Aizliegs fotografēt un filmēt svarīgus objektus, arī valdības ēku 20
Terorisma risku mazināšanai valdība šodien atbalstīja grozījumus noteikumos, kas paredz aizliegt fotografēt un filmēt kritiskās infrastruktūras objektus, tai skaitā valdības namu.
Kritiskā infrastruktūra ir Latvijā izvietoti objekti, sistēmas vai to daļas, kuras ir būtiskas svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanas, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanai un kuru iznīcināšana vai darbības traucējumi būtiski ietekmētu valsts funkciju īstenošanu. Saskaņā ar likumu kritisko infrastruktūru klasificē A, B un C kategorijās. A kategorija ir valsts līmeņa sevišķi svarīga kritiskā infrastruktūrā, kuras iznīcināšana vai darbības spēju samazināšana būtiski apdraud valsts pārvaldīšanu un drošību.
Kritiskās infrastruktūras objekti, piemēram, ir hidroelektrostacijas, valdības nams, dzelzceļa tilti, dažādas valsts iestādes, tostarp, specdienestu ēkas. Drošības policijā (DP) aģentūrai LETA skaidroja, ka noteikumu grozījumiem ir vairāk preventīvs mērķis un absolūtā vairumā gadījumu šķēršļi fotografēšanai un filmēšanai netiks likti. “Atslēgas vārds šiem noteikumiem ir mērķtiecīga šo darbību veikšana. Tas nozīmē, ka būs aizliegts mērķtiecīgi un ilgstoši filmēt un fotografēt tikai tos objektus pie kuriem būs uzstādītas speciālas informatīvas norādes,” paskaidroja DP un piebilda, ka, piemēram, pie valdības nama šādu zīmi nav plānots uzstādīt.
Savukārt žurnālistiem, kas veidos sižetus būs ar informatīvo zīmi izgreznotā objekta filmēšana un fotografēšana jāsaskaņo ar konkrētā objekta pārstāvjiem, norādīja DP.
Kaut arī jau šobrīd specdienesti, izvērtējot pastāvošos riskus, rekomendē aizliegt veikt filmēšanu, fotografēšanu vai cita veida dokumentēšanu atsevišķos kritiskās infrastruktūras objektos, normatīvie akti neparedz mehānismu informēšanai par attiecīga ierobežojuma esamību un tā mērķi.