Aicina nekavējoties atbalstīt presi 3
Vakar Latvijas Preses izdevēju asociācijas (LPIA) valdes priekšsēdētājs, AS “Latvijas Mediji” valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis ar Valsts prezidentu Egilu Levitu telefoniski pārrunāja mediju darbību ārkārtas situācijas laikā un par nepieciešamo valsts atbalstu Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai.
Valsts prezidents jau paudis pārliecību, ka šajā ārkārtas situācijā ir nepieciešams īpašs atbalsts Latvijas medijiem un ka valdībai lēmumi mediju atbalstam jāpieņem jau tagad, negaidot, kad to pastāvēšana būs apdraudēta un tātad būs apdraudēta arī sabiedrības iespēja vadīties no uzticamas informācijas.
Mediju telpa Latvijā ir dažāda, bet, ka drukātā prese aktualitāti Latvijā nav zaudējusi, uzsver LPIA.
Turklāt preses izmantošana ir īpaši svarīga noteiktām sabiedrības grupām. Drukātajiem medijiem ir nozīme arī kontekstā ar medijos sniegtās informācijas satura kvalitāti un uzticamību.
G. Kļavinskis informēja E. Levitu, ka LPIA lūgusi valdībai pieņemt nepieciešamākos lēmumus un mehānismus, lai nepieļautu drukāto masu mediju iznīcināšanu un atbalstītu to kvalitatīvu funkciju veikšanu.
Prasības ir šādas:
1) nekavējoties noteikt PVN 5% likmi Latvijā drukātajiem medijiem;
2) paredzēt atbalstu drukātajai presei pasta piegādes izdevumu segšanai 100% apmērā Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā;
3) nodrošināt nepārtrauktu un kvalitatīvu VAS “Latvijas Pasts” darbību krīzes periodā, nepieļaujot nodaļu slēgšanu un pasta apkalpošanas teritoriju samazināšanu;
4) pieņemt lēmumu par pasta piegādes tarifu abonētajai presei saglabāšanu līdzšinējā apjomā 2021. gadam un nepieciešamā valsts atbalsta noteikšanu pastam tradicionālo funkciju izpildes kvalitatīvai nodrošināšanai.
Arī Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicinājusi valdību nekavējoties sniegt atbalstu Latvijas medijiem, lai tie spētu turpināt darbu un pārdzīvot krīzes situāciju.
LŽA veikusi biedru aptauju par Covid-19 pandēmijas izraisītajām sekām žurnālistu un mediju organizāciju darbā.
Daļa mediju plāno samazināt autoru skaitu, atteikties no telpu īres, bet ar šo rīcību nevar segt zaudējumus un turpināt strādāt.
“Latvijas mediji jau ilgu laiku ir grūtā situācijā. Lielākā daļa tā arī nav atguvusies pēc 2009. gada krīzes. Mediju redakcijas ir nelielas, žurnālisti strādā daudz.
Kopš 2009. gada tikai nedaudzi mediji ir spējuši paplašināt redakcijas, pieņemt darbā vairāk žurnālistu.
Tā var kļūt neatgriezeniska un apdraudēt Latvijas informatīvo drošību,” raksta LŽA valdes priekšsēdētāja Arta Ģiga.
LŽA arī aicina valsts atbalstu medijiem attiecināt uz jau esošiem kvalitatīviem projektiem, neprasot saspringtajos apstākļos radīt jaunus projektus. Piešķirot atbalstu, aicinām piemērot vienotus kritērijus, nekoncentrējoties uz atbalsta saņēmēju darbības formām, bet atbalstīt kvalitatīva satura ražošanu.
Tāpat LŽA aicina Latvijas uzņēmējus, kuri šobrīd reklamējas, izvietot reklāmas Latvijas medijos, “Google un Facebook atstājot labākiem laikiem”.