Foto no Veselības ministrijas arhīva

Aicina retāk saukt ātro palīdzību
 0

Vairāk nekā 400 no 1300 neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) izsaukumiem, uz kuriem ik dienas traucas mediķu brigādes, ir nepamatoti, jo pacienta dzīvība nav apdraudēta un viņam nepieciešama ambulatora palīdzība, ko varētu sniegt ģimenes ārsts, dežūrārsts vai pat ārsta palīgs (feldšeris).

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viena šāda NMP vizīte valstij izmaksā vidēji 70 latus, bet pavisam šādā veidā iztērēti aptuveni 2,8 miljoni latu, iespējams, pat vairāk.

 

Sāk informatīvu kampaņu

“Saaukstēšanās slimības ar augstu temperatūru un klepu, hipertoniskā krīze, hronisku slimību saasinājumi,” biežākos nepamatoto izsaukumu iemeslus sauc veselības ministre Ingrīda Circene. Kopš atcelta maksa par nepamatotu NMP izsaukumu, iespēju pilnīgi par velti saņemt medicīnisko palīdzību izmanto arvien vairāk cilvēku, turklāt naskākie ātrās palīdzības izsaucēji dzīvo lielajās pilsētās, kur ambulatorie medicīnas pakalpojumi pieejami visplašāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai mainītu iedzīvotāju paradumus un novērstu nelietderīgu veselības aprūpes līdzekļu tērēšanu, Veselības ministrija uzsākusi informatīvu kampaņu “Jūties švaki? – Ne vienmēr ir tik traki!”. Tās mērķis ir informēt iedzīvotājus par iespējām saņemt medicīnisko palīdzību un konsultācijas dažādu saslimšanu vai traumu gadījumos.

 

Veselības ministrija izveidojusi videoklipu par pareizu rīcību sliktas pašsajūtas gadījumos, ko pārraidīs televīzijas kanālos, bet lielveikalos un citās sabiedriskās vietās tiks izvietoti krāsaini plakāti, kuros sabiedrībā pazīstami cilvēki – Baiba Sipeniece, Žoržs Siksna, Ģirts Ķesteris un citi – dalīsies savā pieredzē.

 

Nacionālā veselības dienesta vadītājs Māris Taube norāda, ka NMP brigādes izsaukumam ir ļoti daudz alternatīvu. “Līgumus par valsts apmaksātu primāro veselības aprūpi noslēguši apmēram 500 no 1374 ģimenes ārstiem un 67 feldšeru punkti, kuros iedzīvotāji var saņemt medicīnisko palīdzību. Trīsdesmit divās ārstniecības iestādēs ir dežūrārsti, kuri pieņem pacientus tajā laikā, kad nav pieejams ģimenes ārsts. Ambulatoro palīdzību neliegs arī slimnīcu uzņemšanas nodaļas mediķi. Ja gadījusies neliela trauma, var doties arī uz kādu no 11 steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem. “Laba iespēja saņemt ārsta padomu vakaros un nakts stundās ir arī ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016601, kas darbdienās darbojas no 18 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti. Kopš pagājušā gada maija, kad šis tālrunis sāka darbu, tas saņēmis jau 15 000 iedzīvotāju zvanus.”

 

Laukos – vairāk feldšeru

Patlaban Veselības ministrija lielāku akcentu liek uz ārsta komandas paplašināšanu – apmaksā otru medicīnas māsu. Otra medicīnas māsa jau ir apmēram 600 ģimenes ārstu praksēs. Atbalstīts tiks arī feldšeru punktu darbs maz apdzīvotos lauku rajonos, kur trūkst ģimenes ārstu, kā arī paplašināta bezmaksas mājas aprūpes pakalpojumu sniegšana.

Reklāma
Reklāma

I. Circene uzskata, ka visi šie pasākumi palīdzēs pacientiem saņemt veselības aprūpes pakalpojumus tuvāk dzīvesvietai un novērsīs situācijas, kad NMP brigādes nogādā slimnīcā lauku iedzīvotājus, kuriem nepieciešama ambulatorā palīdzība un kuriem pēc tam jānokļūst mājās pašu spēkiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.