Aizdomas par slepenu līgumu Āzijā 0

Laikraksts “The Wall Street Journal”, atsaucoties uz anonīmu ASV amatpersonu sacīto, vēsta, ka Ķīna un Kambodža šī gada pavasarī vienojušās par slepenu līgumu, kas ļautu Ķīnas kara flotei 30 gadus izmantot Kambodžas flotes bāzi Reamā, Taizemes līcī.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Līdz algai ir vairāk nekā divas nedēļas, un kontā ir 3 eiro…” Inese Supe dalās skaudrajā pieredzē, kādā finansiālajā bedrē nonākusi, ārstējoties no vēža
Kokteilis
3 zodiaka zīmes, kuras visvairāk ietekmēs šīvakara pilnmēness
Kokteilis
FOTO. Ainārs Šlesers dalās ar prieka pilnu ziņu – viņa ģimene nu kļuvusi vēl plašāka
Lasīt citas ziņas

Gan Ķīnas, gan Kambodžas amatpersonas noliedz vienošanās esamību, taču, ja tāda pastāv, Pekinai izdevies krietni pastiprināt savas militārās pozīcijas kā Dienvidāzijas reģionā, tā Dienvidķīnas jūrā, kur atrodas Spratlija un Paracelza salu arhipelāgi.

Par abu piederību notiek strīdi – uz pirmajiem pretendē Ķīna, Vjetnama, Malaizija, Filipīnas un Bruneja, uz otrajiem – Ķīna, Taivāna un Vjetnama. Vienošanās radikāli mainītu līdzšinējo militārpolitisko spēku līdzsvaru reģionā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kambodžas premjers Huns Sens runas par ķīniešu bāzi nosaucis par “sliktāko viltusziņu” un uzsvēris, ka svešu valstu karabāzu izvietošanu aizliedz Kambodžas konstitūcija. Līdzīgā stilā reaģējusi Ķīnas Aizsardzības ministrija, kas arī runā par “nepamatotu” un “pārspīlētu” “viltusziņu”. Nekādas vienošanās starp abām valstīm neesot, bet tie, kas apgalvojot pretējo, tikai vēloties “kaitēt drošībai un mieram Kambodžā un reģionā”.

Baumas par Ķīnas bāzēm Kambodžā diplomātiskajā vidē sāka cirkulēt jau pagājušajā gadā, taču tajās nebija nekā konkrēta. “The Wall Street Journal” avoti tagad diezgan skaidri norāda, ka runa ir par nomas vienošanos “par bāzes izmantošanu uz 30 gadiem ar automātisku līguma atjaunošanu ik pēc 10 gadiem”, ja vien kāda no pusēm pret to neiebilst.

Ķīna iegūtu tiesības izvietot Reamā savus kuģus un citu bruņojumu, militāro personālu. Bažas vēl lielākas dara apstāklis, ka Ķīnas investori uz 99 gadiem saņēmuši tiesības attīstīt Darasakoras lidostu 65 km attālumā no Reamas bāzes, kā arī ļoti plašas teritorijas ap lidostu. Lidlauku būvē ķīnieši, un ir pamatotas aizdomas, ka to veido, piemērojot militārās aviācijas vajadzībām.

Reamas flotes bāze atrodas pie Sianukvilas pilsētas, ko uzskata par Ķīnas dāsno investīciju centru. Ķīniešu tūristu skaits Sianukvilā no gada uz gadu palielinās par 50%. Tūrisma infrastruktūras izveidē tiek ieguldītas lielas summas.

Sianukvila kā kūrorts lielā mērā uzplaukusi, pateicoties ķīniešu tūristiem. Ķīna ir lielākais Kambodžas investors; tās ieguldījumi dažādos būvniecības projektos valstī 2017. gadā sasniedza 17,54 miljardus USD, kamēr visa Kambodžas nacionālā kopprodukta apjoms ir nedaudz virs 20 miljardiem USD.

Kambodža vienmēr atbalsta Ķīnu starptautiskajā arēnā, un Rietumi ar augošām bažām vēro, ka premjera Huna Sena valdības stils kļūst aizvien autoritārāks. Ķīnas politiskais un ekonomiskais atbalsts tam ļauj ignorēt aizrādījumus par demokrātisko normu pārkāpšanu. ASV vēstniecība Pnompeņā vērsusies pie valsts valdības, aicinot to būt “pilnībā atklātai jautājumā par jebkuru militāro līgumu ar Ķīnu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.