Akmentiņu saspēle bļodās un podos. Agnis Breidaks izgudrojis oriģinālus traukus 0
Eksperimenti ar akmeņiem un līmi
Pēc profesijas galdnieks un uzņēmuma vadītājs, bet pēc sirds aicinājuma – amatnieks, – tā par sevi saka zīmola “Akmens trauki” izgudrotājs AGNIS BREIDAKS. Jau otro gadu nozīmīgu vietu viņa dzīvē ieņem oriģinālu akmens trauku izgatavošana.
Pabeidzis Cēsu Profesionālo vidusskolu, Agnis Jelgavas Amatniecības meistaru skolā izmācījās par uzņēmuma vadītāju un iestājās Latvijas Lauksaimniecības universitātē, lai studētu par kokapstrādes tehnologu. Galdniecība dažādu iemeslu dēļ palikusi vairāk kā vaļasprieks, un ģimenei iztika pēdējos desmit gadus pelnīta šofera darbā. Šajā laikā pabūts vairāk nekā divdesmit valstīs, gūts daudz neaizmirstamu iespaidu, bet, kad atgriežoties no tālajiem reisiem, bērni tēti sākuši uztvert vairāk kā ciemiņu, tas bijis nopietns iemesls, lai ikdienu pārkārtotu. Kādā interneta portālā pirmoreiz ieraugot no maziem akmentiņiem gatavotu trauku, Agnim pat prātā nav nācis, ka kādreiz šādu lietu meistarošana būs viņa ikdiena. – Redzētais ungāru mākslinieka darbiņš šķita ļoti neparasts un interesants, tāpēc gribējās saprast izgatavošanas tehnoloģiju. – viņš stāsta. Ar minēto cilvēku sazināties nav izdevies, tāpēc brīvajos brīžos sācis pats eksperimentēt. No pirmajiem neveiklajiem mēģinājumiem līdz darbam, kuru nopublicējot internetā uzreiz parādījušies vairāki pircēji, pagājuši četri mēneši. Visgrūtāk bijis atrast piemērotu līmi. Trauku pamatā ir tikai akmeņi un līme, kas nedrīkst ietekmēt izstrādājuma dizainu. – Tiklīdz glītajiem akmentiņiem pa vidu izpeld dzeltena masa, var uzskatīt, ka darbs ir sabojāts, – atzīst amatnieks. Izrādījās, ka šiem traukiem vislabāk der līme, kas izgatavota uz sveķu bāzes.
Darbnīcas vietā meistars iztiek ar divām savienotām dzīvokļa istabām, vienā telpas galā žāvē akmeņus, otrajā tos līmē. Pēc tam traukus nedēļu žāvē.
Vispieprasītākie ir puķu podi un bļodas. Gan tādas, kas vairāk piemērotas augļu glabāšanai, gan trauki, kuru iekšpusē ielīmēts “Rito” šķīvis vai bļoda, kurā var likt arī salātus un citus ēdienus. Puķu podiem, kuros paredzēts stādīt istabas augus, apakšā parasti iestrādāts šķīvītis, lai cauri akmeņiem neplūst mitrums. Ja trauku liks laukā, ieliktņa var nebūt. Podu izmēri pārsvarā saskaņoti ar veikalos nopērkamo podu izmēriem, lai tos var ērti ievietot akmens traukā.
Agnis izstrādājis oriģinālu dizainu arī akmens vāzēm un svečturiem.