Foto-LETA

Aicina rūpīgi uzraudzīt dārzeņu un augļu kvalitāti glabātavās 0

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) aicina rūpīgi uzraudzīt dārzeņu, kartupeļu un augļu kvalitāti to glabātavās, aģentūrai BNS pavēstīja VAAD Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Baidījāmies piestāt pat benzīntankā!” Latviešu ģimene piedzīvojusi trillera cienīgu bēgšanu no Zviedrijas, lai glābtu savu bērnu
Kokteilis
Te būs! 1 maz zināms fakts par katru zodiaka zīmi, piemēram, Auns ir bērnišķīgs
Kokteilis
Personības TESTS. Izvēlies cilvēku, kurš tev šķiet vispievilcīgākais, un uzzini par sevi brīnumlietas
Lasīt citas ziņas

VAAD novērojumi liecina, ka pašlaik kartupeļu noliktavās bumbuļus inficējušas gan sausās (izplatība 2‒8%), gan slapjās puves (izplatība 2‒12%), turklāt lielākie zudumi novēroti slapjo puvju dēļ, kad veidojas inficētu bumbuļu perēkļi ar nepatīkamu smaku.

Jakobija informēja, ka lielākajā daļā no novērotajām noliktavām uz bumbuļiem konstatētas lakstu puves pazīmes ar izplatību 2‒8%, kā arī melnais kraupis ar izplatību 4‒32%. “Ņemot vērā, ka šogad visai bieži lauka apstākļos bija sastopama rizoktonioze [melnais kraupis uz kartupeļu lapām], varēja prognozēt, ka uz bumbuļiem būs sastopamas melnā kraupja pazīmes. Tā arī ir noticis, un pusē no novērotajām kartupeļu noliktavām tika konstatēts melnais kraupis ar izplatību 4‒32%. Arī parastais kraupis sastopams nedaudz mazāk kā pusē noliktavu ar izplatību 2‒22%,” teica VAAD pārstāve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr šogad ļoti reti salīdzinājumā ar pagājušo gadu konstatēti maijvaboļu kāpuru bojāti kartupeļi, taču vairākos sabērumos atrasti sprakšķu bojāti bumbuļi.

VAAD pārstāve arī pastāstīja, ka jau lauka apstākļos rudenī galviņkāpostu stādījumos tika konstatētas dažādu puvju, tostarp baltās puves, pazīmes un veiktie novērojumi noliktavās liecina, ka arī uzglabāšanas periodā notikusi puvju tālāka attīstība un jaunu galviņu inficēšanās. Uz galviņām konstatētas baltās, pelēkās, krustziežu tumšās bakteriālās un sausās puves pazīmes, vietām veidojas slapjo puvju perēkļi, bet uz malējām lapām atrodamas krustziežu sausplankumainības pazīmes, sacīja Jakobija.

Bet burkānu noliktavās konstatēti melno un slapjo puvju un burkānu mušas bojāti burkāni. Jakobija piebilda, ka savukārt kāļus un sakņu selerijas nedaudz skārušas slapjās puves, uz sarkanajām bietēm vietām atrasts biešu parastais kraupis, bet sīpolu un puravu glabātavās attīstību turpina sakņu puves.

Vienlaikus viņa atzina, ka ābolu glabātavās attīstās gan parastā, gan rūgtā augļu puve. Glabātavās atrodami ar kraupi inficēti, ābolu tinēja un zāģlapsenes bojāti āboli.

Jakobija aicināja audzētājus, lai novērstu nozīmīgu ražas zudumu rašanos, vismaz reizi mēnesī aplūkot savas noliktavas, nepieciešamības gadījumā atšķirojot bojāto produkciju. “Svarīgi atcerēties, ka slimību inficētie, kaitēkļu un mehāniski bojātie dārzeņi, augļi un kartupeļi ir pirmie, ko sabojās puves,” uzsvēra VAAD pārstāve.

VAAD nodrošina valsts fitosanitāro drošību, veicot efektīvus uzraudzības pasākumus, lai valsti pasargātu no bīstamām augu slimībām un kaitēkļiem, un nodrošina augu un augu produktu eksportu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.