Aigars Bikše: “Sabiedrība mēģina programmēt kopējos uzdevumus, kopīgus mērķus caur pieminekļiem” 0
Pieminekļi vienmēr ir bijuši nozīmīgs elements sabiedrības kolektīvajā apziņā, taču mūsdienu diskusijās par to lomu un nozīmi bieži izskan jautājums – vai tie joprojām spēj ietekmēt cilvēku domāšanu un vērtības? Šajā sakarā tēlnieks un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše sniedz savas pārdomas par pieminekļu simbolisko spēku.
Viņš norāda, ka pieminekļi nav tikai vēstures liecības, bet arī instruments, kas programmē nākotnes sabiedrību, uzsverot, cik svarīgi ir uzturēt un attīstīt kopējos mērķus caur mākslu un piemiņas zīmēm.
Tēlnieks un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše sarunā TV24 raidījumā “Kārtības rullis” skaidroja, kāpēc pieminekļi un to nozīme sabiedrībā ir daudz dziļāka par vienkāršu mākslas darbu. Pēc viņa domām, pieminekļi spēlē izšķirošu lomu cilvēku kolektīvās atmiņas veidošanā un nākotnes sabiedrības virzīšanā.
norādīja Bikše. Viņš uzsver, ka šāds programmēšanas mehānisms joprojām ir aktuāls, tikai mūsdienu sabiedrībā tas notiek caur pieminekļiem.
“Sabiedrība mēģina programmēt kopējos uzdevumus, kopīgus mērķus caur pieminekļiem. Ja tie ir pieminekļi personībām, tad mēs runājam par to, kādi cilvēki mums vajadzīgi nākotnē – talantīgi, gudri, pašaizliedzīgi sabiedrības vajadzībām,” paskaidro Bikše.
Pieminekļu vērtība neaprobežojas tikai ar atsevišķu personu godināšanu. Bikše piemin arī Latvijas Brīvības pieminekli kā abstraktāku piemēru: “Kāpēc mēs veidojām Brīvības pieminekli? Tāpēc, ka gribējām būt brīvi. Programmēt ideju par neatkarību un brīvību un uzturēt to sabiedrībā – tas ir ļoti svarīgi.”
Pēc tēlnieka domām, pieminekļi ne tikai atspoguļo pagātnes notikumus un personības, bet arī kalpo kā sabiedrības ideju un vērtību atspulgs nākotnē. “Pieminekļi ir kā suminājums valstiskumam. Tie ne tikai godina pagātni, bet arī programmē mūsu vēlmes un mērķus nākotnei,” uzsvēra Bikše.