Aizdomīgi augu aizsardzības līdzekļi. Kā pārbaudīt, vai nekaitēs? 0
Vairumtirdzniecības bāzē iegādājos augu aizsardzības līdzekli ar grūti salasāmu nosaukumu svešā valodā. Pārdevējs paskaidroja, ka tas ir dabisks līdzeklis, lai labi augtu kartupeļi. Lēts tas bija tikai tāpēc, ka tikko beidzies derīguma termiņš. Kad atvēru maisu, iekšā bija kaut kāda masa ar asu smaku, un nolēmu to tomēr nelietot. Kas vispār ir augu aizsardzības līdzekļi? Kādi nosacījumi jāievēro, tos tirgojot? Vai var pārdot līdzekļus, ja tiem beidzies lietošanas termiņš? ANNA VIĻAKAS NOVADĀ
Augu aizsardzības līdzeklis ir produkts, kura sastāvā ietilpst darbīgās vielas un aizsargvielas (sinerģisti) vai kurš sastāv no tām. Tas paredzēts šādam lietojumam:
• augu vai augu produktu aizsardzībai pret kaitīgiem organismiem vai to ietekmes nepieļaušanai, ja vien līdzekļa galvenais mērķis ir augu vai augu produktu aizsardzība, nevis higiēnas nodrošināšana;
• augu dzīvības procesu ietekmēšanai, piemēram, ar vielām, kas ietekmē augšanu un nav barības vielas;
• augu produktu saglabāšanai (izņemot konservantus);
• nevēlamu augu vai augu daļu (izņemot aļģes) iznīcināšanai, ja vien līdzekli nelieto augu aizsardzībai augsnē vai ūdenī;
• nevēlamu augu (izņemot aļģes) augšanas apturēšanai vai novērošanai, ja vien līdzekli neizmanto augu aizsardzībai augsnē vai ūdenī.
Ar augu aizsardzības līdzekļiem drīkst nodarboties komersanti, kas saņēmuši Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) izdotu speciālo atļauju (licenci). Augu aizsardzības līdzekļus atļauts tirgot vai lietot, ja tie ir klasificēti, iepakoti un marķēti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Uz oriģinālā iepakojuma ar ražotāja marķējumu jābūt informācijai latviešu valodā. Nav atļauts tirgot vai lietot augu aizsardzības līdzekļus, kuru kvalitāte neatbilst reģistrētajam augu aizsardzības līdzekļa sastāvam.
Ja rodas šaubas vai aizdomas par līdzekļa kvalitāti, VAAD inspektoram ir tiesības paņemt tā paraugus un nosūtīt kvalitātes kontrolei. Dienesta inspektori var aizliegt augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū vai lietošanu, ja konstatēts, ka tie ir nekvalitatīvi vai neatbilst likuma prasībām, bet, ja rodas šaubas par to kvalitāti, – apturēt šo līdzekļu laišanu tirgū vai lietošanu līdz galīgai kvalitātes noskaidrošanai. Šādā gadījumā lēmumu pieņem ne vēlāk kā 30 dienas pēc tam, kad apturēta augu aizsardzības līdzekļa laišana tirgū vai lietošana.
Komersants, kas laiž tirgū augu aizsardzības līdzekli, nodrošina tā apriti un uzskaiti šādu līdzekļu izplatīšanu, glabāšanu un lietošanu regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un katru gadu līdz 1. aprīlim iesniedz VAAD informāciju par iepriekšējo kalendāra gadu, norādot, kuri augu aizsardzības līdzekļi un kādā daudzumā realizēti lietotājiem.
Ja augu aizsardzības līdzeklim beidzies derīguma termiņš, to atļauts laist tirgū, ja paraugs atbilst reģistrācijas nosacījumiem un ir attiecīgs VAAD lēmums. Paraugu paņem, klātesot šā dienesta inspektoram, kurš 30 dienu laikā pēc analīžu saņemšanas no akreditētās laboratorijas lemj par turpmāko rīcību. Ar paraugu analīzēm saistītos izdevumus sedz līdzekļa izplatītājs.
VAAD jebkuram interesentam nodrošina iespēju saņemt informāciju par augu aizsardzības līdzekļu reģistru un tajā iekļauto līdzekļu lietošanu, vispārēju informāciju par augu aizsardzības līdzekļiem, ar to lietošanu saistītajiem riskiem, ietekmi uz cilvēka veselību un vidi, kā arī alternatīvām, kas nav saistītas ar ķīmisku vielu lietošanu. Reizi gadā tiek izdots reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu saraksts, un informāciju par šo reģistru VAAD publicē savā mājaslapā internetā.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA