Aicina izvērtēt svētku noslēguma koncerta ilgumu 0
Reģionālo kolektīvu koordinatori atzinīgi novērtējuši noslēgušos XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus, tomēr aicina izvērtēt svētku noslēguma koncerta ilgumu.
Kā sarunā ar aģentūru LETA norādīja Vecpiebalgas novada kolektīvu koordinators Uldis Blīgzna, maksimālais noslēguma koncerta ilgums varētu būt divas ar pusi stundas esošo trīs un vairāk stundu vietā. Viņš uzsvēra, ka lēmums par šo svētku noslēguma koncerta saīsināšanu, ņemot vērā koncerta ģenerālmēģinājumā notikušo, atviegloja dalībnieku uzstāšanos.
Runājot par noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumu, Blīgzna sacīja, ka viņa uzraudzībā esošajos kolektīvos nevienam bērnam nav palicis slikti, turklāt dalībnieki nebija sūdzējušies par pārlieku lielu slodzi. Blīgzna skaidroja, ka arī deju lielkoncerta dalībnieki šādas sūdzības nebija izteikuši, turklāt bija uzsvēruši, ka šogad slodze esot bijusi pat mazāka.
Tam, ka šogad slodze nav bijusi lielāka kā citos gados, piekrita arī Aglonas novada kolektīvu koordinatore Džeina Valaine. Viņa aģentūrai LETA sacīja, ka, pārrunājot ar pieredzējušiem kolektīvu vadītājiem, secināts, ka šogad svētku mēģinājumu noslodze nebija “tā smagākā”.
Blīgzna gan uzsvēra, ka, iespējams, organizatoriem būtu jālemj arī par koru iebraukšanas Rīgā pārcelšanu uz agrāku laiku, tādējādi paildzinot koristu uzturēšanos Rīgā par vienu dienu. Blīgzna uzskata, ka šāds solis ļautu labāk organizēt koristu mēģinājumu procesu, izvairoties no saspringtiem mēģinājumiem tikai divu dienu garumā. Papildu diena dotu iespēju dalībniekiem nodrošināt garāku pauzi mēģinājumu vidū, ļaujot kārtīgi paēst un pat nosnausties.
Arī Valaine pauda, ka kolektīvu dzīvošana, kā arī mēģinājumu process būtu jāorganizē tā, lai bērniem būtu laiks atgriezties savās mītnes vietās un kārtīgi paēst un pagulēt. Koordinatori noraida izteikumus, ka bērni nav tikuši baroti, turklāt ēdiens bijis garšīgs.
Liepājas kolektīvu koordinatore Inga Auziņa norādīja, ka viņu “izbrīnīja izteikumi, ka koristi neesot dabūjuši ēst veselu nedēļu. Vismaz Liepājai ar ēdināšanu bija ļoti normāli. Jāņem vērā arī tas, ka koristi Rīgā ieradās tikai ceturtdien”.
Auziņa sacīja, ka lielāko stresu Dziesmu svētku nedēļā sagādāja atceltais, bet notikušais svētku gājiens. “Ar gājienu bija traki. Bērniem, kuri no Liepājas bija sagatavojušies izbraukt plkst. 4 naktī tikai tādēļ, lai ietu gājienā, plkst. 2 tika paziņots, ka gājiens nenotiks, tāpēc viņi neatbrauca. Bet tad, kad viņi ieraudzīja, ka citi bērni iet gājienā, tad viņiem noteikti vēders apgriezās otrādi un nevarēja iztikt bez asarām,” stāstīja Liepājas kolektīvu koordinatore.
Neskatoties uz piedzīvoto stresu, kā arī steidzīgo pošanos, lai dotos gājienā, vērtējot izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles lēmumu atcelt gājienu, Auziņa norādīja, ka “jebkura sieviete, jebkura māte, iespējams, arī pati būtu pieņēmusi lēmumu gājienu atcelt, jo notikušais Mežaparkā bija ārkārtas situācija”.
Runājot par noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā piedzīvoto bērnu ģībšanu, Valaine, kurai svētkos piedalījās arī 10 gadus veca māsa, uzskata, ka lielais noģībušo bērnu skaits piedzīvots tādēļ, ka “nospēlēja bailes – bērni bija sabijušies, ka kādam blakus palicis slikti”. Auziņa pārliecināta, ka notikušais noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā ir arī skolotāju atbildība, jo uz katriem desmit bērniem ir viens pieaugušais, kurš uzrauga bērnus, kā arī to, vai viņi paēd. “Tā ir mūsu visu atbildība, kuru nevar novelt tikai uz organizatoriem,” uzsvēra Auziņa.
Kopumā Dziesmu svētku nedēļu reģionālo kolektīvu koordinatori vērtē ļoti pozitīvi, turklāt šī gada emocijas, atgriežoties mājās, neatšķīrās no citos gados gūtajām sajūtām, sacīja Blīgzna.
Seile vakar izdevusi rīkojumu par komisijas izveidi XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizācijas izvērtēšanai, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mājaslapā pieejamā informācija.
Divu nedēļu laikā komisijai būs jāsniedz secinājumi par aizvadītajiem svētkiem un ierosinājumi turpmāko svētku rīkošanai.
Komisijā iekļauti Izglītības un zinātnes, Kultūras, Veselības, Labklājības un Iekšlietu ministrijas, kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta un Valsts izglītības satura centra pārstāvji. Viņu uzdevums būs analizēt dažādus organizatoriskos aspektus, tostarp dalībnieku slodzi svētku laikā, ēdināšanu, drošības un veselības nodrošināšanas jautājumus, kā arī iesaistīto pušu komunikāciju.
Ministre sagaida, ka komisija, izvērtējusi šo svētku pieredzi, sniegs secinājumus un ieteikumus nākamo svētku rīkošanai.
Kā ziņots, arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) aicinās veidot ekspertu komisiju, lai izvērtētu Dziesmu un deju svētku organizēšanu, kā arī bērnu slodzes samērīgumu, ēdienkartes sabalansētību un citus kritiskos faktorus, kuru dēļ bērniem radās veselības problēmas, aģentūru LETA informēja Ministru prezidentes preses sekretāre Aiva Rozenberga.
Jau ziņots, ka sestdienas vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus. Ņemot vērā minēto, izglītības un zinātnes ministre naktī nolēma atcelt nākamajā dienā paredzēto svētku gājienu, tomēr realitātē gājiens notika un dalībnieki tajā devās brīvprātīgi.