Akā slikts ūdens 0
“Mūsu vistuvākā kaimiņiene jau divus gadus mokās ar akas ūdeni un nezina, ko iesākt. Pirms gada viņa aiznesa ūdens paraugu uz SIA “Rēzeknes ūdens” laboratoriju, lai tur veic analīzes. Veica, iedeva testēšanas rezultātus, taču nu viņa nezina, kā lai rīkojas tālāk. Ūdenim ir drausmīga krāsa – kā tumšs urīns. Kas izraisa tādu krāsu?
No kurienes akā varēja rasties nitrīti un nitrāti? Vai tie rodas no minerālmēsliem vai arī no organiskajiem (kūtsmēsliem)? Vai ir vēl kādi citi varianti? Vai tādu ūdeni drīkst lietot cilvēki un vai ar to var dzirdīt lopus? Zinātāji saka – vajag iztīrīt aku, un ūdens būs normāls. Vai tas ko dos? Ūdeni divas reizes ar pumpi izsūknēja līdz pašam akas dibenam, bet neiztīrīja, un rezultāta nav. ” Gabruševa Rēzeknes novadā
SIA “Rēzeknes ūdens” testēšanas laboratorijas kvalitātes vadītāja Marina Filipenko skaidro:
– Šo ūdens paraugu vispirms novērtējām vizuāli – tas bija spilgti dzeltens, bez smakas. Tad veicām pilnu analīzi, ievērojot Ministru kabineta noteikumus Nr. 235. Testēšanas rezultāti atklāja, ka šīs akas ūdenī ir paaugstināts nitrītu un nitrātu daudzums, normai neatbilda arī elektrovadītspējas rādītāji, kas liecina par organisku un neorganisku savienojumu klātbūtni lielā daudzumā. Arī permanganāta indeksa rādītājs bija virs normas, kas norāda uz ūdens ķīmisko piesārņojumu. Ņemot vērā testēšanā iegūtos rādītājus, var secināt, ka šīs akas ūdeni nav ieteicams lietot uzturā.
To, kas varētu būt ūdens piesārņojuma cēlonis, esot iespējams noskaidrot tikai uz vietas, novērtējot, kur atrodas aka, kas tai apkārt, vai tuvumā nav kāds avots vai ūdenstilpe, kādi ir gruntsslāņi.
– Vides novērtējums ir sarežģīts process, kas noteikti jāveic speciālistiem, – uzsver M. Filipenko un akas īpašniecei iesaka sazināties ar Veselības inspekcijas Latgales nodaļu. – Testēšanas laboratorija konstatē faktu, tātad, ūdens sastāva rādītājus, bet nedod rekomendācijas, vai rakt jaunu aku vai ne. Ja no akas, kā rakstīts vēstulē, ir divas reizes izpumpēts ūdens, tad, lai noskaidrotu, vai ir pārmaiņas ūdens sastāvā, paraugs atkal jāatnes uz “Rēzeknes ūdens” testēšanas laboratoriju. Ar vizuālo novērtējumu vien nepietiek. Vēl, piemēram, vajadzētu zināt, vai akas grodi ir hermētiski.
Ja, izsūknējot ūdeni, starp grodiem redz spraugas, skaidrs, ka pa tiem var ieplūst virszemes ūdeņi.
Lai izvērtētu situāciju, vajag daudz informācijas. To apstiprina arī Veselības inspekcijas Latgales kontroles nodaļas higiēnas ārsts Vladimirs Miņins.
– Mūsu dienests kontrolē publiskās ūdens apgādes sistēmas, bet individuālās akas – ne. Par to ūdens kvalitāti atbildīgs ir īpašnieks, tikai viņš var nodot pārbaudei ūdens paraugu. Taču bezmaksas konsultāciju varam sniegt mūsu birojā, kas atrodas Rēzeknē, Zemnieku ielā 16 a.