Par aitu kopšanas minimumu nelielā ganāmpulkā 0
Jautājums. Vēlos turēt jēriņus, lai tie noēd pļavā zāli. Tas arī izskatās ļoti skaisti. Vai tas ir sarežģīti? Kas vispirms jānodrošina, lai varētu vest mājās aitas? Jānis Talsos
Svarīgs drošs aploks
“Aitas tiešām var palīdzēt cīņā ar zāli un krūmājiem. Taču jārēķinās, ka laimīgas aitas ir tikai bariņā. Jo lielāks bars, jo aitas jūtas labāk un drošāk,” skaidro aitu ganāmpulka saimniece Gunta Niedra no Smārdes pagasta “Mazburkām”. Viņa saimnieko ar bioloģiskām metodēm, tāpēc šāda pieredze noderēs arī tiem, kas vēlas nelielu aitu ganāmpulku.
Jābūt vismaz divām aitām. Ja ir doma aitas turēt ilgstoši, kā zāles noganītājas un ainavas dekoru, labāk ņemt aitu meitenes. Tās mierīgi var iztikt bez auna pakalpojumiem, ja nav paredzēts vairot aitu pulciņu. Bet, ja rudenī plānots aitas nokaut, izdevīgāk pavasarī ņemt jēru puikas. Ilgstošai turēšanai gan tie neder, jo pieaugot mēdz parādīt savu raksturu.
Obligāts priekšnoteikums aitu ierobežošanai ir aploks. Visdrošāk un praktiskāk, ja tas aprīkots ar elektrisko ganu. To var aplikt ap noganīšanai paredzēto pļavu. Šāda barjera pasargās no tā, ka aitas izmuks, un arī svešs suns neiekļūs aplokā.
“Mazburkās” aitu aploks atrodas no mājas labi pārskatāmā vietā, nokalnītē. Nojume aitām ierīkota blakus pagalmam, lai mājdzīvnieki būtu labi pieskatāmi.
Svarīgi arī, lai aplokā būtu kāds krūms vai koks, kur patverties no saules. Aitas, tāpat kā visi mājdzīvnieki, ir jāuzmana. Nedrīkst ganāmpulku ilgstoši atstāt bez uzraudzības.
Gatavo piemērotu barību
Vasarā aitu pamatbarība ir zāle un krūmāji, taču barības galdā vienmēr tiek likts kāds našķis un siens (arī gremošanas vajadzībām vasarā). To, cik barības jādod papildus, izvērtē atkarībā no tā, kādā stāvoklī ir pļava. Piemēram, šajā vasarā sausumā zāle neauga un barība bija jāgādā papildus. Taču, ja vasara normāla un aploks liels, ar barošanu bēda maza. Aitām ļoti garšo dažādi lapaini zariņi, piemēram, tās, kāru muti notiesā nogrieztos vīnogu dzinumus.
Aplokā vienmēr jābūt svaigam dzeramajam ūdenim. Papildus dodams arī sāls un mikroelementi. Sevišķie našķi aitām ir āboli. Ja ābeļdārzs liels, tas īpaši izdevīgi, jo beidzot rodas labs lietojums augļiem. Taču tos nedrīkst pārdozēt, lai dzīvniekiem nepūstos vēders. Aitas labprāt nograuzīs arī kādu bieti un burkānu.
Ziemai sagatavo sienu. Ja ir tikai dažas aitas, sienu var pļaut un žāvēt pats. Taču izdevīgāk iegādāties jau sagatavotu rulli no zemniekiem. Var arī sasiet dažādu lapu slotiņas – jo dažādāka sastāva, jo labāk. Der gan koku un krūmu lapainie zari, gan vībotnes, nātres, avenāji. Vasaras pirmajā pusē tās ir visvērtīgākās, līdzīgi kā pirtsslotas. Izbarojot slotiņas, auklas atraisa, lai aitas neaizrijas ar diegiem.
Ziemā vitamīnu tiesai aitas labprāt grauzīs egļu un priežu skujas. Aitām var izbarot visus sulīgos dzinumus, kas rodas, veidojot vainagus augļudārzā, izgriežot ābeļu ūdenszarus.
Mājokli būvē sausu
Aitas nebiedē sals ziemā. Tās brīvi visu gadu staigā iekšā ārā no savas mītnes. Tām ir pašām savs dienas režīms. Galvenais nosacījums – vajadzīgs aizvējš un sausums. Guntas saimniecībā aitu nojumei ir stabils koka karkass, kas pārvilkts ar biezu un izturīgu plēvi. Tuneļa gali ir vaļā, lai iekšā neveidotos kondensāts un aitām kaitīgais mitrums. Regulāri tiek papildināti sausi pakaiši.
Ganāmpulkā aitas saspiežas un pašas sevi sasilda.
Rudenī cērp un brāķē
Aitas cērp rudens sākumā. Līdz ziemai kažociņš pagūs ataugt tik garš, ka spēj sildīt. Aitas svarīgi apcirpt arī tādēļ, lai jēri ērti tiktu pie mammas pupiem.
Rudenī arī izvērtē, kuram jēram vai aitai lemts tapt par maltīti. Ja jēri vai kaušana nav plānota, vilnu var cirpt vienu reizi rudenī vai pavasarī. Var to darīt arī divas reizes gadā.
Ja pašam aitu cirpšana šķiet pārāk grūta, var lūgt palīgā speciālistus, kas nodarbojas tieši ar aitu cirpšanu, viņiem ir vajadzīgais aprīkojums.
Diemžēl pašai aitu vilnai nav lielas vērtības. Taču to var iemainīt pret dziju vai citiem izstrādājumiem. Pat pāris aitiņu apgādās saimniekus ar rokdarbiem vajadzīgo vilnu. Izcilās aitu vilnas īpašības novērtējuši būvnieki, kas ceļ ekomājas. Nemazgāta vilna ir arī labākais siltinājuma variants bēniņiem.
Bioloģiskajās saimniecībās sevišķi netīro un īso vilnu atdala un iestrādā augsnē. Vilna lieliski uzlabo augsnes struktūru, un mēsli vairo auglību. Šo vilnu Mazburku saimniecībā iestrādā vīnogu stādījumos. Vienīgi jārēķinās, ka augsnes virskārtā būs redzami vilnas kumšķīši.
Aitu veselība
Pirms iegādājas aitu, der noskaidrot, kur apkārtnē ir kāds veterinārārsts vai zinošs konsultants aitkopībā. Iegādājoties jērus (līdzīgi kā kucēnus), jāzina, vai tie ir saņēmuši vajadzīgās vakcīnas, vai ir attārpoti.
Pieredze rodas pamazām. Viens no labākajiem informācijas avotiem ir interneta plašumi, kur pieredzē dalās arī aitu audzētāji. Taču, protams, šāda informācija jāvērtē kritiski, jāņem vērā arī klimatiskās atšķirības.
Arvien populārāks kļūst variants, kad, savstarpēji vienojoties aitkopim un vasaras mājas saimniekam, jērus ģimene laukos ņem paturēt tikai pa vasaru un rudenī atdod atpakaļ audzētājam. Tad arī atkrīt liela daļa rūpju par aitu veselību un apkopi, jo mājlopus uzmana saimnieks, tam var paprasīt padomu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit