Foto: Edijs Pālens/LETA/ Timurs Subhankulovs

Aigars Bikše: Uzvaras piemienekli kā tā laika artefaktu vajadzētu nodot Okupācijas muzejam 0

“Galu galā tur ir trīs dažādas autoru grupas piedalījušās, un ir vairāk vai mazāk veiksmīgi risinājumi attiecīgi katrā tajā skulptūras gan plastikā, gan kompozīcijā,” TV24 raidījumā “Preses klubs” par Uzvaras pieminekļa mākslinieciesko vērtību stāstīja 13.Saeimas deputāts (AP!), tēlnieks, LMA profesors Aigars Bikše.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pēc viņa domām, tas nav viennozīmīgi labs vai slikts māksalas darbs, un pie tam mūsdienās tas ir tik ļoti aplikts ar “politisko smagmi”, ka tāpēc ir grūti izvērtēt šo māksliniecisko pusi.

“Nav tā, ka šis objekts mani kaut kā emocionāli saviļņo… Es esmu no tiem cilvēkiem, kas varbūt šaubās par to, kā ar viņu rīkoties nākotnē,” Bikše norāda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš piekrīt, ka risinājumi var būt dažādi, bet, viņaprāt, viens no tiem varētu būt tā nodošana Okupācijas muzejam.

“Ja Latvijas tauta uzskata, ka viņš ir saistīts ar okupāciju, tad, manuprāt, viņu vajadzētu nodot Okupācijas muzeja rīcībā,” tēlnieks izsaka viedokli.

Tā ir vesela ideoloģiska struktūra, kam ir padziļinātāka izpratne par šo laiku, kā arī to, kā mēs attiecamies pret šī laika perioda artefaktiem.

Līdz ar to, ja tas tiktu segmentēts kā šī laika artefakts, viņi izstrādātu piedāvājumu, ko ar šo pieminekli darīt.

Bikše uzskata, ka šajā gadījumā vairāk ir runa par šī objekta pārzīmološanu. “Ir ļoti daudzi gadījumi, kur pasaulē mēs redzam, kur šādi objekti ir. Jo, lai mainītu skatupunktu uz kaut ko, nav jau viss jāiznīcina.”

SAISTĪTIE RAKSTI