AIP vērsusies Ģenerālprokuratūrā par IZM iepirkto audita pakalpojumu likumību 0
Augstākās izglītības padome (AIP) vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbības likumību, slēdzot līgumu ar auditorsabiedrību “Deloitte Latvia” par AIP īstenotā studiju programmu izvērtējuma norises likumības un kvalitātes audita veikšanu, aģentūrai BNS pavēstīja AIP.
AIP uzsver, ka iepirkumā, pilnvarojot “Deloitte Latvia” veikt uzraudzības funkciju – auditēt AIP un tās īstenoto projektu –, IZM valsts pārvaldes funkciju ir nodevusi privātpersonai. Tas esot klajā pretrunā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu. Proti, likums aizliedz deleģēt iestāžu un pārvaldes amatpersonu uzraudzību privātpersonai.
Tāpat AIP jau iepriekš vērsās Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) ar lūgumu sniegt viedokli par IZM piemēroto iepirkuma procedūru “Deloitte Latvia”. No IUB vēstules nepārprotami secināms, ka, iepērkot audita pakalpojumus kā juridiskās konsultācijas, ir pārkāpti spēkā esošie iepirkumus reglamentējošie likumi.
Tādējādi, pēc AIP uzskata, apšaubāma varētu būt ne tikai iepirkuma procedūras likumība, bet arī šīs procedūras dēļ tapušais SIA “Deloitte Latvia” ziņojums.
Savukārt IZM pauž nožēlu, ka AIP šādi novirza uzmanību no audita ziņojuma, kurā būtiski kritizēts padomes darbs. “Ministrijai nav ne mazāko šaubu par veiktā iepirkuma likumību, un, tiklīdz būs pārbaude, tā ministrija sniegs visus nepieciešamos dokumentus, par kuru adekvātumu nešaubās,” aģentūrai BNS pastāstīja izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa padomnieks Reinis Tukišs.
Jau vēstīts, ka IZM pirmdien nāca klajā ar auditorfirmas secinājumiem par to, kā AIP īstenojusi vērienīgo studiju programmu izvērtējumu Eiropas Sociālā fonda projekta “Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” ietvaros, kura laikā atklāti būtiski trūkumi. Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem plāno vērsties arī Ģenerālprokuratūrā.
Ministrs piedāvā trīs variantus par AIP projekta laikā iegūto rezultātu izmantošanu, par ko nākamnedēļ lems valdība.
Atslepenot ziņojumu aicināja arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti. Arī Ķīlis norādījis, ka audita ziņojuma publiskošanu apgrūtina tam noteiktais ierobežotas pieejamības statuss. Ķīlis apņēmās šo jautājumu risināt.