Aizkaru alternatīva – žalūzijas. Kuras izvēlēties? 0
Jaunais logu aizklāšanas veids – žalūzijas, kas telpā rada komfortablu un omulīgu gaisotni, Eiropā kļuva populārs 18. gs., vispirms Anglijā, tad Francijā. Neskatoties uz franču izcelsmes nosaukumu, žalūzijas nav radušās Francijā, bet gan Spānijā.
Sākumā tās bija no koka darināti slēģi, kas izkārtoti tā, lai pasargātu no saules stariem un ārpuses skatieniem, bet tajā pašā laikā dotu iespēju redzēt, kas notiek aiz loga.
Mūsdienās žalūzijas ieguvušas ļoti plašas iespējas un veidus tās komplektēt un variēt. Atsevišķas produktu grupas domātas tikai ofisa vajadzībām, citas aizsardzībai no saules, bet šobrīd nopērkams plašs žalūziju klāsts, kas mājās palīdz radīt omulību arī gada tumšākajā laikā.
Mājīguma radīšanai vispateicīgākās ir romiešu žalūzijas, kurās izmanto dažāda veida audumus, ko var labi pieskaņot pārējam interjera tekstilam.
Arī ar rulložalūzijām var panākt pietiekami omulīgu noskaņu, ja tās komplektē ar dienas aizkariem. Tikai tad jāņem vērā izmantoto audumu faktūras un stila saderība. Piemēram, bambusa vai džutas žalūzijas nevajag komplektēt ar organzas audumiem, tām labāk piestāvēs lins, bet košus, rakstainus audumus labāk kombinēt ar vienkrāsainām, neitrāla toņa rulložalūzijām u. tml.
Siltumam un vasaras atmiņām
Siltu, mājīgu atmosfēru, kas atsauc atmiņā vasaras elpu, telpā rada koka horizontālās un austrumu žalūzijas. Koka žalūzijas veido beicētas koka lameles, kas pieejamas dažādos toņos un labi iekļaujas dažādos interjeros. Iespējams izvēlēties šaurākas 25 mm un platas 50 mm koka žalūzijas ar diega vai lentes trepi.
Austrumu rulložalūzijas tiek darinātas no bambusa, džutas vai papīra šķiedras brūnos, smilšu krāsas, zaļganos toņos ar dažādiem rakstiem. Tās iespējams savilkt vai sarullēt ar aukliņas mehānismu.
Klasikas un elegances cienītājiem
Īpaši plašs materiālu klāsts pieejams vertikālajām žalūzijām. Tās iespējams piemērot gandrīz jebkura stila interjeram, izvēloties vienkrāsainas, neitrālu toņu, rakstainas vai pat ļoti spilgtas krāsas materiāla lameles. Pieejami arī īpaši saules starus atstarojoši, aptumšojoši un caurspīdīgi materiāli. Tradicionāli izmanto 89 mm un 127 mm platas lameles, ko var pielāgot arī nestandarta – slīpiem vai arkveida logiem. Mainot lameļu leņķi, var regulēt gaismas staru virzienu un daudzumu telpā. Pēdējos gados tradicionālajam veidam pievienojies arī nedaudz rotaļīgāks variants – auklveida žalūzijas, ko veido daudzas vertikālas aukliņas.
Tiem, kuri loga ailu vēlas saglabāt tīru un vizuāli vieglu, visieteicamākais risinājums – rulložalūzijas. Tās var lietot gan vienas pašas, gan kombinācijā ar dienas aizkaru, rulložalūziju izmantojot tikai kā aptumšotāju nakts stundās.
Pieejami gan dekoratīvie audumi – vienkrāsaini, ar ornamentiem un zīmējumiem, gan speciālie audumi – atstarojošie, aptumšojošie, caurredzamie (saules ekrāna). Iespējami arī dažādi dekoratīvās apdares veidi.
Šādas žalūzijas iespējams uzstādīt arī pakešu logiem – stiprinot pie loga rāmja, kas ļauj logu atvērt un aizvērt kopā ar žalūziju (nav nepieciešams to sarullēt).
Īpašas noskaņas radīšanai
Romiešu žalūzijas logu ailā ekonomē vietu tāpat kā rulložalūzijas, bet vienlaikus rada telpā mājīgumu un piešķir tai īpašu noskaņu. Ne velti tās dēvē arī par paceļamajiem aizkariem. Zinātāji tās iedala vairākās grupās:
* romiešu (ar vai bez ribām) žalūzijas, kas veido taisnas ieloces visā augstumā,
* austriešu žalūzijas, kas paceļoties tiek sakrokotas no apakšējās daļas, augšējo atstājot gludu,
* franču žalūzijas, kas tiek sakrokotas visā augstumā.
Visus šo žalūziju veidus var izgatavot no visdažādākajiem aizkaru audumiem, tādējādi pieskaņojot gan askētiskam vai mūsdienīgam interjeram, gan romantiskām vai klasiskām telpām.
Lieliem logiem vai stiklotām sienām
Šajā konstrukcijā vertikālo lameļu vietā tiek izmantoti auduma paneļi, ko iespējams bīdīt ar auklu, nūjiņu vai arī brīvi izkārtot ar roku. Iespējama arī elektroniska vadība ar pulti.
Vertikālās paneļu sistēmas izmanto ne tikai logu aizklāšanai, bet arī kā dizaina objektu, ar ko iespējams sadalīt telpu, aizklāt skapja sienu utt. Pieejams visplašākais audumu klāsts.