Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Ieva Lūka/LETA

Aicina deputātus “savilkt jostas” 10

Portālā “manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par Saeimas deputātu transporta un īres kompensāciju iegrožošanu. Tā gan pagaidām nav guvusi īpašu atsaucību, taču tautas kalpi no šī gada drīkstēs saņemt vēl lielākas kompensācijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

“Manuprāt, kompensācijas deputātiem būtu jāsaglabā, jo tā ir laba prakse, lai motivētu strādājošos. Taču pašreiz tās ir pārāk lielas un vajadzētu noteikt jaunu maksimālo apmēru, ka kompensācija nedrīkst pārsniegt 500 eiro,” iniciatīvas būtību skaidroja tās iesniedzējs Salvis Petriks. Viņš sarēķinājis, ka 12. Saeimas darbības laikā (līdz 2017. gada decembrim) deputātu kompensācijām ir iztērēti 948 341,09 eiro. “Ja maksimāli pieļaujamais deputātu kompensāciju apjoms būtu 500 eiro mēnesī, tad šajā pašā laikā tiktu iztērēti 850 565,55 eiro, ietaupot 97 775, 54 eiro. Turklāt deputāti varētu parādīt, ka ir spējīgi savilkt jostas un ietaupīt absurdi tērētus līdzekļus!” skaidroja Petriks, kurš, starp citu, ir politiskās partijas “KPV.LV” biedrs. Viņš gan uzsvēra, ka šāda kompensāciju samazināšana esot viņa personīgā iniciatīva, bet partijas vadību viņš par to esot informējis un saņēmis “KPV.LV” līdera, Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa atbalstu.

Pašlaik šo iniciatīvu parakstījuši vien nedaudz vairāk kā 600 no nepieciešamajiem 10 000 cilvēkiem. Līdzīga iniciatīva ar aicinājumu deputātiem pilnībā atteikties no kompensācijām “manabalss.lv” iesniegta arī 2016. gada decembrī, bet tā gada laikā savākusi ap 5000 parakstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr deputātu kompensāciju apmērs turpina augt. Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli deputātu kompensācijas ir piesaistītas vidējai algai valstī un to griesti atkarīgi no tā, cik tālu no Saeimas nama konkrētais deputāts dzīvo. Piemēram, rīdzinieki un Pierīgā dzīvojošie pērn varēja saņemt līdz 123 eiro mēnesī, bet deputāti, kuri dzīvo vairāk nekā 280 kilometrus no Rīgas, varēja saņemt kompensāciju 818 eiro. Pieaugot vidējai algai valstī, paaugstinājušies arī kompensāciju griesti, un šogad Rīgas un Pierīgas deputāti papildus algai ik mēnesi var saņemt 129 eiro, bet tālāk par 280 km dzīvojošie – līdz pat 859 eiro mēnesī.

“LA” jau rakstīja, ka pērn deputātiem kompensācijās kopumā izmaksāti 326 450 eiro, kas ir par nepilniem 9000 eiro vairāk nekā 2016. gadā. Turklāt vairāki tautas kalpi, kuriem pieder nekustamie īpašumi gan Rīgā, gan citur Latvijā, deklarējušies tajos attālākajos, kas ļauj kandidēt uz lielāku kompensāciju. Piemēram, ­Askolds Kļaviņš (ZZS) pārvācies no Rīgas uz Liepāju. Arī deputātam Guntim Kalniņam (ZZS) saskaņā ar viņa amatpersonas deklarāciju pieder dzīvoklis Rīgā, bet viņš deklarējies Jēkabpilī.

Pagaidām gan Saeimā nevienam nešķiet dīvaini, ka tautas kalpiem, kuri var atļauties vairākus nekustamos īpašumus, vēl nepieciešama nodokļu maksātāju nauda, lai starp tiem izbraukātu. ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis neņēmās atbildēt uz jautājumu, vai viņa frakcijas kolēģu Kļaviņa un Kalniņa rīcība uzskatāma par ētisku: “Nemāku spriest, nekad neesmu par šādām kategorijām lauzījis galvu. Tas ir katra deputāta personīgā izvēle – kur dzīvot un vai pieprasīt par to kādu kompensāciju. Katrā ziņā frakcijā mēs to nevērtējam.” Arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) norādīja, ka tas ir katra deputāta paša lēmums un atbildība, kur viņš izvēlas dzīvot un ar kuru vēlēšanu apgabalu saistīt savu nākotnes politisko darbību. Mūrniece arī uzsvēra, ka Kalniņš un Kļaviņš pieprasījuši kompensāciju tikai par transportu, nevis īri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.