Aizliegs būvēt dzīvojamās mājas uz citām personām piederošas zemes 0
Ministru kabinetā (MK) šodien tika atbalstīts likumprojekts par izmaiņām dalītā īpašuma regulējumā, nosakot, ka turpmāk nebūs pieļaujama dzīvojamo māju būvniecība uz citām personām piederošas zemes, vienīgi gadījumos, ja tās tiks celtas publiskās un privātās partnerības gaitā vai izmantotas sabiedrības vajadzību nodrošināšanai.
Tieslietu ministrija (TM) norāda, ka turpmāk nav pieļaujama dzīvojamo ēku būvniecība uz nomātas zemes, jo lielākoties ēku būvēšana brīvprātīgā dalītā īpašuma veidā tika izmantota vai nu nodokļu optimizācijai, vai apbūves nodokļu apiešanai. Tāpat turpmāk uz nomas līguma pamata, kurā ir paredzētas tiesības citai personai būvēt, ir pieļaujama tikai nedzīvojamo ēku vai inženierbūvju celtniecība. Šādi nomas līgumi būs reģistrējami zemesgrāmatā.
Tāpat ministrija uzsver, tā kā publiskās un privātās partnerības projektu īstenošanas termiņš ir ierobežots ar beigu termiņu, kuru turklāt var pagarināt, bet atsevišķos publiskās un privātās partnerības projektu īstenošanas veidos nav ierobežots minimālais projekta īstenošanas termiņš, tad ar šo likumprojektu netiek ierobežots termiņš zemes nodošanai bezatlīdzības lietošanā.
Zemes bezatlīdzības lietošanas ilgums ir atkarīgs no publiskās un privātās partnerības projekta īstenošanas ilguma.
Tāpat likumprojektā ministrija uzsver, ka, noslēdzot zemes nomas līgumu vai zemes bezatlīdzības lietošanas līgumu, pusēm ir jāvienojas par ēku piederību pēc noslēgtā līguma termiņa beigām, proti, vai ēkas piederēs zemes īpašniekam, vai ēkas paliks ēkas īpašnieka īpašumā un viņš no zemes īpašnieka atpirks zemi.
Abām pusēm līgumā ir jāvienojas arī par summām, kuras tās kompensē viena otrai.
TM ar likumprojektu paredz nosacījumu – ja uz citai personai piederošās zemes uzbūvētās nedzīvojamās ēkas vai publiskās un privātās partnerības ietvaros uzbūvētās ēkas tiks pārveidotas par dzīvojamām mājām vai tajās tiks veidotas dzīvojamo telpu grupas, tad līdz tam ēkas īpašniekam jānodrošina vienota nekustamā īpašuma izveidošana – jāiegūst īpašumā nomātā zeme un jāapvieno ar uz tās uzceltajām ēkām.
Kopumā TM likumprojekta nepieciešamību skaidro ar to, ka patlaban dalītā īpašuma regulējumā ir vairākas problēmas un nepilnības, piemēram, ierobežojumi izmantot īpašuma tiesības, pušu nespēja vienoties par zemes nomas maksas apmēru, regulējuma funkcionāli nepieciešamā zemesgabala noteikšanai trūkumi, apgrūtināta zemesgabalu sadale, duāla sistēma attiecībā uz zemes un ēkas vienotību, problemātiska pirmpirkuma tiesību izmantošana un citas.
Likumprojekts vēl būs jāskata un jāpieņem Saeimā.
Savukārt piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanai dzīvokļu īpašuma gadījumā TM, izstrādājot atbilstošus normatīvo aktu projektus, vēl joprojām darbojas ministra izveidotā darba grupa, kas izvērtē iespējamos risinājumu variantus un izstrādā tiesību aktu projektus dalītā īpašuma tiesiskā regulējuma noteikšanai.
Darba grupas diskusijas nenorit tik raiti, kā cerēts, un vienošanos pagaidām nav iespējams panākt. Turklāt, ņemot vērā, ka jautājums par dalītā īpašuma izbeigšanu ir sociāli jutīgs jautājums, TM ieskatā, turpināmas diskusijas par iespējamajiem dalītā īpašuma izbeigšanas mehānismiem. Līdz ar to nepieciešams pagarināt termiņu attiecībā uz tiesiskā regulējuma izstrādi dalītā īpašuma izbeigšanai.