Ai, dundur, dundur… Kā pasargāties no dunduriem 0
“Kā pasargāties no dunduriem? Vai to atbaidīšanai der tie paši līdzekļi, kas pret odiem?” Modris T. Ogres novadā
Mitrums un siltums rada ideālus apstākļus dunduriem. Tāpēc tie aktivizējas ūdens tilpju tuvumā, mežos un purvainās vietās. Tos pievilina arī sasvīduša ķermeņa aromāts.
Latvijā dunduri nepārnes slimības, taču to kodumi ir sāpīgi un nepatīkami, jo šie kukaiņi sūc asinis un dūriena jeb dzēliena vietā parasti paliek īslaicīgs iekaisums.
“Ģimenes aptiekas” farmaceite Gaļina Patreja iesaka, dodoties dabā, vilkt blīvāku apģērbu un izmantot dažādus repelentus.
Lai izvairītos no dunduriem, var izmantot pretodu līdzekļus, jo speciāli preparāti atbaidīšanai patiešām nav radīti. Dunduru un citu asinssūcēju kukaiņu atvairīšanai var izmantot arī ēteriskās eļļas ar krustnagliņu, anīsa vai eikalipta smaržu. Ar tām samitrina vates plāksnīti un sasmērē ādu atkailinātajās ķermeņa daļās.
Ja dundurs vai ods tomēr ir iekodis, pietūkuma un niezes samazināšanai koduma vietā var uzklāt tējaskoka, lavandas, salvijas, citrona, bazilika, melisas, piparmētras un eikalipta eļļu.
Nepatīkamo sajūtu novēršanai kodumā vietā var izmantot dažādus aptiekās nopērkamus gelus, losjonus, balzamus un spirta šķidrumus: Excipial Pruri Lotion, Pretniezes gels, Fenistil, Menovazīns, Zelta zvaigzne, Autan u.c.
Lai mazinātu alerģisko reakciju pēc dundura koduma, var lietot arī antihistamīna preparātus: Tavegil, Suprastin, Claritine u.c.