
Ko nedarīt – izplatītas kļūdas 0
– Nelietojiet indi pašu dārzā! Inde var saindēt ne tikai žurkas, bet arī putnus, kaķus, lapsas, ežus un pat suņus, ja tie apēd saindētu grauzēju. Tas ir bīstami arī bērniem.
Sekundārā saindēšanās ir ļoti reāla – ja plēsējs apēd žurku, kas mirusi no indes, tas var smagi saslimt vai nomirt. Tāpat arī bērni, kas spēlējas dārzā, var nejauši pieskarties vai apēst bīstamu vielu. Ja inde tomēr tiek lietota, to drīkst izmantot tikai profesionāļi, un slazdi jānovieto aizsargkārbās, kas nepieļauj citu dzīvnieku piekļuvi. Turklāt žurkas var nomirt alās vai zem terasēm, radot smaku.
– Neaizbērt ejas ar zemi, pirms pārliecinies, ka žurka nav iekšā. Ja ieeja tiek aizbērta, bet žurka ir iekšā, tā var izgrauzt citu ceļu – arī uz māju pusi. Vispirms pārliecinieties, ka eja netiek izmantota (ievietojiet zarus un pēc pāris dienām pārbaudiet, vai tie ir izstumti).
Žurkas ir ļoti spēcīgas racējas – tās spēj izrakt līdz 1 metram dziļus un 5 metrus garus tuneļus. Ja ligzda tiek aizbērta, žurka meklēs alternatīvu izeju, un tā var būt tuvāk mājai, pamatiem vai pat iekšā pagrabā. Drošāk ir uzstādīt slazdus vai izmantot dūmus, lai pārliecinātos, ka ala ir pamesta. Tikai pēc tam to var aizbērt, vēlams ar smalku grants un akmeņu maisījumu.
– Dabīgie repelenti – kas darbojas, kas ne? Dabīgās metodes var palīdzēt novērst žurku uzturēšanos, bet reti darbojas kā vienīgais risinājums. Piparmētru un eikalipta ēteriskās eļļas var atbaidīt žurkas, jo tām nepatīk intensīva smarža. Taču tās jāatjauno katru nedēļu, jo smarža izgaro.
– Etiķa lupatiņas – efektīvas tikai telpās un uz īsu laiku.
– Kaķu spalvas vai pakaiši – satur plēsēja smaku, kas dažkārt attur grauzējus.
– Ultraskaņas ierīces – atsauksmes ir pretrunīgas; daļa žurku pielāgojas.
Dabīgie līdzekļi vislabāk darbojas kombinācijā ar citiem pasākumiem – sakopšanu, barības avotu likvidēšanu un slēptuvju ierobežošanu.