Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš
Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš
Foto – LETA

Aizsardzības ministrijai palīgā nāk ASV domnīca 0

Aizsardzības ministrija (AM) sākusi sadarbību ar ASV neatkarīgo pētniecības organizāciju “Potomac Foundation”, kas sniegs zināšanas un ekspertīzi Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstības jautājumos.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Par sadarbību ar ASV domnīcu rīt tiks spriests Ministru kabineta slēgtajā daļā. “Potomac Foundation” ir dibināta 1988. gadā. Ar savām zināšanām tā ir palīdzējusi Austrumeiropas valstīm integrēties NATO, organizējot vairāk nekā tūkstoš treniņsesiju šo valstu līderiem. Tā ir radījusi kara spēļu platformu “Hegemon” – metodoloģiju, kas ļauj izspēlēt dažādus scenārijus un pieņēmumus, kā arī izstrādāt jaunas koncepcijas. Starp šo kara izspēļu klientiem ir bijušas ASV un tās sabiedroto valstu valdības, militārās mācību iestādes un nacionālās drošības jomas uzņēmumi. AM informē, ka īpaši atzīmējamas esot domnīcas zināšanas par reģionālajiem izaicinājumiem un padziļināta Ukrainas konflikta izpēte. “Sadarbība ar “Potomac Foundation” sniedz labu iespēju informēt sabiedrotos par reģionālajiem izaicinājumiem, jo organizācija veido ASV politisko domu, sadarbojas ar ASV Kongresa pārstāvjiem un komitejām, kā arī valsts pārvaldes iestāžu amatpersonām,” norāda ministrija. Finansējums sadarbībai paredzēts no AM budžeta līdzekļiem, summa gan netiek precizēta. “Potomac Foundation” komandā kopš šā gada darbojas arī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Jānis Bērziņš. AM Militāri publisko attiecību departamenta vadītājs Kaspars Galkins uzsver, ka šis fakts neesot ietekmējis ministrijas izvēli par labu tieši šai, nevis kādai citai domnīcai. “”Potomac Foundation” ir milzīga organizācija ar lieliem resursiem. Viņi mums parādīja plašas zināšanas. Viņu cilvēki gadiem strādājuši Ukrainā un pētījuši, turklāt viņiem ir ļoti spēcīga izpētes metodoloģija un pieredze. Viņi ieklausās arī mūsu zināšanās par reģionu un novērtē tās,” piebilst K. Galkins.

Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš AM sadarbību ar domnīcu vērtē pozitīvi, jo iepriekš bijis jūtams, ka AM trūkstot stratēģiska līmeņa kapacitātes. “Tikai jautājums, vai šajā sadarbībā iesaistīta arī Igaunija un Lietuva, jo mēs nevaram skatīties uz savu aizsardzības nozari atrauti no pārējām Baltijas valstīm,” norāda M. Vērdiņš. Var pieļaut, ka AM vēlas “apdrošināties”, jo iepriekš cita pazīstama ASV domnīca “RAND Corporation” bija veikusi savu kara spēli, kurā secināts, ka Baltijas valstu galvaspilsētas Krievijas agresijas gadījumā kristu 36 stundu laikā. Tas plaši izskanēja medijos. M. Vērdiņš gan saka, ka tikai kara spēļu organizēšanai palīdzība no ārzemēm nebūtu jālūdz – gan Latvijas NBS, gan Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, gan Baltijas Aizsardzības koledžā nodarbojas ar kara izspēlēm un mūsu eksperti ir zinoši. “Iespējams, ASV domnīcas piesaiste AM ir nepieciešama, lai politiķi vairāk ieklausītos. Jo “Potomac Foundation” skan nopietni, lai arī mūsu pašu eksperti, iespējams, varētu pateikt līdzīgas domas,” teica M. Vērdiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.