Foto-LETA

Akmens pamati 1

Esam mantojuši vecas lauku mājas. Pamati tām ir no lieliem, skaldītiem laukakmeņiem. Dienvidu un rietumu pusē starp akmeņiem pazudusi saistošā java. Ko darīt, lai pamati nesabruktu? AINA JĒKABPILĪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Uztraukumam nav iemesla – šādi pamati, kas, iespējams, kalpojuši jau gadsimtu, nemēdz sabrukt, un tie parasti paliek pēdējie, kad nav vairs pat ēkas.

Agrāk mājas būvēja vienkāršāk – stūros salika lielus balsta akmeņus, pārējos pamatu blīvumam ar kaļķu javu samūrēja vai pat vienkārši sakrāva, spraugās ieskalojot smiltis. Tiesa, lielie akmeņi grunts svārstību dēļ mēdz staigāt, izcilājot arī pamatus, taču šo procesu novēro tikai pirmajos ekspluatācijas gados.

CITI ŠOBRĪD LASA

Problēma drīzāk ir estētiska, tāpēc ļoti viegli un vienkārši novēršama. Vajadzīga visparastākā mūrjava, sausais maisījums, ko pārdod 25 kg maisos. Tīrā traukā to iejauc ar ūdeni (ar aptuveni 4 l pietiek), kārtīgi izmaisa, lai nepaliek kunkuļi, un iegūst aptuveni 15 l pelēcīgas viendabīgas masas, ar ko aizpilda spraugas. Tās iepriekš noteikti nepieciešams attīrīt no mazāk noturīgajiem vecās javas gabaliem, smiltīm un netīrumiem. Masa jāiestrādā aptuveni divās stundās. Kad tā sāk cietēt, ar ūdeni atšķaidīt vairs nedrīkst! Darbam izmanto ķelli vai špakteļlāpstiņu, strādā akurāti, cenšoties nenosmērēt visu mūri. Ja gadās misēklis, lieko javu uzreiz noslauka kaut vai ar slapju lupatu.

Pasākums nav dārgs. Piemēram, “K-Rauta” lielveikalos vietējā ražotāja “Sakret” cementa javas ZM maiss maksā tikai 5,01 eiro, vācu firmas “Weber” java M100/600 – pat 2,97 eiro. Klientu konsultants Jānis Leimanis stāsta, ka principiālas atšķirības neesot, tāpēc pēdējo izvēlas biežāk.

Šī ir vienkāršākā un efektīvākā metode. Protams, iespējami arī sarežģītāki dizaina eksperimenti – pa visu perimetru ar balto cementu vai pat krāsainajiem apmetumiem, bet tikpat labi var… nedarīt neko. Vismaz pagaidām, līdz aktuālāka kļūs daudz nopietnāka problēma – mājas un tostarp pamatu siltināšana. Droši vien jau pēc pirmās ziemas, ja tur dzīvosiet ikdienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.