Atmiņas treniņam 0
Ja pasliktinājusies atmiņa, problēmu vispirms jāsāk risināt ar dzīvesveida maiņu un, ja ar to nepietiek, tikai tad jāķeras pie zālēm. Svarīgi mazināt riska faktorus, kas veicina atmiņas vājināšanos, piemēram, stresu.
Andrejs Kostiks iesaka iekārtot dienasgrāmatu, kurā ierakstīt jaunus vārdus un terminus, ko vajag atcerēties.
Lai veikalā neaizmirstu nopirkt nepieciešamos produktus, var ņemt līdzi iepirkumu sarakstu, vienlaikus nodarbinot atmiņu un veidojot asociatīvu saistību, piemēram, gribu vārīt putru, tāpēc man vajag pienu.
Atmiņas rezervju pārbaudīšanai palīdzēs krustvārdu mīklu minēšana. Taču, lai to attīstītu un nostiprinātu, jāmācās svešvalodas, dziesmas vai dzejoļi.
Jābūt mērenām fiziskām aktivitātēm, taču ar kartupeļu maisu cilāšanu vien nepietiks. Vajadzīgas darbības, kas attīsta muskuļus un sirdi, uzlabo asinsriti. Turklāt ne mazāk svarīga ir garīgā slodze, kas trenē prātu.
Kā uzskata dakteris Kostiks, labs veids, lai attīstītu maņas, prātu un atmiņu, ir sūtīt bērnus uz mūzikas skolu, kur, spēlējot mūzikas instrumentus, viņi iemācās koncentrēties, trenē sīkās motorikas spējas, vienlaikus saklausot sevi un apkārtni.
Varbūt ieteikums apgūt svešvalodas vai mācīties spēlēt mūzikas instrumentu neder katram senioram, tomēr vecumdienās jābūt gan fiziski, gan garīgi aktīvam.
Jo vairāk būs interešu un plašāka saskarsme ar citiem cilvēkiem, jo lielāka iespēja glābties no atmiņas traucējumiem.
Pat ja sākusies Alcheimera slimība, tomēr, atmiņu trenējot, tā progresēs lēnāk.
Medikamenti atmiņas saglabāšanai jāizvēlas atkarībā no traucējumu veida, jo tiem ir dažāda iedarbība. Ar zālēm var uzlabot nervu impulsu pārvadi, asinsvadu veselību, asinsriti un bioķīmiskos procesus, lai koncentrētos. Nereti iesaka speciālus vitamīnu kompleksus tā sauktā oksidatīvā stresa novēršanai. Reizēm svarīgi lietot arī medikamentus holesterīna līmeņa samazināšanai un antidepresantus.