Kāpēc aknu tīrīšana var būt bīstama 3
Daudzās grāmatās un internetā rodami padomi, kā attīrīt aknas, taču ķirurgi stāsta, ka tie, kuri šim nolūkam lietojuši olīveļļu un citronu sulu, nokļuvuši uz operāciju galda. Bieži arī dzirdam, redzam un lasām reklāmās par uztura bagātinātājiem aknu veselībai. Vai tām patiešām nepieciešama šāda palīdzība? Kāpēc labi iecerētā attīrīšana nereti beidzas ar nopietnām veselības problēmām?
“Eļļa veicina žultspūšļa saraušanos, un, ja tajā ir akmeņi, it īpaši sīki, tie tiek izsviesti žultsvadā un to nobloķē, izraisot lēkmi,” atklāj Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.
Ārste norāda, ka žultsakmeņus labāk būtu operēt plānveida kārtā, nevis akūtā situācijā, lai būtu zemāks komplikāciju un sarežģījumu risks. Taču, tā kā ne visi zina par savu žultsakmeņu slimību, šādu tautā nereti lietotu metodi labāk nepiekopt.
Netradicionālās medicīnas metodes un uztura bagātinātājus, par to nestāstot ārstam, izmanto diezgan daudzi slimnieki. Vai nu viņi, rīkojoties pēc pašu iniciatīvas, to baidās sacīt, vai arī uzskata, ka dabiski līdzekļi nāks tikai par labu. Tomēr būtu jāsaprot, ka organisms reaģē uz jebkādu iejaukšanos tā normālajos fizioloģiskajos procesos, tādēļ tie var arī nodarīt kaitējumu.
“Nezinu, kāpēc radies mīts, ka aknas nepieciešams attīrīt,” atzīst Ieva Tolmane. Galvenais ir tām nekaitēt. Aknas jūtas labi, ja cilvēks uzņem pilnvērtīgu uzturu, uzturas svaigā gaisā, sporto un to nekad nepārtrauc, izņemot īslaicīgas saslimšanas reizes. Aknām kaitē alkohols, nepamatota uztura bagātinātāju un medikamentu lietošana. Aplami ir domāt, ka var nerūpēties par veselību, bet pēc tam tās attīrīt ar brīnumlīdzekļiem un dzīvot bez problēmām.
Organisma lielākā “laboratorija” – aknas – ražo, pārstrādā, atindē un izvada dažādas vielas. Normālos apstākļos vai arī ne pārāk smagas aknu slimības gadījumā tās spēj attīrīties pašas. Iejaukšanās to funkcijās var tikai kaitēt. Arī dabiski līdzekļi satur bioloģiski aktīvas vielas, kas aknām jāpārstrādā. Dabā ir ļoti daudz aktīvu un arī indīgu vielu, tādēļ augu valsts produkti jālieto apdomīgi un tikai nepieciešamības gadījumā. Lai lieki neapgrūtinātu aknas, Ieva Tolmane iesaka uzmanīties ar uztura bagātinātājiem, kuros ietilpst 15 – 20 dažādi augi. Arī polivitamīnos ir apmēram tikpat daudz vitamīnu, minerālvielu un vēl augu sastāvdaļas, taču nav zināms, kā tās savā starpā mijiedarbojas. Šīs vielas, kā arī aknas attīroši līdzekļi var izraisīt toksisku aknu bojājumu. Protams, ja organismam kaut kā pietrūkst, piemēram, D vai B vitamīns, tas jāuzņem papildus, taču lietojot medikamentus, nevis uztura bagātinātājus.
“Medikamentiem ir veikti klīniskie pētījumi, tāpēc ir skaidri zināms, ko ar tiem var panākt, kādas blakusparādības iespējamas un kam jāpievērš uzmanība, kas jākontrolē, lai nenodarītu pāri veselībai. Turpretim uztura bagātinātāji nav tik rūpīgi pētīti. Likt aknām papildus pārstrādāt bioloģiski aktīvas vielas, it īpaši, ja tās jau ir slimas, nav prātīgi,” uzsver ārste.