“Airbnb” vēlas, lai arī mājokļu īrnieki varētu iesaistīties ienesīgajā īstermiņa īres tirgū 16
“Airbnb” vēlas, lai vairāk īrnieku, nevis tikai māju un dzīvokļu īpašnieki, varētu piedalīties un kļūt par izīrētajiem viņu izveidotajā īstermiņa īres platformā, tā vēstīja ASV medijs “CNN“.
Uzņēmums piektdien, 12.aprīlī, paziņoja, ka dubultos savus pūliņus, lai sadarbībā ar valsts un vietējām pašvaldībām, panāktu labvēlīgākus īstermiņa īres noteikumus, tostarp neizslēdzot arī īrnieku iesaistīšanos ienesīgajā īstermiņa īres tirgū. Šāda aktivitātes uzsāktas laikā, kad “Airbnb” turpmāko attīstību apgrūtina dažādi ierobežojumi.
Piemēram, Ņujorka apgalvo, ka īstermiņa īres platformas, piemēram, “Airbnb” ierobežo pilsētas iedzīvotājiem ilgtermiņa īrei pieejamo mājokļu piedāvājumu, un kopumā arī palielina īres maksas apmērus pilsētā, un, ka tas var traucēt apkaimju normālai attīstībai. Tikmēr pats “Airbnb” apgalvo, ka tā pakalpojumi var sniegt ekonomisku labumu gan mājokļu saimniekiem, gan arī vietējām kopienām.
“Airbnb” vēlas, lai arī īrnieki gluži tāpat kā namīpašnieki varētu piedāvāt savus īrētos mājokļus īstermiņa īres platformā, kaut arī šāda iespēja daudzās vietās ir bijusi ierobežota gadiem ilgi. “Daudzi agrāk pieņemtie likumi ierobežoja īstermiņa izīrēšanu, nosakot, ka tikai mājokļa īpašnieks var nodot sev piederošās telpas īstermiņa īres lietošanai, ” tā telekanālam “CNN” sacīja “Airbnb” viceprezidents Teo Jedinskis (Theo Yedinsky).
Mūsu tagadēja misija ir iestrādāta jau “Airbnb” pamatos – saknēs, tā piebilda Jedinskis, atsaucoties uz to, kā “Airbnb” pirmo reizi tika izveidots 2007.gadā, kad divi no tā līdz dibinātājiem nevarot atļauties samaksāt par sava dzīvokļa īri Sanfrancisko, un, lai nopelnītu mazliet naudas, izguldīja dažus pilsētā uz dizaina konferenci ieradušos viesus savā dzīvoklī uz piepūšamajiem matračiem. “Tā viņi savas agrīnās jaunības dienās varēja samaksāt īri,” viņš izteicās par savu tagadējo izpilddirektoru Braienu Česki (Brian Chesky) un “Airbn” līdzdibinātāju Džo Gebiju. (Joe Gebbia)
Pagājušās nedēļas sākumā “Airbnb” guva lielu uzvaru Virdžīnijā, kad gubernators Glens Jangkins (Glenn Youngkin) parakstīja likumprojektu, kas paredz, ka visas iestādes, kas izsniedz īstermiņa īres atļaujas īpašumu īpašniekiem, šādas pašas atļaujas izsniedz arī mājokļu īrniekiem, ja vien viņiem piekrišanu šādas atļaujas saņemšanai ir devis arī pats īpašuma īpašnieks. Likuma izstrādi vadīja Virdžīnijas pirmais melnādainais pārstāvis štata delegātu palātā Dons Skots (Don Scott).
“Airbnb” jaunā iniciatīva, kas vērsta uz to, lai arī īrnieki varētu gūt papildu peļņu no dalības īstermiņa īres platformas, tiek īstenota laikā, kad augstās hipotekāro kredītu likmes un kredīta saņemšanai nepieciešamās pirmās iemaksas augošās izmaksas arvien vairāk liek jaunākiem amerikāņiem uztvert savu mājokli iegādi par tādu kā nerealizējamu sapni. Šobrīd inflācija un dzīves dārdzība smagi nospiež patērētājus, turklāt plaisa starp melnādaino un baltādaino cilvēku iespējām iegādāties īpašumā pašam savu mājokli šobrīd ir vēl lielāka nekā pirms desmit gadiem.
Ļaujot arī īrniekiem gūt papildu ienākumus vietnē “Airbnb”, tiek nodrošināta “iespēja arī cilvēkiem kopienās ar zemākiem ienākumiem izmantot tās iespējas, ko dod dalība “Airbnb” platformā”, sacīja Jedinskis. Tomēr šiem īrniekiem joprojām būs jāsaņem viņu īrētā mājokļa saimnieka atļauja piedāvāt mītni “Airbnb” platformā (“Airbnb” nav iesaistītā puse individuālos īres līgumos starp īpašuma īpašniekiem un īrniekiem). Tāpat sagaidāms, ka daudzas lielākās pilsētas, tostarp Ņujorka arvien vairāk centīsies ierobežot īstermiņa īres tirgu.
Sanfrancisko dzīvojošs tehnoloģiju konsultants Rahuls Bhaskars (Rahul Bhaskar), kurš pašlaik īrē divu guļamistabu dzīvokli, pirms aptuveni trim gadiem no savas ēkas īpašnieka saņēma atļauju dalībai “Airbnb”. Bhaskars “CNN” pastāstīja, ka viņš un viņa sieva pārcēlās uz šo dzīvokli laikā, kad pandēmijas dēļ par šo dzīvokli prasītā īres maksa bija salīdzinoši zema, taču kopš tā laika īres maksa atkal ir atgriezusies līdz pirmspandēmijas līmenim.
“Mēs sākām domāt par atgriešanos kāda priekšpilsētā vai par pārcelšanos uz kādu dzīvošanai lētāku pilsētas apkaimi,” tā sacīja Bhaskars. Taču beigu beigās pārcelšanās vietā viņš un viņa sieva nolēma pedāvāt savu dzīvokli izīrēšanai vietnē “Airbnb” laikā, kad paši neatrodas mājās (piemēram, savu ikgadējo braucienu laikā uz Indiju vai arī tad, kad dodas darba braucienos pa Ameriku), un, izrādās, tas labi palīdzēt kompensēt pieaugošās īres izmaksas. “Šāds risinājums mums šķiet gana labs,” viņš sacīja “CNN”, “jo mēs varējām turpināt dzīvot tajā pašā dzīvoklī”.
Papildus prasībai par saimnieka atļaujas saņemšanu Jedinskis sacīja: “Es nedomāju, ka te ir kaut kas būtiski atšķirīgs starp īrniekiem, kas izīrē telpas “Airbnb”, un māju īpašniekiem, kas izīrē savas telpas “Airbnb”. Protams, mēs vēlamies, lai visi viens pret otru izturētos ar cieņu,” viņš piebilda. “Mēs vēlamies, lai visi saimnieki būtu labi saimnieki, un, protams mēs vēlamies, lai visi viesi būtu labi viesi,” pauda cerību Jedinskis.