzē. Tomēr tikai ALAT novirze no vidējiem rādītājiem vēl neļauj diagnosticēt aknu saslimšanu. Tiek ņemti vērā arī citi bioķīmisko testu rādītāji, piemēram, fermentu ALAT un ASAT savstarpējā proporcija, asinsplazmas komponents bilirubīns (tā palielinājums rāda aknu un žultsceļu saslimšanas), olbaltums albumīns u.c. Svarīga arī kopējā asinsaina. Turklāt, lai iegūtu objektīvākus rādītājus, analīzi vēlams nodot no rīta tukšā dūšā.
! Ne vienmēr par aknu patoloģiju liecina visu rādītāju palielinājums vai samazinājums – katram ir sava būtiska nozīme, taču ārsts tos skata kontekstā, tāpēc dažkārt viens vai daži marķieri kļūst nozīmīgi. Piemēram, slimas aknas nespēj saražot pietiekami albumīna, un tā līmenis asinīs krītas. Vai arī ALAT rādītājs, kas ir vienāds vai lielāks par ASAT, liecina par palielinātu saslimšanas risku. Ja ALAT ir paaugstināts ilgu laiku, var būt aizdomas par hronisku aknu saslimšanu. Ja ASAT ir augstāks par ALAT, aknu bojājumus var būt izraisījuši medikamenti, toksiskas vielas, alkohols vai arī hepatīts.
Medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenterologs Sabri Abdelmasī piebilst, ka vienlaikus ar asinsanalīzi vēlams veikt aknu ultrasonogrāfisko elastogrāfiju, jo šī jaunā metode palīdz izvērtēt aknu izmērus un struktūru, precizēt blīvumu un noteikt, vai nekrājas taukvielas, nav radušās perēkļainas pārmaiņas u.c., kā arī sniedz ārstiem noderīgu informāciju par aknu fibrozes vai cirozes stadiju. Tomēr arī šis izmeklējuma rezultāts var nebūt pietiekami izsmeļošs, tāpēc dažkārt vajadzīgi citi datorizēti izmeklējumi. Elastogrāfija palīdz aknu blīvuma rādītājus salīdzināt ar iepriekš veiktiem izmeklējumiem, prognozēt stāvokļa tālāku attīstību, izvēlēties un kontrolēt terapiju. Vienīgā invazīvā metode – aknu biopsija jeb audu izmeklēšana mikroskopā – joprojām tiek uzskatīta par diagnostikas zelta standartu.
! Piemērotākos medikamentus ārsts izvēlas ne tikai atkarībā no viena aknu izmeklējumu rādītāja, bet izvērtē diagnozes kontekstā.