Kad pieņem lēmumu 2
Nereti, lemjot par aizgādības tiesību pārtraukšanu, to pamato ar atsauci uz vairākām tiesību normām.
• Piemēram, vienlaikus var pastāvēt apdraudējums bērna veselībai un dzīvībai, kā arī ierobežotas vai liegtas tiesības saņemt vecumam atbilstīgu izglītību. Ja kādi šķēršļi liedz aprūpēt bērnu, praksē tas lielākoties notiek vecāku veselības vai materiālo problēmu, kā arī viņu prombūtnes dēļ.
• Ja bāriņtiesa atzīst, ka bērns vecāka vainas dēļ atrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos, aizgādības tiesības pārtrauc ne tikai gadījumos, kad viņš ir fiziski apdraudēts, bet arī tad, kad pastāv emocionāli draudi. Bērnu tiesību aizsardzības likumā jēdziens emocionāla vardarbība definēts kā bērna pašcieņas aizskaršana vai psiholoģiska ietekmēšana (draudot, lamājot, pazemojot vai bērna klātbūtnē vardarbīgi izturoties pret viņa tuvinieku, vai kā citādi kaitējot emocionālajai attīstībai). Šādos gadījumos svarīgi ir uzklausīt arī speciālistu (psihologu, pedagogu u.tml.) viedokli.
• Ja bāriņtiesa atzīst, ka vecāki ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību, katrā konkrētā gadījumā tiek izvērtēti faktiskie apstākļi un pierādījumi. Visbiežāk šo normu praksē piemēro gadījumos, kad konfliktējošu savstarpējo attiecību dēļ kāds no vecākiem pārkāpj ar aizgādību noteiktās tiesības vai arī sociālie apstākļi ģimenē rada bērnam trešo personu apdraudējumu (piemēram, vecāki mājās nodarbojas ar nelegālu alkohola tirdzniecību, un bērns regulāri ir spiests tikties ar alkohola pircējiem).
• Dažkārt vecāki savu ambīciju apmierināšanā un savstarpējo attiecību destruktīvā kārtošanā iestrēgst tik ļoti, ka bērnu audzināšanas metodes kļūst diskutablas. Piemēram, ja māte neizbēgami nonāk konfliktā ar ikvienu personu, kura nepiekrīt viņas uzskatiem, bet bērns pārņem šo rīcības un uzvedības modeli, bērnam rodas nepareiza izpratne par saskarsmi un integrēšanos sabiedrībā, kā arī par konfliktsituāciju risināšanu.
• Aizgādības tiesības pārtrauc, ja konstatē vai ir pamatotas aizdomas par vecāku vardarbību pret bērnu. Tas attiecas arī uz emocionālu vardarbību, un nav obligāti nepieciešamas acīm redzamas sekas. Pietiek, ja konstatē faktu vai ar pierādījumiem apstiprina aizdomas par vardarbību pret bērnu.