Aicina pārbaudīt skolēnu redzi bez maksas 0

Kopš pagājušā gada Latvijas Universitātes optometristi pārbaudījuši redzi skrīningā 6000 Rīgas skolēnu. Tikai 11% gadījumu, kad bērnam atklāta pasliktināta redze, viņu vecāku interesējušies par padziļinātu redzes pārbaudi, izmantojot izsniegto bezmaksas kuponu, teic optometriste, LU asociētā profesore Gunta Krūmiņa. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Līdz šim pārbaudēs atklāts, ka kopredzes pro­blēmas ir visās vecuma grupās ap 12 – 16% bērnu. Acs fokusēšanas aparāta darbības traucējumi, sākot ar 5. klasi, ir katram trešajam audzēknim. Tas varētu būt saistīts ar palielināto slodzi skolā un mājas darbiem, kā arī lielo interesi par jaunajām tehnoloģijām. Tāluma redzes asuma neatbilstība normai, tostarp arī bērniem, kuri jau nēsā brilles, sākot ar 6. klasi, ir katram piektajam. Pēc ilgām pie datora vai telefona ekrāna pavadītām stundām redze vairs nav pietiekami skaidra, tādēļ, lai pildītu mājas darbus vai lasītu grāmatu, papildus jāsasprindzinās, kas, protams, var radīt nepatiku.

Pārsteidzoši, ka trešdaļai skolēnu, kuriem vajadzīgas brilles, redzes skrīninga laikā to nebija. Bērns pats izvēlas, vai tās lietot, taču, ja, slikti redzot, uzdevumu no tāfeles noraksta nepareizi, pasliktinās sekmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krāsu redzes defekti atklāti tikai 2% skolēnu (citās valstīs tie ir līdz pat 6%). Šiem skolēniem grūtības sagādā zīmēšanas stundas un interaktīvās tāfeles lietošana, kad uzdevumu veikšanai izmanto krāsainus simbolus.

ASV skolēnu redzes pārbaudē tiek iesaistīti brīvprātīgie darbinieki, Lielbritānijā to veic ar īpašu skolas apstākļiem pielāgotu datorprogrammu. Arī LU Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētnieki pašlaik izstrādā datorizētu programmu skolēnu tuvuma redzes funkciju un uztveres novērtēšanai, ko būs iespēja izmantot skrīningā iesaistītajām skolām.

Jāatgādina, ka, atklājot problēmas laikus, tās ir vieglāk novērst. Ne vienmēr jāvalkā brilles. Dažkārt pietiek ar atbilstoša redzes režīma ievērošanu un optometrista ieteiktiem vingrinājumiem. Tā kā skolēniem redze vēl nav pilnībā nostiprinājusies, acis pārslogojot, tā var pasliktināties un pat rasties galvassāpes. Gadās, ka muskuļi nespēj pielāgoties darbam dažādā attālumā, tādēļ ir grūti koncentrēties mācībām.

 

Fakti

* Pašlaik skrīnings samazinātā finansējuma dēļ notiek tikai Rīgas skolās. Taču, ja skolas vai pašvaldības var nodrošināt ar transportu 15 – 17 cilvēku grupu, speciālisti ir gatavi veikt redzes skrīningu arī tajās mācību iestādēs, kas atrodas ārpus galvaspilsētas un kur ir vismaz 250 skolēnu.

* Skolas, kas vēlas pārbaudīt savu audzēkņu redzi, var pieteikties, rakstot pa e-pastu: [email protected].

* Redzes epidemioloģiskais pētījums, ko apmaksā par ES līdzekļiem (ERAF un LU projekts), norisināsies līdz šā mācību gada beigām.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.