Foto – LETA

Aicina pārbaudīt ādas veidojumus 0

Vērts pārliecināties, vai zem šķietami nevainīga veidojuma neslēpjas nopietna slimība.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Šogad kampaņas “Dzīvo ar veselu ādu” laikā, kas noritēs līdz 6. oktobrim, tiek piedāvāta iespēja sūtīt sava vai tuvinieka aizdomīga ādas veidojuma foto pa konsultatīvo elektronisko pastu [email protected], norādot laiku, kad veidojums parādījies vai ir mainījies un kā, vai ir kādas pavadošas sajūtas veidojuma apvidū. Uz norādīto kontaktinformāciju varēs saņemt atbildi, kā rīkoties. Bet, zvanot pa informatīvo tālr. 20242222 (dienas laikā), varēs gūt informāciju par dermatologiem, kuri piedalās šajā kampaņā. Pacientiem no 60 līdz 80 gadu vecumam vizītei, kas ietvers ārsta konsultāciju un izmeklēšanu ar dermatoskopijas palīdzību, piedāvās 50% atlaidi, bet pēc 80 gadu vecuma tā būs bez maksas. Tas viss – lai cilvēki, manot aizdomīgu ādas veidojumu, vērstos pie ārsta, jo laikus diagnosticēts ādas vēzis ir pilnībā ārstējams.

Pērn Latvijā reģistrēti 1413 ar nepigmentēto ādas vēzi saslimušie – tik liels skaits nekad agrāk nav bijis. Bet pigmentētais vēzis jeb melanoma atklāts 213 iedzīvotājiem. Galvenais ādas audzēju iemesls ir saules un solārija ultravioletā starojuma nelabvēlīgā ietekme uz ādu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls uzskata, ka ir nepieciešams valsts atbalsts agrīnu vēža formu ārstēšanai. Biedrība iestājas arī par nepieciešamību mainīt Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka solāriju izmantošanas kārtību. “Būtu jāaizliedz maldināt par šeit gūstamo labumu veselībai un izvietot tamlīdzīgus uzrakstus kā “drošs”, “nekaitīgs”, “sauļojies droši”, “pie mums jaunas lampas”, kā tas jau ir daudzās valstīs. Pakalpojumu sniegšanas vietās jābūt izvietotai informācijai par solārija kaitīgumu,” teic Karls.

 

PIEREDZE

Imants Freibergs, bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dzīvesbiedrs: “Jau daudzus gadus gandrīz vienmēr, dodoties ārā saulainā laikā, lietoju aizsargkrēmu – sejai ar aizsargindeksu (SPF) 20, bet pārējam ķermenim – 5 – 10 SPF – un iesaku to darīt ikvienam, kā arī stundām ilgi necepināties saulē, it īpaši tagad, kad atmosfērā ir “caurumi”. Sevišķi jāuzmanās tiem, kam ir blondi vai rūsgani mati kā manai sievai, kas slikti iedeg. Latvijā atšķirībā no Kanādas ierasts vairāk apmeklēt solāriju. Es to nekad neesmu darījis, jo uzskatu, ka tas var nodarīt vienīgi ļaunumu un solījumam tur iegūt D vitamīnu nevar ticēt. Tomēr kopumā dzīves laikā esmu diezgan daudz laika pavadījis saulē, tādēļ uz ādas atklātajās ķermeņa vietās bija saradušies tumši plankumi. Tie kļuva arvien plašāki, un arī skaits palielinājās, radot bažas, vai nav bīstami. Konsultējos ar ģimenes ārstu un pēc tam dermatologu, kurš atzina, ka, visticamāk, plankumi nav ļaundabīgi, taču labāk būtu tikt no tiem vaļā, tādēļ nosaldēja ar šķidro slāpekli un tie pazuda. Iesaku katram, kurš ievēro kādas aizdomīgas izmaiņas uz ādas, reizi gadā apmeklēt dermatologu.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.