Akciju opcijas un kā ar tām motivē. Pieredzē balstīti piemēri 0
Uzņēmuma akciju opciju piešķiršana ir mehānisms, kā piesaistīt uzņēmumam vadošos, augsti apmaksātos darbiniekus uz vismaz trijiem gadiem un paaugstināt viņu darba motivāciju.
Biržas uzņēmumiem vienkārši
Akciju opciju piešķiršana visvienkāršākā ir biržā kotētajām akciju sabiedrībām – šiem uzņēmumiem ir skaidri zināma akciju vērtība un darbinieks, kuram piešķirtas akciju opcijas, samērā viegli spēj aprēķināt, kādu labumu iegūs pēc trijiem gadiem, kad drīkstēs akciju opcijas pārvērst reālās akcijās.
Šo darbinieku motivācijas mehānismu vēlas izmantot arī daudzi jaunuzņēmumi, tikai viņu gadījumā akciju vērtība opciju piešķiršanas brīdī nav zināma.
Jauna sistēma
Latvijā akciju opciju piešķiršana darbiniekiem ir relatīvi jauna motivācijas sistēma. Viens no uzņēmumiem, kas tādu izmanto, ir biržā kotētā “Madara Cosmetics”.
Tā izpilddirektors Uldis Iltners stāsta, ka akciju opciju piešķiršanu sākuši 2017.gada otrajā pusē. “Pirmajiem opciju saņēmējiem 2020. gada otrajā pusē iestāsies Latvijas likumdošanā noteiktais trīs gadus nepārtrauktu darba attiecību termiņš, kad viņi varēs opcijas pārvērst akcijās.
Programma tiek attiecināta uz vadības līmeņa darbiniekiem un cilvēkiem ar īpašiem nopelniem uzņēmumā. No 150 uzņēmuma darbiniekiem šādus bonusus saņem vairāk nekā desmit cilvēku.
Par īpaši labu sniegumu
Darbinieku vērtējums par šo motivācijas sistēmu ir ļoti pozitīvs – proti, mums izdodas ar šo programmu sasniegt motivācijas mērķi. Uzņēmums veic regulāru darbinieku novērtēšanu, un, ja tiek identificēti darbinieki, kuru sniegums bijis īpaši labs, tad viņiem tiek piedāvātas akciju opcijas kā pateicība par paveikto.”
Cits biržā kotētais uzņēmums “HansaMatrix” akciju opciju piešķiršanu darbiniekiem sācis 2018. gada februārī.
Mērķis – papildu atalgojuma un motivācijas nodrošināšana vadošajiem darbiniekiem, viņu ilgtermiņa piesaiste uzņēmumam un uzņēmuma akcionāru un menedžmenta interešu sabalansēšana.
Kā stāsta uzņēmuma valdes loceklis un finanšu direktors Māris Macijevskis, akciju opcijas tiek piešķirtas uzņēmuma vadošajiem darbiniekiem, kā arī darbiniekiem, kas sniedz uzņēmumam būtiskāko pievienoto vērtību.
Būtiskākos mērķus sasniedz
Viņš uzskata, ka izvirzītie mērķi – darbinieku motivācija un piesaiste uzņēmumam – tiek sasniegti, darbinieku atsauksmes par šo sistēmu ir pozitīvas.
Bez tam akciju opcijas ļaujot darbiniekiem iejusties uzņēmuma īpašnieku lomā un motivē darbiniekus domāt plašāk, rūpējoties par uzņēmuma akciju vērtības palielināšanu, kas rada pozitīvas pārmaiņas darbinieku attieksmē pret veicamajiem uzdevumiem, uzņēmuma resursu taupīšanu un atkārtotu izmantošanu.
M. Macijevskis uzsver, ka uzņēmuma vadības lielākais izaicinājums ir veiksmīgi identificēt vadošos darbiniekus, kurus būtu nepieciešams iekļaut opciju plānā, noteikt tādu piešķiramo opciju apmēru, kas būtu pietiekami motivējošs attiecīgajiem vadošajiem darbiniekiem, kā arī noteikt atbilstošu un darbiniekiem motivējošu termiņu, ne pārāk garu un ne pārāk īsu, pēc kura darbiniekiem ir tiesības izmantot piešķirtās opcijas un iegūt īpašumā “HansaMatrix” akcijas.
Darbiniekam, kas saņēmis akciju opcijas, to saņemšanas brīdī nekādi nodokļi nav jāmaksā, skaidro advokātu biroja “Sorainen” advokāts Jānis Taukačs.
Ko darīt ar akciju opcijām
Saskaņā ar Latvijas likumdošanu akciju opcijas jātur minimums trīs gadus, un tad tās var pārvērst reālās akcijās, pēc tam vai nu paturot, vai pārdodot.
“Nodokļi jāmaksā tikai tad, kad gūts reāls materiāls labums – iegūtas akcijas. Ja darbinieks akcijas patur un turpmāk saņem dividendes, tad tās tiek apliktas ar 20% nodokli.
Ja darbinieks opcijas vai akcijas pārdod – vai nu pašam uzņēmumam, vai citiem akcionāriem, vai nesaistītām personām, tad viņš gūst ienākumus, kas tiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, attiecīgi 20, 23 vai 31,4% atkarībā no gada ienākumiem.
Būtībā akciju opciju piešķiršana ir bonusu izmaksāšanas sistēma uzņēmuma svarīgākajiem darbiniekiem, piesaistot tos uz trijiem gadiem, kura dēļ iegūtais labums tiks aplikts ar iedzīvotāju nodokli, bet netiks aplikts ar sociālās apdrošināšanas iemaksām.”