Aknas aptaukojušās. Ko nu? 3

Vai taukainā hepatoze ir bīstama? – vaicā 36,6 °C lasītāja. Izbijusies, šādu ierakstu ieraugot savā medicīniskajā kartē. Dakteris par ārstēšanos neko neesot bildis. Vai un kas jādara, ja noteikta šāda diagnoze?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Izmeklējot ultrasonogrāfiski vai veicot datortomogrāfiju, slēdziens bieži vien ir: taukainā hepatoze. Tas nozīmē, ka aknās pastiprināti izgulsnējušies tauki. Daļai cilvēku šī kaite norit ļoti mierīgi, savukārt citiem var izpausties salīdzinoši agresīvi,” uzsver asociētais profesors, hepatologs, Aknu slimību nodaļas vadītājs Latvijas Infektoloģijas centrā Jāzeps Keišs.

 

Kāda ir šī kaite?

✔ Vienai daļai šīs aknu aptaukošanās slimības pacientu tā radusies pastiprinātas alkohola lietošanas dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alkohols satur daudz kaloriju, tam ir liels enerģijas potenciāls. Ja organisms šo enerģiju neizlieto, tā uzkrājas, piemēram, kā tauki aknās. Tas, protams, notiek ilgstošā laikā, tomēr pamazām attīstās. Turklāt alkohola lietotājam visbiežāk ir laba apetīte. Tātad dubulti uzņem kalorijas! Tās deponējas aknās un citos orgānos.

 

Pacients stāsta – ja saliecos vai ilgāk sēžu, ir tāda kā pilnuma sajūta labajā paribē, kļūst grūti. Tas var liecināt, ka aknas ir jau diezgan lielas, sāk izvirzīties ārpus ribu loka.

 

Turklāt, ja daudz un regulāri lieto alkoholu, bieži vien tas var beigties ar vēl bēdīgāku diagnozi – aknu cirozi.

✔ Otra grupa sirgst ar tā dēvēto nealkohola steatohepatītu. To konstatē 20 līdz 30 procentiem pieaugušo. Sasirgšana nav saistīta ar pastiprinātu alkohola lietošanu, bet ir kādi citi veicinoši apstākļi, kas izraisa izmaiņas aknās.

✔ Taukainā hepatoze var noritēt ļoti mierīgi, neizpaužoties ne klīniski, ne laboratoriski. Ar 
šo kaiti var nodzīvot visu mūžu, pat nezinot par to.

✔ Taču, kā liecina statistika, apmēram trīs procentiem taukainā hepatoze ir agresīva. Aknās rodas arī iekaisuma reakcija, un tās dēļ veidojas saistaudi, ko dēvē par fibrozi. Tas var novest līdz aknu cirozei vai ļaundabīgam audzējam.

✔ Noteikti der atcerēties, ka taukainā hepatoze attīstās pakāpeniski. Sākumā tauki vienkārši izgulsnējas aknu šūnās. Ja tas nav pārmērīgi, aknas var nebūt pat palielinātas. Nemoka slikta pašsajūta, nekas nesāp. Iespējams, ultrasonogrāfija atklāj, ka orgāns ir nedaudz gaišāks, taču, veicot aknu analīzes, izmaiņas neparādās, viss ir normas robežās. Tomēr – slimība ir sākusi savu gaitu.

Reklāma
Reklāma

“Ja kaitei neliek šķēršļus, tā pamazām attīstās. Pacients stāsta – ja saliecos vai ilgāk sēžu, ir tāda kā pilnuma sajūta labajā paribē, kļūst grūti. Tas var liecināt, ka aknas ir jau diezgan lielas, sāk izvirzīties ārpus ribu loka,” skaidro profesors Keišs.

✔ Šūnas, kas pārpildītas taukiem, iet bojā. Aknas netiek galā ar nelāgo procesu. Ar laiku var izveidoties arī tā dēvētā iekaisuma reakcija. Netieši par to var liecināt izmainītas aknu analīzes – paaugstināta transamināžu aktivitāte (to raksturo ALAT un ASAT vienību daudzums). Reizēm var būt paaugstināts arī tā dēvētais C reaktīvais olbaltums, kas ir iekaisuma laboratoriskais rādītājs.

Bieži vien šādām analīzēm nepievērš pienācīgu uzmanību. Tomēr vajadzētu precīzi izmeklēt – ­vai tā ir taukainā hepatoze ar iekaisuma reakciju, ko medicīnā dēvē par steatohepatītu, vai arī izmaiņas aknās radījis cits cēlonis. Līdzīgi var būt arī tad, ja sirgst, piemēram, ar C vīrusa hepatītu.

Lai šajā stadijā precizētu diagnozi, bieži vien jāveic ne tikai ultrasonogrāfija, bet arī aknu biopsija. Tā var konstatēt, vai nav jau izveidojušies saist-
audi, sācies ceļš uz aknu cirozi.

 

Kāpēc tā rodas?

✔ Ja ir liekais svars, taukainā hepatoze draud biežāk. Taču arī kārnie reizēm sasirgst. Normāls svars nekādā ziņā šo diagnozi neizslēdz!

✔ Daļai to, kam ir liekais svars, risks saslimt ir mazāks – ja tauku izgulsnēšanās ir proporcionāla visā ķermenī – uz gūžām, rokām, krūtīm. Šāda tipa aptaukošanās nav tik draudīga aknām.

✔ Visbīstamākā ir tā dēvētā centrālā aptaukošanās – ja tauki pārsvarā izgulsnējas apzarnī, vēdera taukuplēvē un ap orgāniem. Tas tieši ietekmē aknas.Turklāt šādam cilvēkam taukainā hepatoze biežāk noritēs nelabvēlīgi.

 

Visbīstamākā ir tā dēvētā centrālā aptaukošanās – ja tauki pārsvarā izgulsnējas apzarnī, vēdera taukuplēvē un ap orgāniem. Tas tieši ietekmē aknas.

 

✔ Lieko svaru ietekmē arī insulīna rezistence, ko ļoti bieži konstatē otrā tipa cukura diabēta pacientiem. Tas ietekmē tauku vielmaiņu, līdz ar to asinīs bieži vien ir paaugstināts holesterīna un triglicerīdu līmenis. Tauki jeb lipīdi izgulsnējas gan aknās, gan asinsvados, izraisot arī citas veselības problēmas.

✔ “Taukainās hepatozes cēlonis ir tas, ka uzņemam vairāk kaloriju nekā patērējam. Daudzi saka – nav jēgas dzīvot, ja nevar garšīgi paēst. Tomēr vērts aizdomāties, cik daudz ļaunuma ar gardo pārēšanos nodarām savai veselībai,” piebilst ārsts.

 

Ko darīt?

Reizēm cilvēki cits citam iesaka badoties vai attīrīt aknas, tas esot veselīgi. Profesors Keišs uzsver – tas nedod neko pozitīvu! Pēc badošanās organisma iekšējās sistēmas kļūst stipri agresīvākas, tām šķiet, ka nodarīts ļaunums, mēģina ieviest kārtību.

Arī tā dēvētā aknu tīrīšana ir bezjēdzīga. “No kā mēģina attīrīt?! Ja nu vienīgi dzēruši indi vai litriem alkohola… Aknas domātas darbam, to pienākums ir pārstrādāt visu, ko apēdam, attīrīt organismu. Nav vajadzības iejaukties to darbībā, dzerot eļļu, rūgto sāli vai kādas tabletes.

Apdomīgiem jābūt ar aknu šūnu atjaunošanos veicinošu preparātu lietošanu. Tos var lietot, ja aknas ir slimas. Ja veselas, nevajadzētu traucēt tām strādāt. Daļa aknu šūnu iet bojā, daļa atjaunojas, tas ir dabisks process. Tāpat kā āda – vecā atmirst, jauna nāk vietā. Taču, ja atjaunošanās tiek pārlieku veicināta, notiek par strauju, var sākt veidoties arī ļaundabīgi procesi,” brīdina ārsts.

✔ Galvenais, ko varam darīt cīņā ar taukaino hepatozi – gādāt, lai fiziskās aktivitātes spēj līdzsvarot uzņemtās kalorijas. Lai kustību ir tik daudz, ka tauku uzkrājumi tiek sadedzināti.

✔ Der jebkāda veida ķermeņa vingrināšana. Soļot vai staigāt – tam pat nevajag speciālu inventāru, tātad nekādu papildu izdevumu. Tomēr nebūs jēgas, ja dienā nosoļos tikai kādu kilometru.Pietiekama slodze ir vingrā solī noieti septiņi un vairāk kilometri. Tikai tādā gadījumā var runāt par tauku sadedzināšanu.

 

Der jebkāda veida ķermeņa vingrināšana. Soļot vai staigāt – tam pat nevajag speciālu inventāru, tātad nekādu papildu izdevumu. Tomēr nebūs jēgas, ja dienā nosoļos tikai kādu kilometru.

 

Slēpot vai braukt ar velosipēdu. Griezt ap vidukli riņķi. Tas ir labs vingrinājums, ja ir centrālā aptaukošanās – tauki tiek kārtīgi izšūpoti.

✔ Vēl viens noteikums – nelietot alkoholu.

✔ Uzturā ir divi nopietni ierobežojumi. Nelietot taukvielas, īpaši dzīvnieku izcelsmes taukus, jo tie sliktāk sagremojas. Vienkāršs kritērijs: ja taukviela sacietē, tā ir mazāk veselīga.

Ierobežot cukura patēriņu vai atteikties no tā. Atcerēties, ka slēptā veidā to satur arī baltmaize, miltu izstrādājumi, kartupeļi, tāpat daļa augļu.

“Taukainās hepatozes sākumstadijā vēl ir iespējams atpakaļceļš – ja pietiekami kustamies un pareizi ēdam, aknas var atveseļoties. Tomēr ir viens āķis – šī kaite līdzīgi kā daudzas citas aknu slimības dzīvot netraucē, cilvēks jūtas omulīgi. It kā īsti nav vajadzības uzsākt kaut kādas aktivitātes. Slikta pašsajūta un citi simptomi, piemēram, nespēks, miegainība, dzelte, kāju tūska vai šķidruma krāšanās vēdera dobumā parādās tikai tad, kad aknas vairs netiek galā ar savu uzdevumu. Taču tad jau var būt nepieciešama ļoti nopietna ārstēšanās,” brīdina Jāzeps Keišs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.