
Ko der zināt par musulmaņu apģērbu 12
Hidžābs
Darbības vārds hijab nozīmē apģērbties, apsegties. No visiem musulmaņu sieviešu tērpiem, īpaši Rietumos, tieši hidžābs ir visplašāk izplatītais. Tas parasti nav nekas vairāk kā ap galvu aptīta šalle, nosedzot matus un kaklu. Hidžābam nav noteikta dizaina vai krāsas. Hidžābs sievietēm ir duālas brīvības simbols – gan lai apliecinātu, ka nav vajadzības pēc sejas aizsega (Ēģiptē), gan pretēji valsts noteiktajai kārtībai parādītu savu piederību Islāmam (Turcijā).
Čadors
Burtiskā nozīmē ”telts”. Šis apmetnim līdzīgais tērps bieži vien ir vienkāršs kokvilnas auduma gabals. Līdz ar to čadoru nav nemaz tik viegli valkāt – nākas to visu laiku uzmanīgi turēt ciet. Šā iemesla dēļ čadoru bieži vien asociē ar vecākām sievietēm, kam pietiek prasmes un pacietības to valkāt.
Nikābs
Tieši nikābs ir visstrīdīgākais apģērba gabals. Liberālākie musulmaņi uzsver, ka atbilstoši šariatam sievietēm nav obligāti jāaizsedz seja un rokas, līdz ar to nikābs ir “mustahabb” – piedienīgs, bet valkājams pēc pašas sievietes izvēles. Viņu pretinieki interpretē svētos rakstus citādi – aizklāta seja ir pats par sevi saprotams fakts un tādēļ nav bijis vērts to pat pierakstīt.
Burka
Tieši burku mēs bieži vien asociējam ar reliģisku un sistemātisku sieviešu apspiešanu islāmā. Tā valkātājas ķermenis ir pilnībā nosegts, pat viņas acis aizklāj smalks tīkls. Tomēr realitātē to var regulāri redzēt gandrīz tikai Afganistānā, kur senāk burku kā obligātu bija noteicis “Taliban”. Kaut gan šāds likums vairs nav spēkā, afgāņu sabiedrībā sievietes vēl arvien izjūt stipru spiedienu valkāt burku.