Akcentu maiņa 0
Šogad 1. aprīlī stāsies spēkā likums, ar kuru veikti grozījumi “Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”. Lūk, vēl dažas svarīgas izmaiņas.
Mainīts “Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa” 46. pants, kas turpmāk noteiks, ka par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apjomā bez nolūka tās realizēt vai šo vielu neatļautu lietošanu varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 200 latiem. Jaunums ir tas, ka turpmāk, piemērojot administratīvo sodu par šādu pārkāpumu, vienlaikus rakstveidā arī brīdinās par kriminālatbildību, ja persona turpmākā gada laikā atkal izdarīs tādu pašu pārkāpumu. Tas nozīmē, ka nākamreiz vainīgo jau sauks pie kriminālatbildības.
Par vielu, kuras var izmantot narkotisko vai psihotropo vielu nelikumīgai izgatavošanai (prekursoru), neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apjomā bez nolūka tās realizēt arī varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 200 latiem.
Personu, kura labprātīgi nodevusi tās rīcībā nelielā apjomā esošās narkotiskās un psihotropās vielas un zāles, kā arī vielas, kuras var izmantot prekursoru nelikumīgai izgatavošanai, ko tā iegādājusies vai glabājusi bez nolūka realizēt, atbrīvos no administratīvās atbildības. Tas notiks arī tad, ja labprātīgi vērsīsies ārstniecības iestādē pēc medicīniskās palīdzības narkotisko un psihotropo vielu lietošanas dēļ.
Nelikumīgā apritē esošu narkotisko un psihotropo vielu, kā arī prekursoru apjoms, līdz kuram daudzumi atzīstami par nelieliem, noteikts likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikumā, piemēram:
heroīns – 0,001 g;
marihuāna (nežāvēta) – 5 g;
marihuāna (izžāvēta) – 1 g;
hašišs – 0,1 g;
amfetamīns – 0,02 g;
kokaīns – 0,01 g;
morfīns – 0,01 g;
efedrīns – 0,6 g;
klonazepāms – 0,06 g;
pseidoefedrīns – 0,6 g;
barbitāls – 0,5 g.
Vienlaikus no Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa izslēgts pants, kas paredzēja atbildību par narkotisko vielu saturošu augu neatļautu sēšanu vai audzēšanu.
Pašlaik likums par sīko huligānismu atzīst tikai lamāšanos ar necenzētiem vārdiem sabiedriskās vietās, apvainojošu uzmākšanos un citas tamlīdzīgas darbības, kas traucē sabiedrisko mieru un kārtību. Jaunajā redakcijā par huligānismu atzīta sabiedriskā miera traucēšana.
Tā faktiski paplašināts darbību loks, par kurām personu varēs saukt pie administratīvās atbildības. Par sīko huligānismu uzliek naudas sodu no 50 līdz 250 latiem vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm.
Kodekss papildināts ar jaunu 175.11 pantu, kas paredz atbildību par savas personas identitātes slēpšanu, sniedzot valsts institūcijai nepatiesas ziņas. Par pārkāpumu paredzēts naudas sods līdz 250 latiem.
Turpmāk likums vairs neparedzēs administratīvu atbildību par valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu. Šādu pārkāpumu jau kvalificēs kā noziedzīgu nodarījumu, par kuru atbildība iestāsies saskaņā ar krimināllikuma normām. Administratīva atbildība saglabāsies tikai par valsts robežas, pierobežas, pierobežas joslas, robežkontroles vai robežpārejas punkta režīma pārkāpšanu, par ko var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 150 latiem vai piemērot administratīvo arestu uz laiku līdz piecpa-dsmit diennaktīm.