AKKA/LAA: radio nodevas atcelšana draud ar starptautisko normu pārkāpumu 0

Radio klausīšanās nodevas atcelšana draud ar starptautisko normu pārkāpumu, un tas nozīmētu izstāties no civilizētās pasaules, pavēstījis autortiesību aģentūras AKKA/LAA pārstāvis Reinis Briģis, komentējot politiķu apņemšanos mainīt likumu.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Viņš uzsvēris, ka politiķu sarosīšanās grozījumiem Autortiesību likumā, paredzot, ka radio programmu atskaņošana ārpus ierastā ģimenes loka nav uzskatāma par autoru darbu publisku izpildījumu, būs pretrunā ar starptautisko praksi.

“Nacionālā apvienība acīmredzot nav informēta, ka autora tiesības saņemt atlīdzību gan par publisko izpildījumu, gan raidīšanu ēterā Autortiesību likumā pārņemtas no Bernes konvencijas. Autortiesību likuma grozīšana šādā veidā būtu pretrunā ar Bernes konvenciju, un Latvijai būtu pie reizes jāiesaka vai nu grozīt pašu konvenciju, vai būtu no tās jāizstājas. Izstāties no Bernes konvencijas nozīmētu to pašu, ko izstāties no civilizētās pasaules,” politiķus kritizē AKKA/LAA.

CITI ŠOBRĪD LASA

Koalīcijas pārstāvji ir iesnieguši Saeimā grozījumus Autortiesību likumā, paredzot, ka radio programmu atskaņošana nav uzskatāma par publisku izpildījumu, līdz ar to tā sauktā radio klausīšanās nodeva nebūtu jāmaksā. Priekšlikumi iesniegti, ņemot vērā asās domstarpības jautājumā par publiskā izpildījuma piemērošanu un sekojošajiem bargajiem sodiem par radio atskaņošanu darbavietā, paskaidrojuši koalīcijā esošie Nacionālās apvienības pārstāvji.

Daudzi šoferi un arī raidorganizāciju pārstāvji ir pauduši sašutumu, ka bez licences nevar klausīties radio, savukārt autortiesību pārstāvji uzsver, ka mūzikas izpildītājiem ir tiesības saņemt atlīdzību par mūzikas atskaņošanu sabiedriskā vietā.

Portāls “Delfi” vēstīja par gadījumu, ka 500 latu sods piemērots kādam uzņēmumam, kurā skanēja programma “Klasika”.

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka likums paredz, ka bez licences publiskā vietā var klausīties radio ziņas, bet mūzikas laikā radio aparāts ir jāizslēdz.

Autortiesību aizstāvji paskaidro, ka bez maksas var klausīties arī raidījumus, tostarp Latvijas Radio, kas veido daudz raidījumu par aktualitātēm sabiedrībā. Taču, ja raidījums satur mūziku, radioaparāts jāizslēdz.

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Ieva Platpere iepriekš norādīja :”Ja mēs tehniski pieejam Autortiesību likuma nosacījumiem, tad, jā, mūzika ir jāslēdz ārā, ja par to nav samaksāts, bet raidījumus, kur runā, diskutē, apspriež, informē, var klausīties, jo LaiPA neadministrē raidorganizāciju tiesības. LaIPa iesaistās tikai tajā gadījumā, ja tiek izmantotas fonogrammas, un mēs nekad neesam diskutējuši par raidījumu klausīšanos.”

Arī AKKA/LAA Muzikālo darbu nodaļas vadītāja Ināra Dombrovska apliecināja: “Licence nepieciešama, ja raidprogrammā ir iekļauts muzikāls darbs. Ja kāds klausās sabiedriskā vietā ziņas, licenci nevajag. Ziņas nav aizsargātas ar autortiesībām, bet, protams, tas ir ļoti sarežģīti, visu laiku ieslēdzot un izslēdzot programmu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.