Foto: Linda Dombrovska

Veiksmīgām medībām – ‘Aimsport’ trokšņa slāpētāji 0

Trokšņa slāpētājus Latvijā varam izmantot jau vairākus gadu, un tie, kas tos lieto, pārsvarā ir ļoti apmierināti, par spīti tam, ka ir grupa mednieku, kuri šo rīku izmantošanu uzskata par vāja rakstura pazīmi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Tomēr trokšņa slāpētājs ir tas, kas pasargā dzirdi, rada mazāku traucējumu dzīvniekiem, kā arī lieki netracina medību platībās esošo māju saimniekus, jo šāviena troksnis nav vairs tik izteikts. Īsāk sakot mazliet ar humoru, govis, kas ganās turpat netālu pļavā, no šāviena radītā pārbīļa nenoraus pienu.

Latvijas medniekveikalos ir diezgan liels trokšņa slāpētāju piedāvājums, bet kādu izvēlēties, kurš labāks? Tā ir grūta izšķiršanās, un katram ir savi kritēriji, pēc kuriem izvēlēties produktu. Vienam patīk konkrēts zīmols, citam noteicošā ir cena, vēl kāds cits smalki izskata katru piedāvājumu, pieejot šim uzdevumam teju vai ar zinātnisku precizitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šoreiz uzmetīsim aci Zviedrijas kompānijas Aimsport produktiem, ko piedāvā SIA “Ieroči”. Cenu kategorija šiem klusinātājiem ir robežā līdz 400 eiro atkarībā no modeļa.

Triton ir klusinātāju sērija, kuras galvenā koncepcija ir trokšņa slāpētājā apvienot alumīniju un nerūsējošo tēraudu. Pastāv uzskats, ka klusinātāji, kuri ražoti no tērauda, bieži vien ir smagi, bet tie, kas no alumīnija, – viegli, toties tiem savukārt ir ierobežojumi attiecībā uz to, cik daudz un intensīvi ar tiem var šaut.

Triton ir trokšņa slāpētājs, kura centrā ir nerūsējošais tērauds ar alumīnija spiediena kamerām, tādēļ šis rīks ir ļoti viegls, pielāgots visu veidu aizslēga karabīnēm neatkarīgi no tā, vai ir vēlme to izmantot medībās, šaušanas sportā vai vienkārši treniņos āra vai iekštelpu šautuvēs. Ražotājs uzsver, ka ir svarīgi arī treniņos izmantot trok-šņa slāpētāju, lai ierocis kļūtu par mednieka roku pagarinājumu. Treniņos iespējams saprast, kāds ir atsitiens, kā ierocis izsvarots, kā to kustināt, šaujot uz skrejošu mērķi, lai pēc tam medībās, reālos apstākļos nebūtu jādomā par sīkumiem. Ražotājs apgalvo, ka šis trokšņa slāpētājs spēj izturēt ļoti smagas slodzes un daudz šāvienu, tādēļ tiek dota piecu gadu garantija.

Triton noslēpums ir nerūsējošā tērauda īpašās formas serde un t. s. LE vārstulis. Angliski Late Escape jeb vēlās izplūdes vārstulis līdzsvaro spiedienu aizmugurējā izplešanās kambarī, un tajā brīdī, kad lode izlido no klusinātāja, spiediens pārvietojas uz priekšējo kambari.

Triton 42 ir īss, kompakts un samērā neliels klusinātājs, ļoti efektīvs. Savukārt Triton 42S un 50 II ir aprīkoti ar papildu izplešanās kambari, bet Triton 50S ir veseli trīs kambari priekšpusē, lai maksimāli samazinātu šāviena troksni (attēlā). Katram klusinātājam ir LE vārstulis, bet lielākajiem modeļiem ir papildu kambari, kurus atdala nelieli deflektoru moduļi, kas veidoti no nerūsējošā tērauda.

Šie klusinātāji ir atskrūvējami, bet ražotājs uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai vītne tiktu regulāri ieziesta ar speciālu līdzekli. Iespējams pat mainīt kalibru, pārskrūvējot klusinātāja vienu daļu.

Reklāma
Reklāma

Parunājot ar medniekiem, kuri šos klusinātājus lieto, dzirdētas atziņas, ka ar tiem tiešām var šaut ilgi un daudz. Ir klusinātāji, kuri var pārkarst, bet ne šie. Par to liecina mednieku pieredze. Viens no medniekiem norādīja, ka šī klusinātāja dēļ sākot trūkt patronu, jo gribas treniņos šaut atkal un atkal. Viņš esot pārliecināts, ka šis esot viņa labākais pirkums konkrētajā veikalā.

Lai gan klusinātāji ir lielisks izgudrojums, tomēr to lietošanai ir arī daži mīnusi. Ar klusinātāju ierocis kļūst garāks, un tādēļ ir mednieki, kas norāda, ka kļūst grūtāk šaut uz skrejošu mērķi, lai gan tas lielākoties ir treniņu un pieradumu jautājums.

Tāpat ar garāku ieroci ir grūtāk pārvietoties pa mežu, medījot ar pieiešanu, tomēr tas nav tik apgrūtinoši, lai to nevarētu izdarīt. Vēl viena negatīva nianse ir svars – ierocis kļūst smagāks.

Kopumā gan ieguvumu ir vairāk nekā mīnusu. Klusinātājs it īpaši būtu nepieciešams tiem, kas baidās no šāviena un no atsitiena. Ar trokšņa slāpētāju atsitiens samazinās ievērojami. Savukārt tas, kādu trokšņa slāpētāju izvēlēties, ir individuāls lēmums, kas jāpieņem katram atsevišķi.

Klusinātāju izmantošanai ir vairākas priekšrocības:
• jūtamākā ir šāviena trokšņa slāpēšana
• samazinās atsitiens un liesma stobra galā, kas var traucēt, šaujot krēslā vai tumšajā diennakts laikā
• šaujot uz stāvošu mērķi, stabilizē ieroci
• stabilāka šaušana uz kustīgu mērķi.

Fakti

• Klusinātājs tikai samazina troksni, ko rada sadegošā pulvera gāzes. Ja lodes ātrums ir lielāks par 340 m/s, tā pārsniedz skaņas ātrumu gaisā un rodas virsskaņas sprādziens līdzīgi kā tad, kad lidmašīna pārsniedz skaņas ātrumu. Šī sprādziena troksnis ir ap 140 dB, ja to mēra 90 grādu leņķī vienu metru no lodes trajektorijas. Neviens trokšņa slāpētājs nevar noslāpēt virsskaņas sprādzienu. Ja šauj ar zemskaņas munīciju, sprādziena nebūs, bet šādu munīciju ar trokšņa slāpētāju Latvijā izmantot aizliegts.

• Spiediens trokšņa slāpētājā ir liels. Vienīgā pretestība, ar ko saskaras lode trokšņa slāpētājā, ir gaiss vai gāzes, kas palikušas pēc iepriekšējā šāviena. Savukārt spiediens lodes aizmugurē var likt tai lidot ātrāk, salīdzinot ar situāciju, ja šauj bez klusinātāja. Nereti novēro lodes ātruma palielināšanos par 5–10 m/s.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.