Aitas ainavai un gaļas ražošanai. Kas jāzina topošajam “aitiniekam”? 0
Vācijas merino vietējā šķirne
Vēlos vairāk uzzināt par ekonomiskajām aitu šķirnēm. Kur var nopirkt vaislas teķus? MĀRTIŅŠ JELGAVAS NOVADĀ
Aitu hobijšķirnes vairāk domātas ainavas uzlabošanai (lauku tūrismam), savukārt komercšķirnes – intensīvai gaļas ražošanai. Katrā valstī ir kāda vietējā šķirne, ko izmanto kā mātes šķirni, respektīvi, aitu mātes krusto ar gaļas šķirnes teķiem. Lai papildinātu ganāmpulku, vietējās saimniecības regulāri ieved vaislas materiālu no ārvalstīm. Katrai ievestajai šķirnei ir diezgan smags adaptācijas laiks, tāpēc pirmajos gados iegūt ļoti kvalitatīvus vaislas dzīvniekus ir sarežģīti.
Šķirne ir gaļas un vilnas aitu krustojums, ko vairāk izmanto gaļas ieguvei. Latvijā šīs aitas jau vairāk nekā 10 gadu audzē Sakstagala pagasta “Mētras”. Zemnieku saimniecības līdzīpašniece Maija Bodža stāsta, ka gadā viņa pārdod aptuveni 15 Vācijas merino vietējās šķirnes teķu gaļas saimniecībām, kurās audzē Latvijas tumšgalves. Aplecinot mātes, iegūst ļoti labus rezultātus – uzlabojas gaļas kvalitāte.
! Vācijas merino vietējās šķirnes aitas ir lielas miesasbūves, var svērt līdz 100 kg, bet vidēji ir 85 kilogramu dzīvsvars.
Saimniecībā dzīvniekus sāk lecināt, kad tie sasnieguši 55–65 kg svaru. Mātēm metienā ir 2–3 jēri, bet jaunaitām – viens vai divi, un tās labi rūpējas par pēcnācējiem. Aitkopjiem vieglāk, ja dzimst divi jēri, jo mātei ir divi pupi. Ja atskrien trīs jēri, jāpalīdz tos piebarot. Vācijas merino vietējās šķirnes aitām nav noteikta meklēšanās perioda, tāpēc var lecināt jebkurā laikā. Dmitrijs Diks Bortņikovs iesaka to darīt rudenī, tiesa, dzīvniekus lecina ne tikai oktobrī, novembrī, bet arī maijā, aprīlī.
Lai aitas neslimotu, tās pareizi jāvakcinē pret tārpiem, vienreiz gadā jācērp un jāapgriež nagi vismaz divreiz sezonā.