Aizejošās vēstures liecinieki. Latvijas pastkastītes Jāņa Deinata acīm 0
Latvijas valsts un Latvijas Pasta simtgadē uzņēmums sadarbībā ar vienu no zināmākajiem Latvijas fotogrāfiem Jāni Deinatu izdevis grāmatu “100 pasta pieturu”, informē uzņēmums.
Grāmata ir vizuāls stāsts par simtgades laikā Latvijas ainavā atstātajām pasta industrijas pēdām – pastkastītēm, kas ikvienu viensētu ir sasaistījušas ar iespēju saņemt sūtījumus no visas pasaules.
Uzņēmums, ko mūsdienās pazīstam kā Latvijas Pastu, tāpat kā mūsu valsts, šogad svin simto pastāvēšanas jubileju. Lai atzīmētu šo gadskārtu, Latvijas Pasts sadarbībā ar vienu no talantīgākajiem Latvijas fotogrāfiem J.Deinatu izdevis grāmatu “100 pasta pieturu”, iekļaujot tajā simts visā Latvijā tapušu fotogrāfiju. Tajās attēlota būtiska pasta nozares sastāvdaļa – pastkastītes, kas šo gadu laikā radījušas saikni starp visattālāko Latvijas viensētu un jebkuru vietu pasaulē, no kuras adresātam iespējams saņemt savu sūtījumu.
“Šī nav grāmata par laikmetīgajiem sasniegumiem, par pasta izaugsmi un ilgtermiņa attīstības projektiem. Šis ir vizuāls stāsts ar fotogrāfa acīm – par tiem pieturas punktiem, kurus, iespējams, jau drīzumā pazaudēsim ne tikai no acīm, bet arī no atmiņas,” saka Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.
Savukārt fotogrāfiju autors J.Deinats uzsver: “Pastkastīšu iemūžināšanas ideja man radās kā impulss, ceļojot pa Latviju un vērojot tās attiecību kontekstā, – jo es fotografēju attiecības, nevis fiksēju faktus. Pastkastītes uztveru kā laikmeta zīmes – daļa no tām joprojām ir pieejamas un tātad arī nofotografējamas, bet daļa – nepieejamas, tāpat kā to īpašnieki vai mājas, kam tās kalpo.”
Pirmā Latvijas valsts pastmarka tika izdota 1918. gada 19. decembrī, bet pasta, telegrāfa un telefona satiksmi Latvijas valsts pagaidu valdība pārņēma 1918. gada 27. decembrī.