Foto – standartmebel.com

Pirmatnīgs alu dizains vai cēla aristokrātija? Daži padomi akmens izmantošanai interjerā 0

Akmens ir viens no izturīgākajiem un ilgmūžīgākajiem dabīgajiem materiāliem, ko izmanto ne vien māju ārējai apdarei, bet arī telpu interjerā, kamīnu apšūšanai un pat mēbeļu dizainā, raksta žurnāls “Praktiskais Latvietis”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Simbols

Tradicionāli uzskata, ka akmens rada respektablu iespaidu. To nosaka gan materiāla dārdzība, gan tā iegūšanas, transportēšanas un apstrādes sarežģītība. Kaut arī tas vairāk cieņā ir dienvidu zemēs – Itālijā, Grieķijā, Turcijā, Ēģiptē un citur, savā mājoklī tam ierādīt vietu gatavi arī latvieši.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Akmens ir pirmatnīguma simbols, cēls un vērtīgs materiāls. No tā radītie dizaina elementi izceļas ar dzīslojuma neatkārtojamību, krāsu pievilcību un viendabīgu virsmu. Akmens dzīves telpu padara ļoti personisku, – uzsver akmeņkalis Andris Mežgalis. Viņš apstrādā vietējos laukakmeņus, dolomītu, granītu, ko ieved no Zviedrijas, Itālijas un Indijas, kā arī marmoru, kas atceļojis no Itālijas. No šī dabīgā materiāla darbnīcā top ne vien dažādi dārza dekoratīvie elementi (strūklakas, puķupodi, soliņi), bet arī vairāki telpu interjera elementi – galda un virtuves iekārtu virsmas, palodzes, izlietnes, vāzes, svečturi u. c.

– Akmens ir izturīgs, ugunsdrošs materiāls, nedeformējas kā koks vai plastmasa, tāpēc no tā radītas lietas kalpo ne vienai vien paaudzei. Ja akmens galda virsmu vai palodzi gadās saskrāpēt vai rodas citas nobružājuma pēdas, to var viegli atjaunot, virsmu pārpulējot.

Akmens tomēr ir smagnējs un salīdzinoši neplastisks, arī izteikti pašpietiekams un visai aktīvs materiāls. Ja telpu pārblīvē ar akmens interjera priekšmetiem, tā šķiet vēsa un nemājīga. Dizaina speciālisti uzskata, ka mūsdienīgi iekārtotā mājoklī var izmantot jebkuru akmeni, klasiskā interjerā vairāk iederas marmors, jo tas ir greznāks, savukārt lauku stilā ieturētam mājoklim piemērotāks ir raupji apstrādāts vai pat absolūti dabisks akmens.

Šķēlē un pulē


Interjerā izvēli nosaka paredzamā slodze. Vertikālām plaknēm varot izmantot jebkura veida akmeni, jo tām jāiztur tikai apdares slodze. Horizontālās plaknes vairāk esot iespējams mehāniski vai kā citādi sabojāt – tās var saskrāpēt, pārvietojot apjomīgas un smagas mēbeles vai iekārtas, uz tām var nokrist cieti vai asi priekšmeti.

– Sienas telpās, kur notiek aktīva darbība, piemēram, priekšnamā un virtuvē pārsvarā noklāj ar flīzēm, taču plašāku priekštelpu, pirts un viesu mājas iekšējai apdarei (arī kamīnu ārējai apdarei un laukumam kamīna priekšā) var izmantot plēstus akmeņus – gan ievesto granītu, gan vietējos laukakmeņus, – iesaka akmeņkalis. – Lai iegūtu plēstu akmeni, to šķēlē jeb dauza ar speciālu āmuru. Ja nevēlas tik raupju virsmu, akmeni var zāģēt un pulēt. Tādā gadījumā plātnes virsma ir gludāka, līdz ar to – vieglāk kopjama.

Reklāma
Reklāma

Andris Mežgalis zina teikt, ka zāģēts laukakmens esot ļoti pievilcīgs materiāls grīdas klājumam. Tas telpai piešķir individualitāti, jo divus vienādus lauk­akmeņus neatrast.

Nedaudz striktāk vajadzētu izvērtēt noderību virtuves iekārtas darba virsmai. To intensīvi ekspluatē, tāpēc pastāv arī lielāks apdraudējums. Piemērotākais šim nolūkam esot pulēts granīts.

– Kaut arī šis ir ciets materiāls, granīta porās var iesūkties šķidrums, kas izlijis uz virsmas. Sevišķi bīstams ir etiķis, augļu, dārzeņu un ogu sulas (it īpaši – biešu, ķiršu un dzērveņu), kas spēj diezgan dziļi tikt porās, veidojot traipus. Lai granīta virsmu pasargātu no tamlīdzīgiem bojājumiem, akmeņkaļi to apstrādā ar speciālām lakām, kas aizkavē šķidruma iesūkšanos. Bet lietotājam izlijušo sulu, ūdeni vai ko citu gan vajadzētu tūlīt nosusināt!

Neierastāks lietojums

Visplašāk interjerā akmeni izmantojot kamīnu apdarei, virtuves iekārtu darba virsmai, kafijas galdiņiem, retāk – kāpnēm, palodzēm, izlietnēm, krēsliem vai pat… vannām.

– Kaut arī akmens šķiet neplastisks, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, no tā iespējams izveidot fantastiskas formas. Piemēram, no laukakmens, to slīpējot un tad izgrebjot, esmu taisījis pat izlietnes.

Dolomīts nav pulējams, tāpēc ātri uzsūc mitrumu. Šā iemesla dēļ galda virsmai tas nederēšot, toties kamīna apšūšanai gan. Akmeņkalis atgādina – plēšot dolomītu, veidojas interesants raksts!

Akmens nav silts materiāls, taču siltumu spēj ilgi noturēt. Andris Mežgalis stāsta, ka kādā SPA esot granīta krēsli ar apsildes elementiem. Tāpat apsildot arī akmens vannas. Ilgu laiku noteikti kalpos arī šī izturīgā materiāla palodzes, kuras var likt gan telpās, gan mājokļa ārpusē.

– Granīts ir dārgāks nekā koks vai plastmasa, taču to varēs apbrīnot vairākas paaudzes, – saka akmeņkalis un uzteic dažas šī materiāla īpašības.

– No pulēta akmens taisītu palodzi ir grūtāk saskrāpēt, tā neelektrizējas, līdz ar to – nepiesaista putekļus.

Akmens palodze ir smaga, tāpēc jābūt stabilam atbalsta punktam.

– Ja ir ķieģeļu siena, papildu stiprinājums nav vajadzīgs. Ja starpsiena darināta no ģipškartona, akmens palodzi balsta uz metāla stieņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.