Aicina pieņemt likumu par mākslinieku statusu 0
Kultūras nozarē Latvijā šogad jārisina tādi būtiski jautājumi kā likums par mākslinieku statusu, kultūras periodikas attīstība un kultūras nevalstisko organizāciju (NVO) kapacitātes veicināšana, uzskata Latvijas Radošo savienību padome (LRSP).
“No Latvijas Radošo savienību puses prioritātes ir trīs – likums par mākslinieka statusu, kas ietver jautājumu arī par sociālajām garantijām; kultūras periodikas attīstība un kultūras vietas medijos un sabiedrībā nostiprināšana; kultūras NVO kapacitātes veicināšana, stimulējot pašorganizēšanās vērtību. Vienmēr aktuāls būs arī VKKF [Valsts kultūrkapitāla fonda] un kultūras budžeta jautājums,” aģentūrai BNS norādīja LRSP priekšsēdētāja Ieva Struka.
Aicināta novērtēt kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes (Nacionālā apvienība) darbību 2012.gadā, Struka sacīja, ka ministrei izdevies nostiprināt kultūras budžetu un izvirzīt tā paaugstināšanu par būtisku savas darbības prioritāti, tādējādi apliecinot, ka viņa ir iedziļinājusies un apzinās daudzviet pat kritisko situāciju nozarē, kāda tā izveidojās krīzes laikā, kultūrai samazinot finansējumu par 70%.
“Otrkārt, ministrei izdevās atrisināt ļoti saspīlēto situāciju gada sākumā, kad dialogs ar nozari tuvojās strupceļam. Rezultātā ir izveidots produktīvs sadarbības un komunikācijas modelis, kultūras ministrei ik nedēļu tiekoties ar Kultūras aliansi, kas pārstāv praktiski visu nozari gan valsts institūciju, gan NVO, gan radošo savienību līmenī,” pozitīvi sadarbību ar nozares vadītāju vērtēja LRSP priekšsēdētāja.
“Treškārt, citi lielie darbi, kas būtu bijuši jāveic daudz intensīvāk, – Nacionālā mākslas muzeja rekonstrukcija, citas kultūrbūves, kultūras periodikas atjaunošana, VKKF finansējuma atjaunošana no akcīzes nodokļa u.c. – tomēr nav atkarīgi tikai no ministres, bet pirmām kārtām no valdības un Saeimas izpratnes par kultūras nozīmi nacionālas valsts pastāvēšanā,” uzsvēra Struka.
Sadarbības uzlabošanos 2012.gada noslēgumā uzsver gan LRSP, kas ir viena no trim Kultūras alianses veidotājām kopā ar biedrību “Laiks kultūrai” un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociāciju, gan Kultūras ministrija, kaut arī vēl pavasarī abu pušu attiecības bija krietni saspīlētas.
“Galvenais ieguvums, šogad iedibinot jaunu sadarbības modeli starp Kultūras ministriju un Kultūras aliansi, bijusi iespēja regulāri un nepastarpināti diskutēt, veicinot efektīvu informācijas apmaiņu un meklējot atbilstošāko risinājumu nozares izaicinājumiem,” aģentūrai BNS norādīja kultūras ministres padomniece Ieva Līne.